Ana sayfa Kuzey Amerika ABD New York Gezilecek Yerler (15 Muhteşem Yer ve Fazlası)

New York Gezilecek Yerler (15 Muhteşem Yer ve Fazlası)

1484
1
PAYLAŞ
empire-state-binasi

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan New York, görülmesi gereken yerlerin tamamı için zamanın yetmediği harika bir yer. Bu şehirde tatil imkanları sonsuzdur. Kimileri buraya Broadway Şovlarının tadını çıkarmak için gelirken, bazıları alışveriş yapmak için gelir. Büyük bir çoğunluğun tercihi ise yalnızca manzaraları görmektir. Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Brooklyn Köprüsü, Central Park, tarihi bölgeler ve çok uluslu ünlü müzeler… New York gezilecek yerler listemizin ilk aşamasında 15 muhteşem yer bulunurken devamında ipuçlarına ve diğer zaman geçirmeye değer noktaları bulabilirsiniz. Yılın herhangi bir çeyreğinde veya günün herhangi bir saatinde New York’ta görmek ve yapmak için sonsuz sayıda şey var.

New York Gezilecek Yerler – 15 Harika Yer

1- Özgürlük Anıtı ve Battery Park

Özgürlük Heykeli, Fransa’nın Amerika’ya armağanıydı. 1886 yılında inşa edilmiş ünlü bir dünya özgürlüğü sembolü. En büyük Amerikan ikonlarından biri olmaya devam etmektedir. Dünyanın en büyük heykelidir: tabandan meşale eteğine 152 fit yükseklikten az bir mesafede durur ve yaklaşık 450.000 libre ağırlığındadır. Heykel, New York Limanı ve Manhattan’ın güzel manzarasını sunmaktadır. Liberty Adası’nda bulunur ve heykele ulaşmak için kısa bir tekne turu gerekir.

Battery Park, Manhattan’ın güney ucunda yer alır. New York Limanı ve Özgürlük Heykeli’nin harika manzaralarını sunar. Buradan ziyaretçiler heykele ve Ellis Adası’na giden feribota ulaşabilir.

App_indir_banner_mobil

2- Empire State Binası

Özgürlük Heykeli ile birlikte Empire State Binası New York’un en ünlü simgesi. Bina, 1931’de NYC için bir dönüm noktası ve simgesi haline geldi. Empire State Binasının üstünde aslında iki gözlemevi var. 86. Kat Gözlemevi’ne (1,050 feet), yüksek hızlı otomatik asansörlerle ulaşılıyor. Kışın ısıtılan, yaz aylarında soğutulan binanın dört tarafındaki geniş açık hava gezinti yollarında camla kaplı bir alana bulunuyor. 102. Kat Gözlemevi aşağıda kalabalık sokaklardan 1.250 feet yukarıda duruyor. Havanın açık olduğu günşerde ziyaretçiler New Jersey, Pennsylvania, Connecticut ve Massachusetts’in yanı sıra New York’taki komşu ülkelere bakarak 80 mil uzaktaki mesafeyi görebilirler.

3- Central Park

Central Park New York’un yeşil merkezi. Şehir merkezindeki bu büyük park, New York’un yüksek binalarıyla yeşil ağaçlarının harika görüntüsünü ortaya çıkarıyor. Parkın sınırları içinde birçok cazibe merkezi var: sayısız TV şovu ve film gösterisi yer alıyor. Herkesin New York gezilecek yerler listesinde bulunan Central Park’ın içindeki görmeye değer yerler: Çilek Alanları, Central Park Hayvanat Bahçesi ve kışın paten yapmak için kullanılan – yaz aylarında kürek çekmek için kullanılan göldür. New York gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunması gereken bu devasa parkta uzanıp dinlenebileceğiniz yemyeşil alanlar da var!

4- Broadway ve Shubert Alle

Broadway şovuna katılmak, New York City’yi ziyaret etmenin öne çıkan noktalarından biridir. Amerikan tiyatrosunun zirvesi olarak bilinir. Uzun zamandan beri performansları ile dünyaca ünlüdür. En son gösterilerini kaçırmamak ve uzun süredir devam eden klasikleri görmek için gidilmesi gereken bir yer. En popüler gösteriler için biletlerin önceden önceden satın alınması gerekir.

ucakbileti_sorgula (1)

5- Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art, ya da yaygın olarak bilinen “The Met”, 1870 yılında kuruldu. Met’deki koleksiyonda 2 milyondan fazla sanat eseri bulunmaktadır. Koleksiyonun önemli noktaları Amerikan dekoratif sanatlar, zırhlar, kostümler, Mısır sanatı, müzik aletleri ve fotoğraflar ile birlikte çok daha fazlası bulunuyor. Kuzey Manhattan’daki Manastırlar, Ortaçağ Avrupa’nın sanat ve mimarisine odaklanan Metropolitan Museum of Art’ın bir bölümüdür.

6- Rockefeller Cente

Rockefeller Center, Manhattan’ın ortasında, NBC-TV radyo ve diğer medyalara ev sahipliği yapan geniş bir eğlence ve alışveriş kompleksidir. Kışın inanılmaz derecede popüler olan bir açık hava paten pistine sahip. Noel’de büyük bir ağaç dizayn edilir. İçinde dükkanlar, restoranlar ve seyir terası vardır. 70 katlı RCA Binası, şehir merkezinde Manhattan’ın manzaralarını sunan ince, yükselen bir yapı. Kentin silüetini görebileceğiniz bir yer arıyorsanız, Top of the Rock Observation Deck’i deneyin. Seyir terası, 67, 69 ve 70. katlarda yer alan üç kat içerir. Kamuya açık ve gündüz açık olan bu teras hem iç hem de dış mekanlara sahip.

7- Fifth Avenue

Beşinci Cadde (Fifth Avenue), New York’un önde gelen alışveriş bölgesi olarak uzun zamandan beri itibar kazanmıştır. Çoğu üst düzey tasarımcı, bu ünlü caddede bulunan mağazalarından birine sahiptir. Cartier, Tiffany, Bergdorf-Goodman, Apple Store Fifth Avenue gibi pek çok lüks mağaza bulunur. Fifth Avenue caddesi boyunca yürüyüş yapanların alışveriş yapmamasına olanak verilmez. Eğer bir alışveriş tutkunuysanız, burası New York gezilecek yerler listenizin daha üst sıralarında yer alabilir.

8- Brooklyn Köprüsü

1883’te tamamlanan Brooklyn Köprüsü, dünyanın ilk çelik köprüsüydü. East River’dan Manhattan’a kadar uzanır. Köprü şairlere, söz yazarlarına ve ressamlara ilham veren bir Amerikan simgesidir. Mühendis John Roebling, köprüyü 1855 yılında tasarladı ve iki granit kuleden dört asılı çelik kabloya kadar her ayrıntıyı çalıştı. Haziran 1869’da Brooklyn kulesi alanını belirlerken bir feribot Roebling’in ayağını ezdi. Üç hafta sonra tetanozdan öldü. Roebling’in oğlu Washington, babasının büyük planlarını gerçekleştirdi. Köprü, üstte Gotik biçimli kemerlerle bağlanmış iki güçlü taş kuleye sahiptir.

9- Times Square

Eski ismi Longacre Meydanı olan Times Meydanı, New York Times kulesi sonrasında 1904’te yeni ismine kavuştu. West 42. Caddenin Broadway ve Seventh Avenue ile kesiştiği kavşak ve çevresinde alanı kapsıyor. Işıl ışıl meydanda yılbaşında yapılan kutlamalar, havai fişekler ve normal günlerde karşılaşılan yoğun trafik oldukça meşhur.

10- Chrysler Binası

Chrysler Binası New York’un en tanınmış yerlerinden biridir.  1929’da inşa edilen Chrysler Binası Art Deco mimarisinin simgesi olmaya devam ediyor. İlk açıldığında dünyanın en eski binası ünvanına sahipti, ta ki Empire States Binası yapılana kadar. New York’taki etkileyici binalar arasında ikinci sırada hala yerini koruyor, özellikle üst kısmındaki harika mimari güzelliğiyle.

11- New York Halk Kütüphanesi

otobusbileti_sorgula2

New York Halk Kütüphanesi Beaux Arts tarzında Carrere & Hastings mimarları tarafından tasarlanmış. Etkileyici odaları bulunan kütüphane, yıllar boyunca pek çok filmde ve TV şovunda yer aldı. Bu yüzden ziyaretçiler girdiklerinde bir aşinalık hissi yaşayabilirler. 1911’de açılan kütüphane iki şehir bloğunu kapsıyor. 10.000 güncel derginin yer aldığı kütüphanede neredeyse aklınıza gelebilecek tüm edebi eserler var.

12- Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi, dünyanın en iyi modern sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Dev bir beyaz kabuğa benzetilmiş eşsiz bina, 1943’de Frank Lloyd Wright tarafından tasarlandı. Picasso, Chagall, Modigliani, Kandinsky, Leger, Manet ve birçok diğer ünlü sanatçının eserleri burada sergilenmektedir.

Wright’ın sarmal yapısı ustaca ve işlevseldir. Dış “kabuk” tasarımı ile binanın bir heykel gibi gözükmesi amaçlanıyordu. İnşaat sırasında Wright kat başına bir yangın merdiveni isteyen şehir yetkilileri ile savaştı. Sonuç olarak beklenen güzellikle bir bina ortaya çıktı.

13- Wall Street

Broadway’den South Street’e uzanan, 8 şehir bloğu içeren dünyaca ünlü yer: Wall Street. Bu cadde ve çevresinde New York Menkul Kıymetler Borsası, NASDAQ ve New York Ticaret Borsası gibi dünyadaki en önemli borsaların bazıları bulunuyor. Ayrıca etkileyici Trinity Kilisesi ve Federal Reserve de yakınlarda. Wall Street popüler bir turist cazibe merkezidir ve burada etkileyici gökdelenlere kendini kaptırmış birçok turisti görmek olağandır.

14- Aziz Patrik Katedrali

Aziz Patrick Katedrali, büyük bronz kapıları (her biri 20.000 lb ağırlığında), beyaz mermer cephesi, 330 ft yüksekliğinde kuleleri, gül penceresi, 2.400 oturma kapasitesi ve New York’un en iyi Gotik Revival örneği olmasıyla kesinlikle New York gezilecek yerler listemizde yer almayı hak ediyor! Yılda 5.5 milyondan fazla ziyaretçinin gittiği katedral, inananlar ve turistler için önemli bir yer. Yapı 1879 yılında inşa edildi ve var olduğu sürece dikkatli bir şekilde restore edildi.

15- South Street Seaport

South Street Seaport, 19. yüzyılda New York limanı statüsüne sahipti. Restorasyon ve geliştirmelerin ardından liman; mağazalar, restoranlar, tarihi binalar, müzeler, Fulton Balık Pazarı, Brooklyn Köprüsü ve East River manzaraları ile dolup taşmaya başladı. İskelenin yanında bulunan tarihi gemi ve limanı gezmek için düzenlenen turlar bulunmaktadır.

New York’ta Nerede Kalınır?

New York’u gerçekten yaşamak için konaklayabileceğiniz en iyi bölge: Manhattan. Aşağıda bahsedilen otellerden hepsi Manhattan’da merkezi bir konumdadır ve turistik yerlerin çoğuna yakındır.

Otel isimlerinin üzerine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz.

Lüks oteller: Bu oteller, konum açısından en üst düzeyde ve rakipsiz! Ritz-Carlton New York Central Park ve Mandarin Oriental, Central Park’ın yakınında bulunmaktadır. Sunmuş oldukları muhteşem hizmetin yanı sıra ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Orta Seviye (Özel Seçim) oteller: İyi lokasyonlarda orta sınıf otellerin başında 414 Hotel geliyor. Times Meydanına ve Empire State Binası’na yakın olan Hilton Garden Inn de tercih edilebilir, harika bir otel.

Bütçe dostu oteller: En merkezi bölgelerden sadece birkaç blok ötedeki kaliteli ve ucuz otelleri bulmak çok da zor değil. Bazı popüler, mütevazı fiyatlı otel seçenekleri arasında Chrysler Binası’nın ve Büyük Merkez Terminalinin hemen doğusunda bulunan Hampton Inn Manhattan bulunmaktadır. Seton ise şirin, butik bir otel. Chrysler Binası’nın güneyinde kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

New York Seyahat İpuçları

New York gezilecek yerler ve yapılacak şeyler için birçok tur seçeneği bulunmaktadır. Gerçekten tüm önemli turistik yerleri kapsayan turlarla gezinizi kolay ve keyifli hale getirebilirsiniz. Her yerde yürümek yorucu olabilir ve metroyla ulaşım herkes için kolay olmayabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tur var, ancak aşağıdaki turistik yerler ve deneyimler arasında iyi bir karışım sunuyor ve hepsinin en düşük fiyatlarla garantilendi.

Şehri otobüsle keşfedin. Tüm turistik mekanları kapsayacak ve kendinizi çok fazla yürümekten kurtaracak bir Big Bus New York Hop-on Hop-off Turu’na çıkın. Bu sayede akşam yemeği veya eğlencelere katılmak için biraz enerjiniz olacak.
Tekne turuna çıkın. Özgürlük Anıtı ve Ellis Adası ile birlikte şehir siluetini ve şehirdeki simgeleri görmek için Manhattan Adası Cruise turuna katılın. Sabah ve öğleden sonra 2,5 saatlik yolculuklar bulunuyor. Üstelik canlı rehber anlatımı da var.
Havadan bir perspektife ne dersiniz? Big Apple Helikopter Turu ile kendinizi şımartın ve dünyanın en şaşırtıcı şehrinin üzerinde uçun. Bu 15 dakikalık uçuşlar sizi şehirdeki simge yapılardan Özgürlük Heykeli’nden ve Ellis Adası’ndan geçirecektir. Şehirdeki binaların yoğunluğu ve Central Park’ın büyüklüğü hakkında yepyeni bir değerlendirme yapmaya hazır olun.

Diğer Görmeye Değer Yerler

New York gezilecek yerler yazımızın ilk 15 maddesinde şehirde “kesinlikle” görülmesi gereken yerleri paylaştık. Diğer görmeye değer noktalar ise şu şekilde:

Carnegie Hall

Carnegie Hall 1891’de New York’un ilk büyük konser salonu olarak açıldı. Açılış gecesinde düzenlenen Çaykovski ‘nin müzisyenleri, Leonard Bernstein ve The Beatles, salonu doldurdu. Dünyada en iyi akustiğin birine sahip olduğu söyleniyor.

Radio City Music Hall

Rockefeller Center’ın gölgesinde kalan Radio City Müzik Salonu tiyatro, müzik ve filmleri ile rehberli turlar sunmaktadır. Bina 1930’larda Rockefeller tarafından finanse edildi. Radio City Music Hall, dünyanın en büyük kapalı tiyatroları arasında yer alıyor. Günümüzde Grammy Ödülleri ve Tony Ödülleri gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapan popüler bir eğlence mekanı olmaya devam ediyor.

Grand Central Station

Bina 1913 yılında metro ve tren istasyonları için Beaux Arts terminali olarak açıldı. Dış mimarisinde 42. Sokak sütunları, çevrili yüzler ve heykeller yer alır. İçeride, Grand Step (mermer basamaklar) ve Grand Central Oyster Bar güzel dokunuşlara sahip yerlerdir. Benzersiz tavan güzel bir görüntüye sahiptir ve tam ihtişamıyla restore edilmiştir. Ana amacına ek olarak Grand Central Terminal, günlük olarak geçen binlerce kişiye hizmet verebilecek geniş bir perakende mağaza ve restoran yelpazesine sahiptir.

The Cloisters

Cloisters, Orta Çağ’dan kalma manastır, kilise ve koridorlara sahip olan bir binada ortaçağ sanatlarını barındırıyor. Heykeltıraş George Barnard 1914 yılında müzeyi kurdu. 1925 yılında John Rockefeller, Metropolitan Museum of Art’ın 1925 yılında satın aldığı koleksiyonu finanse etti ve siteyi Fort Tyron Park’a bağışladı.

Chinatown

New York’un Çin Mahallesi, Çin lokantaları, antika dükkanları, zanaat mağazaları, tapınaklar ve festivaller için bir merkez haline geldi. Bu yoğun alan, kentte her zaman canlı ve renkli bir nokta. Tanınmış bir turistik cazibe merkezi haline de geldi. Sokaklar genelde insan ve ürünlerle dolu açık tezgahlarla doludur. En büyük festival Çin New Year Eve her yıl şubat ayında gerçekleşir.

New York gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. New York’da Yapılabilecek “For Free” Aktiviteler yazımız da ilginizi çekebilir!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here