Ana sayfa Portekiz Lizbon Lizbon Ulaşım Rehberi

Lizbon Ulaşım Rehberi

463
0
PAYLAŞ
lizbon metro
Rossio Metro İstasyonu

Lizbon seyahatinizde havalimanından merkeze ve şehir içi ulaşım konusunda tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lizbon Havalimanından (Portela Airport) Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Lizbon havalimanı neredeyse şehir merkezinde konumlanmış. Dakikalar içerisinde merkeze ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Peki hangi seçenekler ile?

Metro: Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için en pratik ve ucuz yöntem. Havalimanında iner inmez metro bağlantısına geçip yapıp kırmızı hata binebilirsiniz. Kırmızı metro hattı sizi Saldanha durağına götürecek. Saldanha, Lizbon’un finansal merkezi olarak biliniyor. Aktarma yapmadan gidebildiğiniz için ödemeniz gereken bilet ücreti sadece 1.90€. 24 saat geçerli bilet ise 6€. Bu ücret karşılığında 15-20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi: Tabi ki taksiler her yerde olduğu gibi şehir merkezine ulaşmanın en hızlı yolu. Fakat Lizbon’da taksiler biraz daha ucuz. Mesafenin kısalığı da burada rol oynuyor tabi. Bagajınız olsa dahi 10-15€ karşılığında şehir merkezine taksiyle varabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Otobüs: Lizbon şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu da otobüs. Aerobus olarak adlandırılan otobüs firması şehir merkezine her 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Genellikle hizmet saatleri: 07:00 – 23:00 arasında. Havalimanında indiğinizde saatleri kontrol edebileceğiniz bir danışman masası olacak. Eğer gece uçuşunuz varsa Portekiz halk otobüsleri gece otobüsleriyle hizmet veriyor.

Lizbon Şehir İçi Ulaşım

Lizbon’da diğer şehirlerde de olduğu gibi en kullanışlı ulaşım aracı metro. Ayrıca İstanbul’da olduğu gibi Lizbon’da da nostaljik tramvay mevcut. Bazı noktalara bu tramvayla ulaşabiliyorsunuz fakat tahmin edebileceğiniz üzere bu tramvayla ulaşım oldukça yavaş ve sadece belirli noktalarda var.

Metro: Lizbon’un en pratik ulaşım aracı olan metro ile şehrin bir ucundan diğer ucuna seyahat edebiliyorsunuz. Metro durakların tamamında ihtiyacınız olan tüm bilgilerin İngilizce versiyonu da mevcut. Oldukça gelişmiş metro aracılığıyla şehrin bir ucundan diğer ucuna erişebiliyorsunuz. Metro her gün sabah 06:30 gece 01:00 arası çalışmaktadır. Birkaç önemli metro durağı:

ucakbileti_sorgula (1)

Cais do Sodre: Cascais ve Estoril’e trenler buradan kalkmaktadır. Ayrıca Belem’e tramvayla, Hz. İsa heykeline de feribotla bu duraktan ulaşabilirsiniz.
Rossio: Lizbon’un en önemli bölgelerinden Sintra’ya trenle gitmek istiyorsanız Rossio metro durağına gitmeniz gerek.
Sao Sebastiao: Gulbenkian Müzesinin bulunduğu durak.
Jardim Zoologico: Sete Rios otobüs terminali burada bulunuyor. Express otobüslerle tüm Portekiz’e gidebilmeniz için bu durağa gelmeniz gerek.
Colegio Militar-Luz: Benfica stadyumunu veya Colombo alışveriş merkezini ziyaret etmek için bu durağa gitmeniz gerek.
Oriente: Uluslararası ve yurt içi otobüslerin ve trenlerin kalktığı bölge.

Lizbon metrosunu veya diğer araçları kullanmak için Viva Viagem kartından almanız gerekiyor. (0,50€) İçerisine bir geçişlik bilet yükletmenin bedeli ise 1.40€. Biletinizi okuttuktan sonra 1 saat içerisinde istediğiniz yere ücretsiz aktarma yapabiliyorsunuz. 24 saatlik günlük bilet ücreti ise 6€. Eğer Lizbon Karta sahipseniz ulaşıma herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Metro girişlerinde elektronik sistemler ve güvenlik görevlileri var. Bu yüzden ücretsiz geçişi aklınızdan çıkarın 🙂 Ama ben yine de çift turnike şansınız var, denendi!

Tramvay: Lizbon’un sembolü haline gelen 28 numaralı tramvay sadece nostalji ve turistik açıdan ilgi görüyor. 15 numaralı tramvayla ise Belem bölgesine gidebiliyorsunuz. Ayrıca 15 numaralı tramvayla Figueira Meydanına veya Comercio Meydanına da ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Otobüsle ulaşım Lizbon içerisinde çok sık tercih edilmese de pratik imkanlar sunabiliyor. Lizbon havalimanından şehir merkezine gelmek için Aerobus’u tercih edebilirsiniz. Aşağıda ise işe yarayabilir birkaç otobüs numarası paylaşıyorum:

#727: Bu otobüs hattı Marques de Pombal meydanından geçmektedir. Belem bölgesinin tüm duraklarını da ziyaret etme özelliği var.
#737: Küçük otobüs, Figueira Meydanından kalkmaktadır. Eğer Alfama tepesine tırmanmayı ve sokakları keşfetmeyi tercih etmiyorsanız otobüs size yardımcı oluyor.
#744: Havalimanından Marques de Pombal meydanına gelen otobüs.

Taksi: Avrupa’da en ucuz taksi ücret tarifelerinden birisi Lizbon’da. Özellikle gece saat 1’den sonra, yani metro kapandıktan sonra gideceğiniz yere taksiyle gitmenizi tavsiye ediyorum. Şehir içindeki mesafeye bağlı olarak maksimum ödeyeceğiniz miktar 10€ geçmeyecektir.

Yürüme: Lizbon şehrinde heryeri yürüyerek keşfetmek yapılacak en iyi seçenek ve deneyim. Lizbon’un sokak sanatlarını görebilir, birçok manzaraya sahip tepesini bulabilirsiniz. Hiç beklenmedik bir yerde karşınıza çıkacak yemyeşil parklarda uzanarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Rengarenk sokaklar, grafitiler ve fayanslar ilginizi çekecek. Çoğu turistik noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here