Ana sayfa Türkiye Muğla Marmaris’te Gezilmesi Gereken 10 Yer

Marmaris’te Gezilmesi Gereken 10 Yer

1098
0
PAYLAŞ

Yaz aylarının vazgeçilmez tatil destinasyonu Marmaris; mavi bayraklı plajları, tarihi noktaları, spor aktiviteleri ve eğlenceli gece hayatıyla yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Hareketli merkezinin yanı sıra sessiz ve sakin koylarının tertemiz denizi dille destan olmuş durumda. Gidildiği zaman yapılması gereken en önemli aktivite bu koyları görebileceğiniz bir tekne turuna katılmak olmalı.  Günün sıcak saatlerini berrak Marmaris plajları ve koylarında geçirdikten sonra turistik gezilere çıkıp bölgeyi keşfedebilirsiniz. Marmaris gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en iyi 10 yer şu şekilde:

Marmaris Gezilecek Yerler – En iyi 10 Yer

1- Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi’nin M.Ö. 1044 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Şehrin en güzel yerinde ihtişamlı görüntüsüyle ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak eden kalenin tepesinde Türk bayrağı dalgalanmaktadır. Marmaris’in çoğu bölgesinden görülebilir. Kale, günümüze kadar birçok kez yenilenmiş. 7 tane kapalı alana sahip ve bunların 2 tanesi arkeoloji, 1 tanesi ise etnografya salonu olarak sergileniyor. Ziyaretçiler istediği takdirde kalenin içine girip en üst seviyesine çıkarak muhteşem Marmaris manzarası ile baş başa kalabilir.

2- Marmaris Müzesi

App_indir_banner_mobil

Marmaris Kalesi’ni ziyaret etmişken, kalenin içinde bulunan Marmaris Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Müzede çevrede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin yanı sıra eski döneme ait birçok eşya sergileniyor. Ayrıca Osmanlı Devleti’ne ait, o dönemin birçok araç ve gereci korunuyor.

Ziyaret saatleri: Salı – Pazar 08:30 – 12:00 ve 13:00 – 17:00 arası,

Pazartesi Kapalı

ucakbileti_sorgula (1)

Giriş ücreti: 8 TL

3- Marmaris Milli Parkı

Marmaris Milli Parkı, doğayla iç içe olmak isteyenler için birebir. Rengarenk çiçeklerin yer aldığı parkta birçok yabani hayvan da bulunuyor. Deniz manzarasına sahip birçok bölgesi de mevcut.

4- Kızkumu

Denizin üzerinde yürüme imkanı sağlayan bu muhteşem doğa üstü yer, Marmaris’in en turistik noktalarından biri. Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken kum üzerinde yürüme aktivitesini siz de denemelisiniz. Bir gününüzü buraya ayırarak deniz keyfi yapıp hatta çevredeki otellerde konaklama imkanından da yararlanabilirsiniz. Kızkumu için yerel halk tarafından anlatılan birçok efsane var. Bunlardan bir tanesi kralın kızının fakir bir balıkçıyla buluşması esnasında gerçekleşmiş. Askerlerden kaçan kız suya doğru koşmuş ve her adımı kuma dönüşmüş. Askerler ise suya batmış.

5- Kleopatra (Sedir) Adası

Marmaris’ten 16 km uzaklıktaki Kleopatra Adası, herkesin akın ettiği bir diğer nokta. Adadaki plaja da Kleopatra Plajı ismi veriliyor. Plajın berraklığı ve kumunun altın sarısı rengi büyüleyici. Yine bir efsaneye göre Kleopatra bu plajda eskiden çok vakit geçirirmiş ve plajın kumu gemilerle Kuzey Afrika’dan getirilmiş.

6- Loryma Antik Kenti

otobusbileti_sorgula2

Bozukkale Koyu’ndaki antik kent, yüksek bir tepe üzerinde kurulmuştur. Haliyle güzel bir manzaraya sahiptir. 1995 yılında elde edilen arkeolojik kazıların ardından birçok eser elde edilmiş olup, sergilenmektedir. Antik kentin en ilgi çekici noktası günümüze kadar yıpranmadan gelen kale. Kalenin manzarası nefes kesici güzellikte.

7- Marmaris Barlar Sokağı

Gece eğlenmeyi sevenler için Marmaris gece hayatı bulunmaz bir nimet. Karşılıklı bar ve gece kulüplerinin bulunduğu barlar sokağı yaz aylarında tıklım tıklım doluyor. En büyük ve ilgi çekici olanı Club Arena fakat ufak tefek birçok bar da ilginizi çekebilir.

8- Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris’ten Muğla merkezine doğru giderken karşılaşabileceğiniz Özel Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, oldukça büyük bir alana sahip. Müzenin etnografya ve arkeoloji olmak üzere iki bölümü bulunuyor. Arkeoloji bölümünde yapılan kazılarda elde edilen uygarlıklara ait eşyalar sergilenmektedir. Müzenin ismi müzenin sahibi Urkay Bey’den gelmektedir. Urkay Bey, müze eserlerini toplam 50 yılda elde etmiştir.

9- Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi’ne yakın bir konumda olan Kervansaray, Kanuni döneminde yapılmış. Padişah annesi Hafsa Sultan adına yaptırıldığı için ismi de buradan gelir. Çıkan son haberlere göre Kervansaray müzeye dönüştürülmektedir.

10- Fosforlu Mağara

İç ve dışındaki turkuaz renginin oluşturduğu harika görüntü nedeniyle Fosforlu ismini alan mağaraya küçük teknelerle ulaşmak mümkün. Mağaraya bu teknelerle ulaştıktan sonra berrak sulara kendinizi bırakmak, Marmaris’te yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

Marmaris gezilecek yerler arasında birçok plaj ve koy da eklenebilir, ancak biz bunlara Marmaris plajları ve koyları yazımızda yer verdik. Gitmişken tarihi ve kültürel gezi yapmak isteyenler için bu en iyi 10 yer mutlaka görülmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here