Ana sayfa Şehirler Avrupa Madrid Gezilecek Yerler

Madrid Gezilecek Yerler

949
0
PAYLAŞ
madrid gezilecek yerler

Krallar şehri Madrid; her zaman canlı, hareketli ve etkileyici. Sarayları, heykelleri ve yapıtlarıyla tam bir başkent. Şehirde yaz ayları oldukça sıcak, kış ayları ise oldukça soğuk geçiyor. Bu yüzden seyahatinizi ayarlarken tarihlerinizi titizlikle seçmenizi tavsiye etmekle Madrid gezilecek yerler yazıma başlıyorum.

Madrid havaalanına ulaştıktan sonra hemen metroyla şehir merkezine ulaşmaya çalışıyoruz. Madrid’de ulaşımın büyük oranı metro ile sağlanıyor. Gelişmiş metro hatları sayesinde şehrin her noktasına gitmek mümkün. Sol meydanından kendimizi dışarı attığımızda devasa yapıtlar, binalar ve heykeller bizi karşıladı. Etkileyici mimari yapıtlarını incelemek bir süremi aldı. Merkezin kalabalığı ve İstanbul’u andıran sürekli telaş içerisindeki insanları sanılanın aksine oldukça samimi bir hava veriyor şehre. Evet şehrin meydanı Puerto del Sol’dan Madrid gezilecek yerler listemize başlıyoruz, burası ayrıca çoğu metro hattının kesiştiği yer. Madrid, görülecek yerler açısından kısıtlı olanaklar sunduğu için bu merkezden diğer yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Madrid’de Görülmesi Gereken Yerler

Puerta del Sol

Madrid’in şehir meydanı. İspanyolca “Güneşin Kapısı” anlamına gelmektedir. Havalimanından çıktıktan sonra gitmeniz gereken ilk yer diyebiliriz. Buradan tüm turistik noktalara gitmek kolay. Konaklama için de buraya yakın bir hosteli tercih edebilirsiniz. Meydanın çevresinde uzun ve büyük binalar, lüks restoranlar ve parlamento binası var. Sıfır kilometre de Sol meydanında yer alırken, şehrin merkezi olarak kabul edilir. Meydanda II. Carlos heykelinin yanı sıra şehrin sembollerinden Ayı ve Kocayemiş Ağacı heykeli de bulunuyor.

App_indir_banner_mobil

Palacio Real (Madrid Kraliyet Sarayı)

Avrupa’nın en büyük saraylarından bir tanesi olan Plaza Royal, Puerta del Sol meydanına oldukça yakın, yürüyerek gitmek mümkün. Binanın dışından mimari yapısı her ne kadar güzel ise, içi de öyle. İçerde yer alan tablolar ve yemek masaları oldukça etkileyici. Özellikle salonda bulunan devasa yemek masası, avizeler, tahtlar ve tahtların yanında bulunan hayvan heykelleri özenle yapılmış ve korunmuş. Giriş ücreti 10€. Avrupa Birliği vatandaşlarına her Çarşamba giriş ücretsiz olduğundan uzun kuyruklar olabiliyor, bu yüzden bize herhangi bir indirim olmadığı için diğer sakin günlerde ziyaret etmeniz daha verimli olacaktır.

Plaza Mayor

Madrid’in ikinci meydanı. Bir avluyu andıran yapının çevresinde şirin evler ve cafeler bulunuyor. Turistler ve İspanyol gençler genellikle bu çevrede bulunan pub’larda vakit geçirip alkol tüketir. Meydana birçok giriş bulunuyor. Farklı kapılardan ve tünellerden buraya ulaşmak mümkün olurken, Puerta del Sol meydanında sırtınızı metro durağına verdiğiniz zaman sol taraftan yukarı çıkarak buraya ulaşabilirsiniz. Meydanda sürekli olarak flamenko müziğinin tınısını dinlerken sokak sanatçılarının aktivitelerine şahit olup onlarla fotoğraf çekilebilirsiniz. Çevrede hediyelik eşya almak için de uygun yerler bulmak mümkün. Genellikle yerel halk burada buluştuğu için buluşma noktası olarak da biliniyor. Meydanın ortasında dönemin önemli ismi III. Felipe’nin heykeli bulunmaktadır.

Botin Restaurant (Dünyanın İlk Restoranı)

1725 yılında kurulan Botin Restoranı Avrupa’nın ilk, Dünyanın ise en eski restoranlarından birisi. Tarihi yapısı hiçbir şekilde bozulmamış. Kapısında görebileceğiniz tescilli “Avrupa’nın ilk restoranı” belgesi var. Bu kadar önemli bir restoran olmasından kaynaklı fiyatlar da oldukça yüksek. Çorba 10€, kuzu eti porsiyon 25-30€ civarında. Plaza Mayor’un sağ tarafındaki kapısından çıkış yapıp aşağı doğru indiğinizde hemen solunuzda bu restoranı göreceksiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Retiro Park

Madrid’in en önemli turistik noktalarından birisi. Şehrin en büyük parkı olan Retiro, biraz dinlenmek ve huzur bulmak için harika bir bölge. Parkın içerisinde oldukça büyük bir göl var. Bu göl içerisinde ufak bir kano kiralayıp keyif yapabilirsiniz. Parkın içerisinde Palacio de Cristal ve Palacio de Velazquez olmak üzere iki adet sanat sergisi bulunuyor. Ayrıca parkın alt çıkış bölümünde bulunan oldukça geniş bir alan ve bu alanda özenle düzenlenmiş ağaç ve yeşil bitkilerin dizaynı etkileyici. Haftasonları genellikle kalabalık olmakla beraber birçok insan piknik, dinlenmek ve bisiklet sürmek amacıyla ziyaret etmektedir. Hafta içi hava karardıktan sonra parkın tehlikeli olduğunu da belirtmem gerekiyor.

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles meydanı, Retiro Parkın hemen yakınında bulunan oldukça büyük bir meydandır. Oldukça hareketli bir kavşağı barındırır. Meydanda bulunan Kibele Sarayı, hava karardıktan sonra ışıklandırmasıyla muazzam bir görüntüye sahip olur. Saray, günümüzde İspanyol posta teşkilatının merkez binası işlevini görmektedir.

Plaza de Toros

İspanyolların geleneği ve tutkusu olan Boğa Güreşi’nin yapıldığı en büyük ve popüler arena, Las Ventas meydanında bulunmaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın ve metro ile ulaşım oldukça kolay. Arenayı bir tur rehberi eşliğinde gezebilir ve bilgi alabilirsiniz. Özel etkinlik olduğu günlerde ziyarete izin verilmediği için gittiğiniz gün için kontrol yapmanızı tavsiye ediyorum.

Prado Müzesi

Dünyanın en önemli koleksiyonlarından biri olan Prado Müzesi ayrıca bir sanat galerisidir. İçerisinde çizimler, baskılar, madeni paralar, madalyalar, heykeller ve süs eşyaları olmak üzere 10.000’den fazla eser vardır. Madrid’de en fazla ziyaret edilen yerlerden birisi olmasının nedeni hem eserlerin fazlalığı hem de El Graco, Goya gibi ünlü sanatçıların eserlerinin hala burada sergileniyor olmasıdır.

Gran Via

İstanbul’un Nişantaşı işlevini gören Gran Via caddesi, şehrin en kalabalık caddesidir. Cadde üzerinde birçok mağaza, restoran, cafe, otel ve dükkan bulunur. Özellikle alışveriş konusunda ön plana çıksa da merkeze olan yakınlığından dolayı şehirle ilgili olan tüm ihtiyaçlarınıza ulaşabileceğiniz bir bölgedir. Öğlen saatlerinde adım atılmayan cadde, gece yarısından sonra daha çok hayat kadınlarıyla ön plana çıkıyor. Madrid’de konaklama için önerdiğimiz bir bölgedir.

Debod Tapınağı

1960 yılında UNESCO’nun yapmış olduğu uluslararası çağrının ardından İspanya, Mısır’a destek olmuştur ve Mısır Debod Tapınağı’nı İspanya’ya bağışlamıştır. Antik Mısır mimarisine ait çalışmalar içeren Debod Tapınağı günümüzde Madrid’de korunmaktadır ve ziyaretçilere açıktır. Mısır kültürüne ait bu tapınak, Madrid gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalıdır.

Santiago Bernabeu Stadyumu

otobusbileti_sorgula2

Kralın takımı Real Madrid’in stadyumu Santiago Bernabeu Stadyumu, 81.044 kişilik kapasiteye sahiptir. Futbol tutkunları için turistik stat turu düzenleyen Real Madrid Futbol Kulübü, bu tur için giriş ücreti 14€ talep ediyor. Tur sırasında stadın müzesine, soyunma odalarına, basın odasına, tribünlere, sahaya, koridorlara ve alışveriş için stora giriş yapılabilir. Eğer futbolla ilgileniyorsanız bu stadyum kesinlikle Madrid gezilecek yerler listenizde olmalı.

El Rastro Pazarı

Her Pazar günü kurulan pazarda oldukça uygun fiyatlara turistik eşyalar, kıyafet, hediyelik ve yiyecek/içecek satın almak mümkündür. Madrid Alışveriş Rehberi yazısında bahsettiğimiz ürünlerin çoğunu bu pazardan çok ucuza satın alabilirsiniz. Oldukça kalabalık olan pazarda iyi olan ürünler erken saatlerde tüketildiği için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ediyorum. 1-2€ karşılığında alabileceğiniz birçok ürün olacak. Ayrıca antikalar gerçekten ilgi çekici.

The Reina Sofia Müzesi

The Reina Sofia (Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi) Madrid’de bulunan bir sanat müzesidir. Müzede genellikle İspanyol sanatçılara ait eserler bulunsa da Picasso’nun Guernica eseri gibi dünyaca ünlü birçok eser bulunur. Toplamda dört katlı olan bu büyük müzenin bir bölümü de kütüphanedir.

Thyssen-Bornemisza Müzesi 

Madrid’in önemli kültür sanat müzelerinden biri olan Thyssen- Bornemisza Müzesi, zengin iş adamı Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza’nın özel koleksiyonudur. Heinrich’in oğlu Hans ise daha çok modern sanatla ilgilenmiş, böylece ortaya oldukça zengin bir koleksiyon çıkmıştır. Daha çok İtalyan eserler öne çıksa da Hollanda, Fransa, İspanya gibi ülkelere ait birçok önemli eser bulunuyor.

Madrid gezilecek yerler listemizde, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri paylaştık. Madrid Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Konaklamayla ilgili bilgiler için ise: Madrid’de Nerede Kalınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here