Ana sayfa Yunanistan Atina Monastiraki, Atina

Monastiraki, Atina

509
0
PAYLAŞ
monastiraki meydan
Monastiraki Square

Monastiraki, Atina’nın bazı eşsiz meydanlarına ev sahipliği yapan ve aynı zamanda en ünlü ilçesidir. Bu ilçenin en önemli yerlerinden biri Monastiraki Meydanıdır ve ilçenin neredeyse kalbi konumundadır. Meydanda Atina’nın büyük manastırı bulunuyor ancak çoğu 19. Yy döneminde yapılan kazılar nedeniyle büyük oranda yıkılmış durumda. Sadece kilise bölümü ayakta kalan yapıya, hem semtin kendi adı olan Monastiraki adı hem de Küçük Manastır adı verilmiştir. Kilise çok güzel boyanmış, tonozlu, zengin bezemeli bir iç restorasyona sahiptir ve en son 2007 yılında restore edilmiştir.

İlçede bulunan diğer bir yapı Tzistarakis Camisidir. Şehir meydanının güneyinde camii, Hidrian Kütüphanesi, üçlü kemerli sundurma ile kubbeli bir bina yer alıyor. 18.yy’da Osmanlı işgali sırasında, yerel vali Tzistarakis tarafından inşa edilmiştir. 1959 yılında inşası yapılırken, Tzstarakis kalan sütunlardan birini yıkarak onun otoritesini aştığını ve Olimpia-Zeus Tapınağının bir yapı malzemesi olarak kullanılmasını kararlaştırmıştır. Bu sütunun yıkılması ile halk tarafından üzerlerine bir lanet geldiği inancı doğdu ve Tzistarakis’in vebalı olarak suçlanması üzerine aynı yıl patlak verdi. İktidardan uzaklaştırıldı ve sonunda zehirlenerek hayatını kaybetti. 19,yy’lın başlarında minaresi yıkılan camii, günümüzde Yunan Halk Sanatları Müzesine bir ek bina görevi görüyor ve seramik müzesi olarak hizmet veriyor. İlçedeki bir diğer önemli nokta ise, her yıl binlerce turisti kendine çekmeyi başaran bitpazarıdır. Sadece Pazar günleri kurulan ve iğneden ipliğe her şeyin satıldığı bu devasa pazarda avizeler, güzel hazırlanmış gardıroplar ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Tavsiyeler

Monastiraki’e bulunan bit pazarı sadece Pazar günleri kurulduğundan gezinizi bu güne ayarlamanız içlenin tüm güzelliklerini görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca her çeşit hediyelik eşya alabileceğiniz bit pazarına giderken üzerinize çok fazla nakit para almamanızı öneririz. Hem paranızın güvenliği açısından hem de bol çeşitli bit pazarında alışverişi abartmamanız açısından çok önemlidir.

App_indir_banner_mobil

Monastiraki metrosundan çıktıktan sonra Akropolis‘in muhteşem manzarasına şahitlik edeceksiniz. Bölgedeki graffitili sokakları gezmenizi ve fotoğraf çekmenizi öneriyoruz.

Atina gezilecek yerler listenize başlamak için Monastiraki Meydanı iyi bir noktadır.

Monastiraki’ye Nasıl Gidilir?

ucakbileti_sorgula (1)

Atina merkezden ilçeye gitmek için otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Ancak minibüsler sizi daha hızlı götüreceğinden tercihinizi o yönde kullanabilirsiniz. Bunun dışında Metroların 1. ve 3. Hatlarını kullanarak da hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Monastiraki içinde ulaşım için araç kullanmanıza gerek yok. Zaten küçük bir ilçe olduğu için hemen her yere yürüyerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Atina Gezi Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here