Ana sayfa Yunanistan Atina Lycabettus Dağı

Lycabettus Dağı

460
0
PAYLAŞ
atina gezilecek yerler
Lycabettus Dağı'ndan Görünüm

Yaklaşık 100 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, kalker bir kayalık tepe şeklindedir. Diğer bir adıyla kurtlar dağı olarak bilinir. Su kaynağı bulunmayan dağda, antik dönemde yerleşim olmamıştır. Tepenin yan taraflarında Hill ve Kolonaki bölgeleri bulunmaktadır. İsminin Ortodoks kilisesine göre kelime anlamı temiz pazartesidir. Atinalılar genellikle çocuklarını bu tepeye uçurtma uçurmak için getirmişlerdir. Günümüzde halen bu gelenek devam etmekte ve neredeyse her gün gökyüzü renkli uçurtmalar ile renklenmektedir. Atina’nın eşsiz manzarasını izlemek için en ideal noktadır. Açık havalarda, Pire bastındaki Saron Körfezi ve kuzeydeki Parnes dağı bile görülmektedir.

Dağın tepesinde bazı yapılarda bulunmaktadır. Bunların başında paskalya kutlamaları için kullanılan Agios Georgios Kilisesi adında bir şapel bulunuyor. Bu kilisenin bahçesinde bir Bizans bayrağı dalgalanıyor. Duvarlarında ise çeşitli yazılar bulunuyor ve bu yazılara bakıldığında kilisenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyorsunuz. Yazılarda Osmanlı döneminin yerel halka eziyet eden bir valisinden bahsediliyor. Bu valinin kiliseye gelip ibadet etmek isteyen yerli halkı engellediği yazıyor. Yine kutsal günlerden birinde bu kilisede ibadet etmek için toplanan yüzlerce insanı bu kiliseye tıkmış ve kilisenin tam karşısında yer alan bir cephaneliğe geçerek Akropolis bölgesinden kiliseye doğru dev bir top doğrultmuş. Ancak tam topu ateşleyecekken beklenmedik bir mucize olmuş ve hem velinin hem de ailesinin bulunduğu bu cephaneliğe şiddetli bir yıldırım çarpmış. Maalesef kilise duvarında aynen böyle bir yazı bulunuyor. Burada hem Türk düşmanlığı hem de dini mucizelere yer verilmiş kısacası. Dağın bir tarafında ise Antik Yunan Meclisi olan Pinks bulunuyor. Ayrıca dağın üzerinde muhteşem bir restoran ve kafeterya da bulunuyor.

Tavsiyeler

Dağın üzerinde bulunan restorandaki yemek fiyatları çok yüksek olduğundan, gitmeden önce şehir merkezinde karnınızı doyurmanızı tavsiye ediyoruz. Harika fotoğraflar için telefonunuzun veya kameranızın da şarjını kontrol etmeyi unutmayın 🙂

App_indir_banner_mobil

Atina’yı kuş bakışı izlemek için Atina Gezilecek Yerler listenize burayı ekleyebilirsiniz.

Lycabettus Dağına Nasıl Gidilir?

Tepeye ulaşmak için Kolonaki bölgesine gitmeniz gerekiyor. Daha sonra dağın en üst kısımlarına raylı bir sistemden ulaşabilirsiniz. Ancak yürümeyi tercih edecekseniz, Metrodan indikten sonra asfalt ve dik bir yoldan ortalama yarım saat kadar yukarı doğru tırmanmanız gerekecek. Bu nedenle yanınızda su bulundurmanız ve düztaban bir ayakkabı giymenizi şiddetle tavsiye ederim.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Lycabettus Mountain, Atina 07 152, Yunanistan

Atina Gezi Rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere, Atina Otel Tavsiyeleri yazımızda ise Nerede Kalınır? sorunuz için cevaplara erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here