Ana sayfa Türkiye Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

1444
0
PAYLAŞ
Nemrut Adıyaman

Nemrut Dağı Türkiye’nin güney doğusunda bulunan Adıyaman il sınırları içerisinde yer alıyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde konumlanan bu efsanevi dağ 2150 metrelik bir rakıma sahip.

1988 yılında milli park statüsü kazanmış olan ve Unesco’nun dünya mirası listesinde kendisine yer edinen Nemrut Dağı’na her yıl binlerce turist akın ediyor.

2150 metrelik bir yükseklikte konumlanan dağın üzerinde yer alan tarihi heykellerin ünü ise ülke sınırını aşmış durumda.

App_indir_banner_mobil

Nemrut Dağı’nda gün doğumu ve batışını izleyen yüzlerce insanı görmek mümkün.

İlk olarak 1881 yılında keşfedilen Nemrut Dağı’ndaki tarihi eserlerin Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığı biliniyor. Buranın keşfinin Diyarbakır’a açılacak olan yol kapsamındaki çalışmalar sonucunda Alman bilim adamları tarafından gerçekleştirildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Hayran kalacağınız tarihi güzelliklere sahip olan Nemrut Dağı rehberini sizler için hazırladık.

ucakbileti_sorgula (1)

Nemrut Dağı’nın Tarihi

Geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Nemrut Dağı’nda şehirleşme hareketinin ilk kez Persler tarafından başlatıldığı biliniyor.

Persler’in ardından Yunanlar ve günümüzdeki efsanevi haline ulaşmasını sağlayan Kommagene Krallığı’nın son olarak Nemrut’ta hüküm sürdüğünden bahsedebiliriz. Burada yer alan tüm tarihi eser ve heykellere imzasını atan medeniyet olan Kommagene Krallığı 1. yüzyılda bölgeyi ele geçiriyor. Fırat ve Dicle Nehirleri arasına kurulan ve 141 yıl süren bir yönetim zamanına sahip olan bu krallığın ömrü M.S 72 senesinde son bulunuyor.

Bu zaman dilimi içerisinde Kral 1.Antiokhos tarafından dağın zirvesine dev heykellerden oluşan bir mezar yaptırıldığı görülüyor. Kommagene Krallığı’nın gücünü simgeleyen Nemrut Dağı üzerindeki heykeller günümüze kadar ulaşmış.

Gövdesi yaklaşık olarak 10 metre yüksekliğe sahip olan heykellerin Apollon, Hermes, Zeus, Mitra, Herakles, Ares ve Antiochos adlı mitolojik tanrıları temsilen yaptırıldığı biliniyor.

Ayrıca bölgenin keşfedilmesini sağlayan ve Kral Antiochos tarafından yazılmış olan bir adet de yazıt Nemrut Dağı’nda yer alıyor. Yazıt sayesinde heykellerin kral için yaptırıldığı öğreniliyor.

Nemrut Dağı Harabeleri

Kommagene kralı tarafından yaptırılan devasa kafa heykelleri günümüzde dünyanın dört bir yanından insanların yoğun ilgisine maruz kalıyor.

Söz konusu heykellerin ilgili dönemde tüm kültürleri ve tanrıları bir araya toplamak amacıyla inşa edildiği rivayet ediliyor.

otobusbileti_sorgula2

Kral 1. Antiochos’un Nemrut Dağı’nı bir dini merkez haline getirmek istemesi ve diğer tanrılara olan saygısını ifade ediş biçimi olan bu kafa heykellerinin kireç taşı bloklarından yapıldığı görülüyor.

Hem Pers hem de Yunan kültürünü alarak yetişen kral iki kültürden ve farklı mitolojik unsurlara sahip olan çok tanrılı dinden beslenmiş.

Kommagene kralı 1. Antiochos bu nedenle tanrılara olan inancını göstermek için Nemrut Dağı üzerine bir tapınak yaptırmış.

Tapınağın yanı sıra 10 metrelik bir büyüklüğe sahip olan tanrıların birer sembolü olan devasa heykeller de diktirmiş. Antik Çağ’dan günümüze kadar ulaşan bu heykeller Kommagene Krallığı’nın o dönemde ne kadar güçlü olduğunu adeta bir göstergesi.

Günümüzde sapasağlam ayakta duran Nemrut Dağı yamacındaki heykeller ile tarihi yapılar sayesinde oldukça gizemli bir tarihi atmosfer Kahta’da vücut buluyor.

Nemrut Dağı’nın yükseklerinde kralın yaptırdığı devasa tanrı heykellerinin ise Kral 1. Antiochos, Fortuna, Zeus, Apollo ve Heracles’e ait olduğu biliniyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Milli Parka belirli bir park giriş ücreti ve taşımacılık ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı’na özel araçla giriş yapılamıyor. Bu yüzden turizm bakanlığı tarafından sağlanan servisleri kullanmanız gerekiyor.

Yaklaşık olarak 1500 metrelik bir yüksekliğe sahip olan milli park alanına 5 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz.

Kısa süren araç yolculuğunun ardından 500 metre kadar da yürüyüş yapıldıktan sonra Nemrut Dağı’nın doğu ve batı teraslarına varmış oluyorsunuz. Batı terasına çıkmayı sağlayan merdivenleri kullanırsanız daha az yorulacağınızı belirtmek isteriz. Merdivenlerin sonunda terasların olduğu mevkiye ulaşıyorsunuz. Artık dağın ve tarihi heykellerin manzarası eşliğinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Nemrut Dağı’nda Yapılması Gereken Aktiviteler

Dünyadan pek çok insanın ilgisi çeken ve Türkiye’ye ayrı bir güzellik katan bu tarihi zenginliğe şahitlik edenler için bölgede yapacak çok sayıda keyifli aktivite bulunuyor.

Nemrut Dağı’na çıkıp heykelleri görmeden önce mutlaka Kahta ilçesinde gezintiye çıkmanızı öneriyoruz. Burada yöresel ürünlerden satın alabilir, el yapımı hediyelik eşyaları evinize götürebilir ve yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Nemrut Dağı’na gelip de güneşin doğuşunu görmeden ayrılmak olmaz. Dağın yamacında gün doğumunu ve kimi zaman da güneşin batışını izleyen meraklı kalabalıkları görebilirsiniz. Dağın zirvesinde gün batarken heykellerin gölgesinde kalan manzarayı ömrünüz boyunca unutamayacağınıza eminiz. Heykellerin ardından batan güneşin oluşturduğu renklere hayran kalacaksınız.

Ünü ülke sınırlarını aşan kafa heykelleri Nemrut Dağı’nın batı ve kuzey teraslarında konumlanıyor. Bu teraslara çıkarak manzara eşliğinde heykelleri inceleyebilirsiniz.

Nemrut Dağı’nın yamacında çok sayıda kamp kuran insanla da karşılaşabilirsiniz. Havaların ısınmasıyla bölgenin fazlasıyla kalabalıklaşması yüzünden herkes konaklayacak yer bulamayabiliyor. Bu yüzden çadırını alıp dağın eteklerinde tarihi manzara eşliğinde kamp kuran çok sayıda turist görebilirsiniz.

Eğer çadırda konaklamak istemiyorsanız da heybetli kafa heykellerinin hakim olduğu manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı Ziyaret Gün ve Saatleri

Nemrut Dağı Milli Parkı’na giriş saatleri mevsimlere göre değişiklik gösteriyor.

Gün doğumunu izlemek isteyenler için Nemrut Dağı Milli Parkı’na giriş saat 05.00-06.00 arasında değişiyorken, milli parktan çıkış için son saat 21.00 olarak belirlenmiş.

Güneşi burada karşılamak istiyorsanız tam zamanında orada olabilmek için gece saat 03.00 civarı yola koyulmanızı öneriyoruz.

Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücretleri

Milli Park statüsündeki Nemrut Dağı’na giriş yapabilmek için kişi başı 20 TL ve 5 TL ek olarak da taşıma ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Eğer müze kartınız varsa hiçbir ücret ödemeden giriş yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nemrut Dağı Adıyaman iline bağlı bir tarihi cennet olarak karşımıza çıkıyor.

Nemrut Dağı’na gitmek için Adıyaman’daki Kahta ilçesine gitmeniz gerekiyor.

Konum itibariyle Adıyaman ve Malatya’nın birleştiği noktada yer alan Nemrut’a ulaşabilmek için kara ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Nemrut Adıyaman’dan 86 kilometre, Malatya’dan 96 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Adıyaman ile Kahta ilçesi arasındaki mesafe ise 34 kilometre olarak ölçülüyor.

Eğer özel arabanızla kara yolunu kullanarak Nemrut’a gelmek istiyorsanız İstanbul ve Ankara üzerinden gelirken Malatya, ülkenin güney tarafından gelirken de Adıyaman güzergahını kullanarak Nemrut’a ulaşmanız gerekiyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı’na gidilen yolun bir hayli engebeli olduğu konusunda sizi uyarmamız gerek. Bu yüzden jeep türevi bir araçla gidilmesinde yarar var.

Eğer özel aracınız yoksa toplu taşımayı kullanarak da Nemrut Dağı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için Adıyaman ilk merkezine gelerek buradan Nemrut Dağı’na giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Adıyaman’dan bineceğiniz Kahta dolmuşları her saat düzenleniyor. Kahta ilçesine geldikten sonra da Nemrut Dağı’na düzenlenen günlük turlara katılabilirsiniz.

Eğer Türkiye’nin uzak bir notasından geliyorsanız ve uzun süren yolculuğa katlanmak istemiyorsanız hava yolunu tercih edebilirsiniz. Adıyaman Havalimanı’na düzenlenen uçak seferlerini kullanarak Nemrut’a ulaşabilirsiniz. Havaalanına indikten sonra araç kiralayarak veya taksiyle Nemrut Dağı’na gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here