Ana sayfa Şehirler Avrupa Milano Ulaşım Rehberi – Şehir İçi Ulaşım

Milano Ulaşım Rehberi – Şehir İçi Ulaşım

2769
1
PAYLAŞ
milano-metro
Milano Kırmızı Metro Hattı

Milano şehir merkezine ulaşacağınız ilk yer muhtemelen Milano Central Station (Central FS) olacak. Burası Milano‘nun merkez istasyonu. Trenlerin kalkış noktası olmakla beraber çoğu yere metro ve otobüslerle ulaşım da kolaylıkla sağlanıyor. Gelişmiş bir metro sistemi mevcut. Bunun yanı sıra tramvaylarla ve otobüslerle de istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Belediyenin toplu ulaşım araçlarını ATM adlı sistem yürütüyor. Günlük alacağınız biletleri tüm ATM ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. (Bizdeki İETT mantığıyla aynı.) Metro genellikle gece yarısından sonra son buluyor ancak gece otobüsleri devreye girdiği için ulaşım hiçbir şekilde aksamıyor.

!! İpucu:

Milano’da ulaşımı çok ama çok rahatlatan bir mobil uygulama var. Bu uygulamayla bulunduğunuz yerden veya seçeceğiniz bir konumdan gitmek istediğiniz yeri seçtiğiniz zaman sizin için en uygun ulaşım aracını ve tahmini süreyi hemen aktarıyor. Güncel bir uygulama olduğu için gitmek istediğiniz yere hangi numaralı otobüsle veya hangi metro hattıyla gidebileceğinizi hemen telefonunuzdan öğrenebiliyorsunuz. Uygulamanın adı: ATM Milano official app. iOS veya Android cihazlarınıza indirebilirsiniz.

** Sabah 6’da uçağım vardı ve 4 gibi otelden ayrılmam gerekiyordu. Otele gece otobüsü olup olmadığını sordum. Resepsiyon ulaşımın gece çalışmadığını, ancak taksiyle merkez istasyona gidebileceğimi söyledi. Ancak ufak bir araştırma yaptığımda ATM Milano aplikasyonunu keşfettim ve gece otobüsünün hemen otelimin önünden geçtiğini gördüm. Günlük aldığım biletle ücretsiz olarak istasyona gittim. Bu uygulama Milano’da hayat kurtarıcı olabiliyor. Kesinlikle öneriyorum!

App_indir_banner_mobil

Milano’da şehir içi kullanabileceğiniz dört ulaşım aracı bulunuyor. Bunları sırasıyla açıklayacak olursam:

Metro: Milano’da metro hatlarının tamamı ATM sistemine ait. Toplamda 4 tane hat bulunuyor. 1964 yılında ilk olarak kırmızı hat açıldı. Ardından sırasıyla yeşil, sarı ve eflatun renkli hatlar hizmete girdi. Kırmızı hat sayesinde Duomo, merkez istasyon ve diğer turistik noktaların olduğu yerlere ulaşabilirsiniz. Metro kullanımı çok kullanışlı. Durak mesafeleri kısa ve gideceğiniz yere hemen ulaşabiliyorsunuz. Milano gezilecek yerler listenizi tamamlarken metro çok işinize yarayacak.

Milano’da metro biletlerini hemen duraklarda bulunan makinalardan alabilirsiniz. Makinalarda İngilizce dil seçeneği bulunuyor. Biletinizi elektronik cihazlara okuttuktan sonra cam geçiş açılır. Unutmamanız gereken nokta metrodan çıkarken yine biletinizi okutmanız gerektiği. Check-out yapmazsanız ceza ile karşılaşmanız olası.

ucakbileti_sorgula (1)

Milano Metro Bilet Ücretleri

Tek Kullanımlık: 1.50 € (90 dakika kullanım süresi var.)
24 Saatlik Sınırsız Bilet: 4.50€ (24 saat boyunca tüm ATM ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Tavsiyemdir.)
48 Saatlik Sınırsız Bilet: 8.25€
Gece Bileti: 3€ (Akşam 8’den sonra gece bilet tarifesi kullanılıyor. Bileti ertesi günün sabahına kadar kullanabilirsiniz.)
Bagaj Bileti: 1.50€ (Eğer bagajınızla birlikte toplu ulaşımı kullanacaksanız bu bileti de almanız gerekiyor. Sırt çantanız veya ufak çantalar için gerek yok.)

Tramvay: Metro ile ulaşımın olmadığı yerlere genellikle tramvayla gidiliyor. Nitekim şehir merkezine de gelen birçok tramvay var. Metro için aldığınız biletleri tramvaylarda da kullanabilirsiniz. Duraklarda tramvayların geliş süresini gösteren elektronik cihazlar var. Tramvaylar oldukça modern ve rahat. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Otobüs: Otobüs Milano’da metro ve tramvaydan sonra tercih ediliyor. Genellikle gece otobüsleri çok fazla kullanılıyor. Gün içerisinde ise tercih edilen sistemler metro ve tramvaylar. Aldığınız biletleri otobüslerde de kullanabilirsiniz. Gece otobüslerinde biletiniz yoksa şoför de bilet satışı yapıyor. Hangi hattı kullanmanız gerektiğini yine ATM aplikasyonundan öğrenebilirsiniz.

Taksi: Milano’da taksiler genellikle beyaz renkte. Fiyatlar ise diğer Avrupa şehirlerine kıyasla biraz pahalı. Zaten şehirde ulaşım oldukça kolay olduğu için taksiyi pek tercih etmemenizi öneriyorum. Taksimetre açılış ücreti 5€. Kilometre başına ise 1.40€ ücret artıyor.

Milano’da ulaşımın kolay olduğu bölgeler Duomo, Navigli ve Central FS. Bu bölgelerde konaklarsanız istediğiniz yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklama konusunda tüm detaylara Milano’da Nerede Kalınır? yazımızdan ulaşabilirsiniz!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here