Ana sayfa Türkiye Nevşehir Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

5261
1
PAYLAŞ
Kapadokya Nevşehir

Turizm açısından ülkenin en gözde yerlerinden biri olan Nevşehir, gezmeye doyamayacağınız ve gördüğünüz yerleri hafızanızdan çıkartamayacağınız güzelliklere sahiptir.

Yüzyıllara adeta meydan okurcasına geçmişten gelen dokuyu günümüze kadar taşıyan şehir, adım başı tarihi bir yapıya rastlayabileceğiniz bir kenttir de diyebiliriz. Bugün 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek güzellikleri bünyesinde barındıran şehir kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Daha önce buraya gelenlerin Nevşehir Gezilecek Yerler hakkında tereddüt etmeden kenti ziyaret edeceği kesindir ancak bilmeyenler için kentin en gözde noktaları hakkında bazı derlemeler yaparak fikir vermek istedik. Dolayısıyla Nevşehir gezinizi başlatmadan önce yazımızı incelemeniz, sizler için bir rehber olabilir.

Nevşehir Gezilecek Yerler – Tarihi ve Doğa Güzellikleri

Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği, tarihin en derinliklerine yolculuk yaparken muhteşem doğa güzelliklerine şahit edebileceğiniz bir şehir olan Nevşehir’de Kapadokya en fazla ziyaretçiyi çeken yer. Fakat diğer görülmesi gereken noktalar da es geçilmemeli.

İşte bunların tamamına Nevşehir gezilecek yerler yazımızda yer veriyoruz:

Hacı Bektaş Veli Müzesi

Göz kamaştıran mimarisiyle 3 avludan oluşan bu müze içinde aslanlı çeşme, tekke cami, dedebaba köşkü, meydanevi, havuz, mihman evi gibi pek çok bölme bulunmaktadır.

ucakbileti_sorgula (1)

1964 senesinde açılan Hacı Bektaş Veli Külliyesi, kuşkusuz Nevşehir turunda görülmesi gereken yerlerden biridir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Düzgün şekilde oyulan odaları ve her katta bulunan haberleşme deliklerinin aynı zamanda havalandırma olarak tasarlanması, görenleri hayran bırakacak güzelliğe sahiptir.

Yerin altında inşa edilen bu şehrin yerli ve yabancı turist ziyaretçisi bir hayli yoğundur.

Zelve Ören Yeri

Şahsi araç veya belediye otobüsleriyle kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz ören yerinde gördüğünüz manzara karşısında büyüleneceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Hıristiyanların 9 ile 13.yüzyıllarda hem dini merkez hem de yerleşim alanı olarak kullandıkları bölgenin tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar taşınmıştır.

O dönemi hissetmek adına mutlaka görülmeye değer bir yerdir.

Toplamda üç vadiden oluşan Zelve, peri bacalarının en fazla olduğu yerdir.

Temenni Tepesi

Şehri en iyi şekilde seyredebileceğiniz bu tepede unutulmaz anlara şahit olabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Ürgüp’ü ayaklarınızın altına seren bu eşsiz noktayı ziyaret ettiğinizde gördüklerinizi ölümsüzleştirmek adına fotoğraf çekinebilir ve güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yılanlı Kilise

Tarihi dokusundan bir şey kaybetmeden geçmişten bugüne kadar gelebilen yapı iki bölümden oluşur. Kuzey kısmında keşiş mezarları bulunmaktadır.

Kusursuz bir görseli içeren bu tarihi yapı, ziyaretçisine bambaşka bir duygu yaşatacaktır.

Hallaç Manastırı

Adını Hallaç deresinden alan yapı tahmini 11.yüzyılda inşa edildiği düşünülmüş olup  yüzyıllardır karşılaştığı doğal afetlere dayanmıştır ama artık bazı kısımlarından çökmeye başladığı görülmektedir.

Buna rağmen her yıl yoğun şekilde ziyaretçiyi ağırlayan manastır, Nevşehir Gidilecek Yerler arasında görülesi bir noktadır.

Üzümlü Kilise

Kızılçukur vadisinde bulunan yapının iç kısmında üzüm motiflerinin olmasından ötürü adını bu sembollerden aldığı bilinmektedir.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan bu binanın yine iç kısmında palmiyeler, asmalar ve balı simgeleri gibi çeşitli semboller bulunmaktadır.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi

1954 senesinde otel konseptiyle işletilen yapı, uzun bir süre ardından restore edilmiş kültür merkezi adı altında müzeleştirilmiştir.

2002 senesinde hizmete açılan bu görkemli yapıt içinde halı ile kilim dokumacılığı, pekmez yapılışı, kız isteme geleneği gibi yerel halkın yaşam biçimi heykeller ile en güzel şekilde anlatılmaktadır.

Ziyaretçiler için farklı bir deneyim oluşturan bu yer, Nevşehir gezi listesine kesinlikle eklenmelidir.

Tokalı Kilise

Her karesiyle ziyaretçisini farklı şekilde büyüleyen Tokalı Kilise, bölgenin en büyük kilisesi olarak dillendirilmektedir.

4 bölümden oluşan yapı, Kör Adamın İyileştirilmesi, Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı gibi çeşitli sahneler buranın büyüsünden faydalanarak anlatılmıştır.

İçinde aldığınız keyiften kaybolacağınız bir gezi noktası istiyorsanız, mutlaka uğrak yerlerinizden biri olmalıdır.

Ortahisar ve İshak Kalesi

Ortahisar Kalesinin karşı tarafında yer alan yapı Kapadokya’nın en önemli mimarilerinden biridir.

Savaş dönemlerinde halkın ev ile ibadethanelerine gidebilmeleri için iki kale arasında gizli bir tünel olduğu kesinlik kazanmasa da dilden dile dolaşmaktadır.

Birçok tarihi gezi noktasına olan yakınlığından ötürü de her sezon sayısız turisti ağırlamaktadır.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Ülke turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Kaymaklı Yer Altı Şehri, yer altı şehirleri arasında en fazla ilgi görenlerden birisidir.

8 katlı olan bu tarihi yapının her odası birbiriyle bağlantılı ve oldukça ihtişamlı bir görsele sahiptir.

El Nazar Kilisesi

Nevşehir’in merkez ilçesinde yer alan bu yapıt şehrin tarihi kalıntılarını en iyi şekilde yansıtan mimarilerden biridir.

Taban kısımlarında son yıllarda çökmeler görülse de halen çok sayıda ziyaretçisi vardır ve kesinlikle görülmeye değecek özelliktedir.

Derinkuyu Yer Altı Şehri

85 metre derinliğinde 8 katlı olan bu yapı yer altı şehirleri arasında en geniş ve en derin yerleşim yeri olarak bilinmektedir.

Son derece büyüleyici bir atmosfere sahip olan Derinkuyu Yer Altı Şehri, Nevşehir/Kapadokya’da en fazla ziyaretçi çeken yerlerden biri olmaktadır.

İçerisinde yemekhane, ahır ve mutfak gibi çeşitli bölmelerin olduğu yapıyı mutlaka görmek gerektiğini söyleyebiliriz.

Ürgüp Damsa Barajı

Sessiz ve sakin çevresi, doğal güzelliği ile balık tutmak, piknik yapmak için ideal bir dinlenme noktası olan Damsa Barajı, Ürgüp’e ortalama 17km uzaklıkta yer almaktadır.

Yapacağınız Nevşehir gezilecek yerler turunun ardından günün yorgunluğunu atmak adına burada mola verebilir ve bölgenin huzurlu havasından faydalanabilirsiniz.

Kapadokya Peri Bacaları

Nevşehir’in dünyaya adını duyurduğu Kapadokya ilçesinde bulunan peri bacaları, turizm açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Her sene sayısız yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bölgenin tarihi yapıları tarifi olmayan bir ihtişama sahiptir.

Sadece bu yapıları yakından görmek için bile şehir ziyaret edilebilinir.

Bu nedenle planlı veya plansız yolunuz Nevşehir’e düşürse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Nevşehir’de Nerede Kalınır?

Nevşehir zengin yemek kültürü, zengin tarihi ve kusursuz doğal güzellikleriyle birçok aktivitenin yapılabileceği gözde turizm merkezlerinden biri olarak tatil amaçlı çoğu kişinin uğrak yerlerinden biridir.

Dolayısıyla bu şehri ziyaret edenlerin verdiği fikirler ve henüz gitmeyenlere ışık tutmak adına küçük bir araştırma ile Nevşehir Konaklama konusuna da değinmek istedik.

Ayrıca Nevşehir gezilecek yerler listemizde bahsettiğimiz noktalara kolayca ulaşabilmeniz için konaklayacağınız yerin konumu oldukça önemlidir.

Şöyle ki, bildiğiniz gibi Kapadokya şehrin bel kemiği niteliğini taşıyan en popüler ilçelerinden biridir.

Dolayısıyla tarihi mekanların çevresinde veya yakın bir lokasyonda birden fazla otel ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Özellikle Ürgüp eğlence yönünden hareketli bir bölge olmasından ötürü konaklama bakımından en doğru yerlerden biridir. Bu bölgede her bütçeye uygun otel seçenekleri vardır ve birçok tarihi gezilecek noktaya da yürüyüş mesafesi ile ulaşım sağlanması, ziyaretçilere avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca Göreme, Uçhisar ve Avanos bölgeleri de Nevşehir’de Konaklama için tercih edilebilecek yerlerdir. Bu alanlardan bütçenize uygun olan seçenekleri değerlendirerek hem gezinizi yapabilir hem de kentin yöresel lezzetlerini tadarak unutulmaz bir süreç geçirebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here