Ana sayfa Şehirler Avrupa Odessa’dan Moldova Kişinev’e Nasıl Gidilir

Odessa’dan Moldova Kişinev’e Nasıl Gidilir

2248
2
PAYLAŞ

Türkiye’den Odessa’ya gitmeye karar verenler için bir ülke daha görme imkanı var: Moldova. Odessa’dan başkent Kişinev’e toplam mesafe 173 km. Yani arabayla ortalama 3,5 saatlik bir yolculuğun ardından ikinci ülke keşfinize başlayabilirsiniz. Peki Kişinev’e nasıl gidilir?

Ukrayna’da İngilizce bilme oranı çok düşük ve tabelaların hiçbirinde latin harfleri kullanılmadığından bu konuda çok sorun yaşadık. Araba kiralamaktan da bu yüzden vazgeçtik. Genel olarak üç alternatif var: araba kiralamak, BlaBlaCar veya otobüs yolculuğu. Bunların hepsinden tek tek bahsedeceğim.

Otobüs

Odessa Uluslararası Otobüs Terminali’nden belirli saatlerden Kişinev’e direkt otobüs kalkıyor. Bu otobüs yolu çok uzatıyor ve yol üzerinde sürekli yolcu indirip bindirdiği için yolculuk 5.5 saate kadar çıkıyor. Biz sabah saatlerinde BlaBlaCar’daki randevumuza yetişemediğimiz için 08:20 otobüsüne binip saat 14:00’e doğru şehre varmıştık. Otobüsler baya bir eski ve konforsuz. Yollar da çok bozuk olduğu için iyi bir yolculuk deneyimi beklemeyin. Ayrıca otobüste bizden başka yabancı turist yoktu. Haliyle İngilizce bilen de olmuyor. Sınırda Türk pasaportunuzu görüp rüşvet isteyebilirler. (daha önce başına gelenler olmuş, bize olmadı fakat hazırlıklı olmanızda fayda var) Bize neden Kişinev’e gittiğimizi, kaç gün kalacağımızı ve daha sonra nereye gideceğimizi otobüs içerisinde sorup pasaportumuzu aldıktan sonra damgalayıp geri getirdiler. Otobüs yolculuğunuz Kişinev’in otogarında son bulacak.

Tek kişi bilet ücreti 235 UAH
Yolculuk süresi 5,5 saat

App_indir_banner_mobil

BlaBlaCar

Kişinev’den Odessa’ya veya Odessa’dan Kişinev’e arabayla giden birçok kişi oluyor. BlaBlaCar sayesinde bu arabalara katılabilirsiniz. Eğer arabayla giderseniz yolculuğunuz 3,5 saat sürer. Otoyol inanılmaz kötü olduğundan daha fazla gitmek pek mümkün değil. Bazı arabalar her gün bu iki şehir arasında gidiyor ve otobüs ücretinden daha az ücret talep ediyor. Biz Odessa’ya dönüşte 200 UAH ödeyerek BlaBlaCar ile dönmüştük ve çok memnun kalmıştık. Otobüs her zaman ikinci tercihiniz olmalı.

Araba kiralamak

Odessa Havalimanı veya Tren Garı’ndan araba kiralayarak Kişinev’e gidebilirsiniz. Biz bunu yapmadık çünkü tabelalarda sadece Ukraynaca ifadeler var. Navigasyonunuzun sürekli açık olması gerekiyor ancak otoyolun bazı noktalarında telefonumuz çekmemişti. Ayrıca sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Otoyolun da çok bozuk olduğunu düşünürseniz, araba kiralamayı pek de önermemekteyiz. Hem yukarıdaki iki seçenekten daha pahalı bir yöntem.

Kişinev, Moldova mutlaka görülmesi gereken bir yer. Fazla turistik olmasa da inanılmaz ucuz ve ilgi çekici yapılara sahip. Bu yüzden Odessa seyahatinizde vaktiniz olursa 1,5-2 gününüzü buraya ayırarak yeni bir kültür daha keşfetmiş olabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Sorularınızı yorum olarak yazarsanız kısa sürede cevaplayabilirim. Şimdiden iyi yolculuklar!

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Yazılarınıza tarih atsanız şahane olacak. Bilgiler tarihi mi yeni mi nasıl ayırt edeceğiz?

    Sağlıcakla,
    Metin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here