Ana sayfa Fransa Paris Lüksemburg Bahçesi, Paris

Lüksemburg Bahçesi, Paris

877
0
PAYLAŞ
lüksemburg bahçesi
Lüksemburg Bahçeleri

Paris’in en ünlü yeşil alanı olan Lüksemburg Bahçesi yaklaşık 25 hektarlık bir alana sahiptir ve Kraliçe Marie de Medicis adına 17. Yy da inşa edilmiştir. Bu devasa bahçenin köşesinde Palais du Lüksemburg yer almaktadır ve Floransa mimarisinin tarzında inşa edilmiştir. Şehirde insanlar tarafından en çok ziyaret edilen bahçedir ve tam orta kısmında sekizgen bir göl bulunur. Ayrıca gölde bot kiralayarak tur atma imkânı da sunulmaktadır. Bahçede birçok heykel bulunur ve bunun dışında tenis kortları, hava kafesi, kukla tiyatroları ve bando sahnesi yer alır. Bahçede 16 yy da yapılan Lüksemburg sarayı bulunur ve bu saray Fransız devriminde hapishane olarak ta kullanılmıştır.

Bahçenin ön cephesinde Grand Bassin adında bir göl bulunur. Bu gölün etrafında sandalyeler sıralanmış haldedir ve piknik yapmak için ideal bir zemine sahiptir. Sarayın karşısındaki ağaçlar ise kübik gibi budanmış ve çok simetrik bir şekilde dikilmiştir. Bahçedeki en ilgi gören yapıda Fontaine Medicini adındaki çeşmedir. Paris halkının nerdeyse tamamı sadece bu çeşmenin doğal güzelliklerini görmek için bu bahçeyi ziyaret ediyor. Özellikle sonbahar aylarında çok güzel olan bu bahçede gözünüze ilk çarpan şey resim yapan insanlar ve suda yüzen ördekler olacaktır. Paris’teki insanların kamu alanlarına verdiği önemi gösteren bu bahçe 16 yy da yapılmış olmasına rağmen ilk günkü halini koruyor. Dünyanın en büyük eserlerinden olan Sefiller ve Taç Meclisi kitaplarına bile konu olan bu bahçe gerçekten huzur ve mutluluk veriyor.

Tavsiyeler

Lüksemburg bahçesine giriş tamamen ücretsizdir ve dilediğiniz an gidip gezebileceğiniz halka açık bir park gibidir. Yalnızca parkta bulunan ve gerçekten görülmeden gidilmeyecek olan saray kısmını görmek biraz sıkıntılıdır. Bu kısmı görebilmeniz için daha önceden bir rezervasyon yaptırmanız gerekir aksi takdirde görmeniz imkânsızdır. Bu saray sadece hafta içleri 10;00 ile 14;30 saatleri arasında ziyaretçilere açılmaktadır. Paris gezilecek yerler arasında kesinlikle olmalıdır. En azından çimlere uzanıp biraz dinlenebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Lüksemburg Bahçesine Nasıl Gidilir?

Bahçeye ulaşmak için Odeon Metro durağını kullanarak kısa sürede gidebilirsiniz ya da dilerseniz Luxemburg RER isimli duraktan toplu taşıma araçları ile kısa sürede gidebilirsiniz. Dilerseniz tur acenteleri ile anlaşarak daha kolay bir şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Açık adres; Paris – 75006 – 15 rue de Vaugirard

Paris gezi rehberi yazımıza dönerek şehir hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here