Ana sayfa Türkiye Eskişehir Odunpazarı Evleri, Eskişehir

Odunpazarı Evleri, Eskişehir

955
0
PAYLAŞ
odunpazari evleri

Odunpazarı evleri olarak adlandırılan semt, şehrin güney kısmında bir tepenin üstüne kuruludur. Genellikle Osmanlı dönemine ait örnekleri barındıran semtte çıkmaz sokaklar, kıvrımlı yollar ve ahşap süslemeli bitişik şekilde inşa edilmiş düzenli cumbalı evler bulunmaktadır. Ayrıca örf ve adetlerini koruyarak günümüze kadar gelmeyi başaran nadir yerlerden biridir. Semt içinde bulunan tüm konutlar iki tip şeklinde modellenmiştir. Bunlardan biri sokak girişli ve arka bahçeli olanlardır. Diğer ise bahçe içinde yer alan ve büyük bahçelere sahip konutlardır. Seyahatiniz sırasında Eskişehir gezilecek yerler listenizin ilk başında Odunpazarı Evleri bulunmalıdır.

İkinci tip konutların geneline baktığınızda hepsi bir, iki ve en fazla üç kattan oluşmaktadır. Bu konutlar bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşuyor. Bu yapılardan 2 ve 3 katlı olanların zemin katları depo ve mutfak gibi alanlar için kullanılıyor. Diğer katlar ise günlük yaşam için kullanılıyor. Tüm konutlar iki cepheye bakan geniş pencerelerden oluşuyor. Eskişehir’de UNESCO dünya mirasına eklenen en derli yapılardan biri olarak görülüyor. Şehrin turizmi açısından hayati öneme sahip olan bu evler her yıl on binlerce turisti ağırlıyor. Ayrıca Evliya Çelebi gibi çok ünlü gezginlerinde uğradığı bir semttir. Şehrin en eski yapılarından biri olan Odunpazarı evleri, belediyeler tarafından çeşitli restorasyonlara uğrayarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kısa sürede ülkemizde ve dünyada büyük bir üne kavuşan Odunpazarı evleri her gezgin tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Tavsiyeler

  • Semtte el işçiliği oldukça gelişmiş ve hemen her türden el işi ürünleri bulabiliyorsunuz. Semtte bu eşyaları satan ve imalatını yapan lületaşı hediyelik dükkânlarından çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
  • Şehirde en güzel yemekler bu semtte yapılıyor. Özellikle balaban kebabı ve çibölek gibi yemekleri kesinlikle tatmalısınız.
  • Renk renk evlerin sıralanışı muazzam. Sokaklar fotoğraf çekmeye oldukça müsait.

Odunpazarı Evlerine Nasıl Gidilir?

Eskişehir merkezine kadar otobüs ile geldiyseniz, semte ulaşmak için bir tramvaya binerek Atatürk lisesi durağında inmelisiniz. Eğer şehir meydanına tren ile geldiyseniz, çarşı durağında bulunan tramvaya binerek yine aynı şekilde Atatürk Lisesi durağında inmelisiniz. Durakta indikten sonra ortalama 2-3 dakika yukarı doğru ilerlerseniz Odunpazarı semtine ulaşmış olacaksınız.

Açık adres; Akarbaşı / Çürükoğlu Sk. / 26020 Odunpazarı / Eskişehir

App_indir_banner_mobil

Eskişehir’de Ne Yenir? yazımızı okuyarak şehirdeki geleneksel yemekleri keşfedebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here