Ana sayfa Vize / Döküman Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

1796
1
PAYLAŞ
schengen vizesi

Eskiden tüm başvuruları Metrocity Alışveriş Merkezinde bulunan binasından alan Macaristan Konsolosluğu, 01.10.2015 tarihinden itibaren Orange Vize Başvuru Merkezi ile anlaştı. Macaristan’a vize başvurusu yapmak için konsolosluğun randevu sisteminde boş tarih bulamayınca mail atma gereği duydum. Gelen cevapta artık vize başvurularının Orange Vize’ye yapıldığı yazıyordu.

 

Macaristan’a yapılan yoğun vize başvurularının ardından konsolosluk böyle bir karar almış. Konsolosluktan her gün sadece belirli limitte başvuru kabul ediyor. Kalanlar ise Orange Vize’ye yönlendiriliyor.

Orange Vize Başvuru Merkezi Harbiye’de bulunuyor. Harbiye Ordu Evinin hemen karşısında Orange Vizesi tabelasını göreceksiniz, tabelanın gösterdiği ok yönündeki sokağın içerisinde başvuru merkezini bulabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Orange Vize Başvuru Merkezine randevusuz gidemiyorsunuz. Girişte randevu alanların listesi yer alıyor ve bu listeye göre başvurular alınıyor. 7 adet gişenin bulunduğu Orange Vize Başvuru merkezinde işlemleriniz yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanıyor.

Randevu almak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Orange Vize Başvuru Merkezi Adresi: Ergenekon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Fransız Hastanesi Sokağı  No:5/1-2-3-4-5-6 Harbiye Şişli – İstanbul

ucakbileti_sorgula (1)

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Macaristan, Schengen vizesine dahil olduğu için Schengen evrakları talep edilmektedir. Hangi evrakların gerekli olduğunu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Vize başvuru formunu http://www.orangevize.com/docs/turkce_basvuruformu.pdf adresinden yazdırabilirsiniz.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vize başvuru ücreti 60 Euro’dur. Orange Vize de ek olarak 25 Euro servis ücreti alıyor. Yani toplamda 85 Euro karşılığında vize başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Orange Vize, başvuruda Türk Lirası kabul etmiyor. Ödemenizi Euro yapmanız gerek. Bu yüzden başvuruya giderken bir dövize uğramayı unutmayın.

Vize başvuru merkezinde fotokopi, form doldurma gibi hizmetler de bulunuyor. Eğer bu işlemleri yapacak vaktiniz olmadıysa telaş yapmanıza gerek yok, içeride size yardımcı olunuyor.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer başvurunuzu Orange Vize aracılığıyla yaptıysanız vizeniz ortalama bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre seyahat tarihinize göre değişiklik gösterebiliyor. Seyahatinize bir hafta kala başvurursanız 3 gün içerisinde pasaportunuzu geri alabilirsiniz. 1 ay öncesinde başvurursanız 20 gün bekletme ihtimalleri oluyor.

Vizeniz çıktığında kuryeyle size gönderilmesini talep edebiliyorsunuz. Eğer kurye ücretini ödemek istemiyorsanız pasaportunuz geldiğinde başvuru merkezine gidip kendiniz teslim alabilirsiniz. Ayrıca başvuru yaptığınızda size verilen belgeyle pasaportunuzu tanıdığınız da alabiliyor. Bunun için sizin tarafınızdan yazılmış bir izin dilekçesi gerekli.

Başvurunuz reddedilirse Macaristan İstanbul Konsolosluğuna 8 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. İtiraz için 30 Euro talep edilmekte. Birden fazla itiraz hakkınız bulunuyor.

Macaristan vizesi hakkında sorularınız veya aklınıza takılan noktalar varsa yorum olarak yazabilirsiniz, kısa sürede cevaplanacaktır.

otobusbileti_sorgula2

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here