Ana sayfa Şehirler Avrupa Milano Gezilecek Yerler

Milano Gezilecek Yerler

966
0
PAYLAŞ
milano katedrali
Milano Duomo Katedrali

Tarihin ve modernliğin bir arada kaldığı, moda ve alışverişin sembolü haline gelmiş Milano, İtalya’nın büyük ve önemli şehirlerinden. İtalyan mutfağının en güzel şekilde yansıtıldığı Milano, lüks ve modern mağazaların yanı sıra tarihi, sanatsal ve kültürel birçok gezilecek yer sunuyor. Milano gezilecek yerler yazımızda şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri bulacaksınız.

Milano Gezilecek Yerler Listesi

Milano gezilecek yerler listesine başlamadan önce birkaç ipucu:

  • Milano’yu gezmeniz için 1 veya 2 gün yeterli olacaktır.
  • Milano moda ve alışveriş şehridir. Büyük ve lüks markaların yanı sıra uygun fiyatlara çok şık kıyafetler satın alabilirsiniz.
  • Hayatınızda yiyebileceğiniz en lezzetli pizza ve dondurma muhtemelen bu şehirde.
  • Gezmeye ilk olarak Duomo metro istasyonunun merdivenlerinden çıktıktan sonra katedralin ihtişamlı görüntüsüyle karşılaşarak başlayabilirsiniz. Devamında katedralin yanında bulunan Galleria Vittorio Emanuele alışveriş merkezi sizi bekliyor.
  • 24 saatlik metro biletinin ücreti 4,50€. Metro kullanmak yerine bisiklet de kiralayabilirsiniz.
  • Harika bir yer olan Como gölü Milano’dan 1 saat uzaklıkta. Vaktiniz varsa bu muhteşem doğa güzelliğini görmeden dönmeyin.

Milano Duomo Katedrali (Duomo di Milano)

Avrupanın dördüncü, İtalya‘nın ise ikinci en büyük katedrali ünvanına sahip Duomo, Milano’nun en önemli ve ilk görülmesi gereken yapıtıdır. Milano’nun merkezi Piazza Del Duomo meydanında yer almaktadır ve metro ile Duomo durağında inerek hemen katedralin önüne ulaşım sağlanabilmektedir. Katedralin dış görünüşü oldukça etkili olmakla beraber içi birçok bölümden oluşuyor. Kilise, teras, arkeoloji, müze ve vaftiz bölümlerinden oluşan katedralin her bölümüne giriş ücreti ayrı alınıyor. Milano Katedrali ziyaret bilgileri hakkında detaylı bilgi için Milano Duomo Katedrali bağlantısına tıklayabilirsiniz. Katedrale sırtınızı verdiğinizde sağınızda kalan yerde katedral manzaralı İtalyan yemeklerini tadabileceğiniz teras barlar bulunuyor.

App_indir_banner_mobil

Galleria Vittorio Emanuele II Alışveriş Merkezi

1877 yılında açılan Galleria Vittorio Emanuele II, Duomo Katedralinin hemen yanında yer almaktadır. Uzun ve kapalı bir caddeyi andıran bir alışveriş merkezi olsa da zamanında Duomo’dan La Scala’ya kolay ulaşım için yapılmıştır. Yıllardır dünyanın en eski ve en büyük markaların mağazaları devasa vitrinlerle burada yer alır. Alışveriş merkezinin içerisindeki işlemeler, duvarlarındaki heykeller ve görsellerin yanı sıra cam tavanının harika tasarımı oldukça etkileyici. Dört yolun kesiştiği yerin tam tepesinde büyük bir cam kubbe bulunuyor. Hemen bu kubbenin altında bir mozaik var. Mozaik etrafında dönen birçok insan görmeniz muhtemel. Çünkü bu mozağin üzerinde üç tur atanların hayatında bereketin artacağına inanılmaktadır. Alışveriş merkezinde Gucci, Prada, Louis Vuitton, Michael Kors gibi lüks markaların mağazaları yer alıyor.

La Scala (Teatro alla Scala)

Duomo Katedralinden Galleria Vittoria Emanuele’den geçtikten sonra ulaşabileceğiniz dünyanın en ünlü opera binalarından biri. La Scala’da dünyaca ünlü sanatçılar sahne alır ve oldukça ihtişamlı gösteriler sunulur. Ayrıca opera binasının içerisinde bir de müze bölümü var. Müzede binanın tarihine ait eserler, belgeler, kostümler ve araçlar sergileniyor. Dünyadaki diğer opera binaları ile kıyaslandığında dış görünüşü çok fazla etkileyici gözükmese de iç mimarisi birçoğundan daha fazla ilgi çeker. La Scala’nın en bilindik özelliklerinden biri, gösteri başladıktan sonra hiç kimsenin içeri alınmaması -bilet olsa bile-

Ayrıca opera binasının bulunduğu yerde Leonardo da Vinci’nin heykelinin yer aldığı ve isminin verildiği bir meydan bulunuyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Sforzesco Şatosu

Milano’da erken rönesans döneminde hüküm süren Sforza ailesinden Francesco’nun yaptırdığı şatodur. Oldukça büyük olan bu şatonun birçok bölümü var. Günümüzde ziyaretçi akınına uğrayan bu şatoda Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi gibi bölümlerde çeşitli sanat koleksiyonları ve eserler sergilenmektedir. Şatonun arka tarafından çıkış yaptığınızda genellikle gençlerin şehir gürültüsündan uzak bir şekilde eğlendikleri yemyeşil bir park bulunuyor.

Brera

Brera bölgesinin Milano gezilecek yerler arasında yer almasının nedeni, buradaki restoranların sunduğu İtalyan lezzetlerle birlikte samimi ortam. Bölgede birçok sevimli işletme bulunuyor. Kendinizi Milano’da hissetmeniz için herşey özenle tasarlanmış gibi. Bir akşam yemeğinizi Brera bölgesinde yemenizi mutlaka öneriyoruz.

Navigli

Milano’nun kanallarının yer aldığı Navigli bölgesi, atmosferiyle Milano gezilecek yerler listemizde kendisine yer buluyor. Kanalların çevresinde bulunan cafe ve barlarda keyifli vakit geçirmek mümkün. Milano’nun güneybatısında yer alan bu bölgede yer alan kanallardan en büyüğü 50 km uzunluğunda. Bu bölgeyi keşfetmek için bisiklet kiralayabilir, ara sokaklarda yer alan sokak sanatlarını ve grafitileri gözlemleyebilirsiniz.

Santa Maria delle Grazie Bazilikası

UNESCO Dünya Mirası Listesi arasında yer alan bu kilise aslında mimarisiyle değil, içerisinde barındırdığı eserlerle öne çıkıyor. 1497 yılında yapılan kilise tarihi olmakla beraber Leonardo da Vinci’nin son akşam yemeği tablosu eserini de barındırıyor. Sırf bu eseri görmek için binlerce turist bu bazilikaya akın etmektedir.

San Siro

Giuseppe Meazza Stadyumu olarak da bilinen San Siro’da İtalyan devi AC Milan ve Inter kulüpleri iç saha maçlarını oynamaktadır. Stat şehir için önemli bir turistik nokta. 80.000 kişilik olan San Siro, UEFA kriterlerine göre 5 yıldızlı bir stat. Stadı gezmek için turlar düzenleniyor. (Maç olmadığı günler) Turda stat tribünleri, mağaza, müze, soyunma odaları, koridorlar gibi yerleri gezebiliyorsunuz. Bunun için talep edilen ücret 17€.

Corso Buenos Aires

otobusbileti_sorgula2

Milano’nun doğusunda yer alan Buenos Aires bölgesi, alışveriş sevenler için tam bir cennet. Bölgede 350’den fazla mağaza ve outlet bulunuyor. Uygun fiyatlara alışveriş yapmak isteyenler mutlaka buraya gitmeli. Ayrıca lüks mağazaların outletleri de burada bulunduğu için indirimli ürünleri bulabilirsiniz.

Bonus: Como Gölü

Como gölü, Milan’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Milan Central FS’den kalkan trenlerle göle ulaşım sağlanabilmektedir. Gölün muhteşem bir doğa güzelliği var. Göl çevresinde birçok lüks villa konumlanmış durumda. Dünyaca ünlü birçok sanatçı da bu villalardan bazılarına sahip. Bunlardan en çok bilineni George Clooney’in villası. Gölde isterseniz sandal kiralayıp balıklarla dolu ve huzurlu gölde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Como’da bulunan Volta Meydanı, şehrin en büyük katedrali, dar sokakları ve göl manzaralı birçok mekanı mutlaka görülmeli. Como’nun etrafında Cernobbio, Argegno, Lenno, Tremezzo, Menaggio, Pianello, Musso gibi köy ve kasabaların yanı sıra gölün karşı tarafında yer alan Belaggio, Varenna ve Lecco’da gezilebilecek bölgelerden. Özellikle Belaggio görmeye değer bir İtalyan kasabası. Como’dan kalkan vapurlarla buraya ulaşabilirsiniz. Como’dan Brunate’ye teleferikle çıkıp alplerin muhteşem manzarasına eşlik edebilirsiniz. Como’da sizi büyülecek birçok doğa güzelliği bulunuyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here