Ana sayfa Avrupa Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler – 13 Harika Yer

Odessa Gezilecek Yerler – 13 Harika Yer

1134
0
PAYLAŞ
odessa opera

Odessa gezilecek yerler listesine başlamadan önce kısa bilgi vermek istiyorum. Ukrayna’nın sahil şehri Odessa, çoğu Doğu Avrupa ülkesinin de tatil destinasyonu. Vize istemeyen ülkeler arasında bulunan Ukrayna’ya gitmek için pasaport da gerekmiyor. Bu yüzden yurtdışında yaz tatili yapmak için en cazip seçeneklerden biri. Üstelik Avrupa’nın en ucuz ülkesi. Bütçenizi yormadan güzel bir tatil yapıp aynı zamanda yeni bir şehir keşfetmek istiyorsanız Odessa’yı seçerek doğru bir karara ulaşabilirsiniz. Odessa ile ilgili tüm bilgileri aktardığım yazıya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Odessa Gezi Rehberi

Odessa aynı zamanda gece hayatıyla biliniyor. Parkları insana huzur veren cinsten. Oldukça eski, gelişmemiş ancak bir o kadar da insancıl. Yapılacak şeyler arasında parklarda dinlenmek, gece hayatında eğlenmek ve aşağıdaki Odessa gezilecek yerler listesini tamamlamak var.

Odessa Gezilecek Yerler Listesi

Odessa şehrinin iki tane hareketli noktası var. Birincisi Arcadia bölgesi, diğeri ise merkez. Merkezde birçok turistik nokta var. Arcadia ise daha çok plajları, beach club’ları ve gece kulüplerini içeriyor. Ayrıca bölgede birçok restoran, kafe ve eğlence mekanı var. Genel olarak şehri bu iki noktada birleştirebiliriz ancak tabi ki daha uzak bölgelerde denizle baş başa sakin bir tatil de yapabilirsiniz. Şimdi gelelim Odessa’daki görülmesi gereken yerlere.

App_indir_banner_mobil

1- Deribasovskaya Caddesi

İstiklal Caddesi’ni andıran iki tarafı restoranlarla dolu trafiğe kapalı bir cadde. Oldukça uzun olan cadde tam olarak şehir merkezinde bulunuyor. Buradaki restoranlarda geleneksel Ukrayna lezzetlerini tadabileceğiniz birçok yer var. Ayrıca cadde üzerinde McDonalds ve bir Türk restoranı var. Oturmasanız bile bu caddede en az bir kere tur atmalısınız.

2- Opera & Bale Theatre Building

Deribasovskaya Caddesi’ne çok yakın olan Opera Binası, şehrin simgesi ve en önemli yapılarından. Çok ihtişamlı bir yapısı var ve yanında güzel bir parka sahip. Eğer denk gelirseniz canlı operaya da katılmanızı öneririm.

Odessa’nın en değerli yapısı ve onuncu yüzyılın Avrupa mimarisini en iyi şekilde yansıtan yapı, İtalya, Avusturya ve İngiltere’nin en iyi tiyatrolarıyla karşılaştırılıyor. 1887’de ünlü Avusturyalı mimar Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer’in tasarımına göre inşa edilmiştir.

ucakbileti_sorgula (1)

3- Potemkin Merdivenleri

Şehir merkezini limana bağlayan, uzunluğu ve büyüklüğüyle ön plana çıkan merdivenler, Odessa gezilecek yerler listesinde önemli bir konuma sahip. Şu anda merdiven 192 adımdan oluşuyor  Toplam uzunluğu 142 metredir, perspektif olarak inşa edilmiş. Tabanı üstten çok daha geniş. Bu nedenle limana doğru baktığınızda hiçbir perspektif yok gibi görünüyor. Merdivenlerin en başından limana doğru baktığınızda harika bir manzara ile karşılaşacaksınız. Merdivenlerden aşağı inip karşıya geçtiğinizde ise Odessa Limanı’na ulaşmış olacaksınız.

4- Odessa Limanı ve Altın Çocuk Heykeli

Odessa Limanı tamamen yük gemileriyle dolu, birçok firmanın fabrikasının yer aldığı geniş bir alan. Yolcular için de bir liman var ancak biz gittiğimizde herhangi bir sefer ve yolcu yoktu. Limanı ziyaret ettiğinizde farklı ülkelerden yük taşıyan (özellikle Türkiye’den) birçok gemi görebilirsiniz. Limanın girişinde ODESA yazan büyük yazı ve Altın Çocuk Heykeli ile de karşılaşacaksınız

Altın Çocuk Heykeli, kırık bir yumurta içerisinde tasvir edilmiş. Büyük heykel yuvarlak bir yapının ortasında duruyor. İsminin Altın Çocuk olmasının nedeni heykelin altın çağı yansıtıyor olması. Çocuk heykelinin ayağına dokunulduğunda seyahat açısından bol şans ve uğur getirdiğine inanılmaktadır. Bu yüzden insanların heykelin ayağına dokunarak fotoğraf çektirdiğine şahitlik edebilirsiniz.

5- Duke de Richelieu Anıtı

Kent kurucularından olan Duke de Richelieu anısına yaptırılan anıt Potemkin Merdivenleri’nin en üst tepesinde bulunuyor. Anıtın bulunduğu her şehrin meydanlarından biri. Bu çevrede restoranlar, kafeler, alışveriş eşya satıcıları var. Ayrıca ara sıra sokak etkinlikleri düzenleniyor. Odessa gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Fotoğrafını broşürlerde, magnetlerde, kartpostallarda ve hatta posta pullarında görebilirsiniz.

6- Odessa Şehir Parkı

Odessa’nın merkezinde bulunan çok eski bir kamusal park. Park, 1803 yılında Felixe de Ribasse (Odessa’yı kuran Iosif de Ribase’nin kardeşi) tarafından yaptırılmıştır. Şehrin göbeğinde olan bu parkta dinlenebilir, huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Yazımın başında da söylediğim gibi, Odessa parklarla dolu bir şehir ve City Garden Park bunlardan en popüleri.

7- Arcadia Bölgesi ve Plajı

Arcadia, şehrin en hareketli bölgesi. Plajların büyük bir kısmı burada bulunuyor. Girişte Arcadia yazan büyük bir kapı var. Girdiğinizde sağlı sollu birçok kafe ve restoran göreceksiniz. Ayrıca bölgenin içinde Aquapark ve Lunapark bulunuyor. Girmiş olduğunuz yolun sonunda meşhur Ibiza Beach Club ile karşılaşabilirsiniz. Sola doğru devam ederseniz diğer ünlü mekanlar Itaka ve Bono Beach Club’ları da görebilirsiniz.

Yüzmek için iyi bir alternatif olan Arcadia Plajı görülmesi gereken noktalar arasında yer alırken, gece hayatı tutkunları için Ibiza Beach Club en popüler yer olduğunu söylemeden geçmeyelim.

8- Arkeoloji Müzesi

1825 yılında açılan Arkeoloji Müzesi, Ukrayna’nın en eski müzelerinden biri. Müzede 160.000’den fazla eser sergilenmektedir. Tüm eserler Kuzey Prichernomorie bölgesinin antik tarihine tanıklık edecek değeri temsil ediyor.  Ayrıca eski Mısır, eski Yunan ve Roma tarihini, paralarını ve madalyalarını içeren birçok eser var.

otobusbileti_sorgula2

9- Vorontsovsky Sarayı’nın Kolonları

Vorontsovsky Sarayı’nın sütun yolu olarak da bilinen yapı Odessa gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Primorsky Bulvarı’nda Vorontsovsky Sarayı ve Teshin Köprüsü yakınında yer almaktadır. Odessa’daki en popüler yerlerden biridir. Yapı, 1826’da İtalyan mimar F.K.Boffo tarafından yaratıldı ve inşa edildi.

10- Primorsky Bulvarı

Sadece yarım kilometre uzunluğunda, açık hava müzesi gibi olan Primorsky Bulvarı, içinizi ferahlatacak. Primorsky Bulvarı, şehrin en güzel yerlerinden biri olarak adlandırılan ve Vorontsov Sarayı’nın muhteşem mimari topluluğu ile biten eski borsa binasından başlar. Deniz kenarında olmasından dolayı çok güzel bir manzaraya sahiptir. Odessa gezilecek yerler listesini tamamlarken buradan geçmeme ihtimaliniz yok.

11- Puşkin Müzesi

Tanınmış yazar Puşkin’in yaşadığı bir apartmanı ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz? Müzeleştirilmiş apartmanda yazarın Odessa’da ve Odessa hakkında yazdığı eserleri, romanları ve tarihi olayları öğrenebilirsiniz. Puşkin, Odessa için oldukça önemli bir isim. İsmi caddelere, mekanlara ve sokaklara verilmiş durumda.

12- Tek Duvar Ev

Vorontsov Sarayı’na yakın olan bina şekli ile ünlüdür. Saray tarafından yürür ve binanın kenarında durursanız, sadece bir cephe ve yan duvar yok gibi görünür. Binanın arka tarafı çapraz şekilde inşa edildiğinden ilginç bir yapısı var ve bu durum çok fazla ilgi çektiğinden turistik bir yer haline gelmiş. Bu mimarinin nedeni araziden kaynaklanmaktadır. Ev 1889 yılında mimar D.Klimov tarafından yaptırılmış

13- Katakomblar (Yer Altı Şehirleri)

Odessa şehir merkezinden biraz uzak, araçla yaklaşık 1 saatlik mesafede olan katakomblar şehrin en ilginç noktalarından biri. İkinci Dünya Savaşı esnasında Partizanların yaşadığı yer altı şehrinde yok yok. Odessa’nın geçmişini en iyi şekilde yansıtan bu labirentlerin içinde hastane bile var. Turistler tarafından çok ilgi görmeyen Katakomblar’ı Odessa’ya gidecek herkese öneriyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here