Ana sayfa Seyahat İpuçları Ohal Sürecinde Yurt Dışı Çıkış Prosedürü

Ohal Sürecinde Yurt Dışı Çıkış Prosedürü

24
0
PAYLAŞ
ohal surecinde yurtdisi cikis

ohal surecinde yurtdisi cikis

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrası şüphelilerin yurt dışına kaçmalarını engellemek için yeşil pasaportlu vatandaşlara bazı sınırlamalar getirildi. Bunun yanı sıra 20 Temmuz tarihinde olağan üstü hal ilan edildikten sonra yurt dışına çıkış yapmayı planlayan vatandaşlarımızın kafası bir hayli karıştı. Hatta her kafadan ayrı bir ses çıktığı için bir bilgi kirliliği yaşandığını söylemek de mümkün. Bu yazımızla kafanızdaki soru işaretlerini gidermeyi umuyoruz.

Bordo Pasaport Sahipleri: Öncelikle olağanüstü hal durumu umumi pasaporta sahip olan vatandaşların (bordo pasaport) yurt dışına çıkması için herhangi bir engel teşkil etmiyor. Son iki gün içinde yurt dışına çıkan şahısların bildirimlerine göre polis tarafından SGK bildirim dökümü istenmiyor. T.C. kimlik numaranız polis tarafından sorgulandığında gerekli olan tüm bilgilere erişebiliyorlar zaten. Özetlemek gerekirse bordo pasaport sahipleri hiçbir ek belgeye gerek olmadan havaalanına gidebilirler. Sıkılaştırılmış güvenlik önlemleri sebebiyle işlemler normalden daha uzun sürebiliyor bu yüzden daha erken gitmenizi tavsiye edebilirim.

Yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşlar ise darbe girişimi ve olağanüstü hal yüzünden bazı belgeleri ibraz etmek mecburiyetindeler.

App_indir_banner_mobil

Yeşil pasaporta sahip, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan çalışanlar öncelikle bağlı oldukları hastanenin sicil bölümüne gidip “hakkında hiçbir soruşturma yoktur.” ibaresi olan bir belge almalılar. Ardından bu belgeyi hastanenin başhekimine götürüp imzalatmaları gerekiyor. Başhekimin imzasından sonra bağlı oldukları sağlık müdürlüğü’ne başvurarak pasaport polisi’ne ibraz edilecek olan son yazıyı alabilirsiniz.

(kaynak: ekşisözlük/ver kurtul)

Öğretmenler ise bağlı oldukları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alacakları “yurtdışına çıkışında herhangi bir sakınca yoktur.” yazılı izin belgesini pasaport polisine ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

ucakbileti_sorgula (1)

Eşlerinden dolayı yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar ise eşlerinin bağlı oldukları kurumdan yukarıda bahsetmiş olduğum izin yazısını almak mecburiyetindeler. Çocuklarında da yeşil pasaport varsa onlar için de aynı durum geçerli.

Devlet memurluğundan emekli olan vatandaşların pasaport polisine emekli olduklarına dair bir belgeyi ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Son olarak da şimdilik tüm devlet memurlarının Kıbrıs’a çıkışı yasaklanmış durumda.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olabilmiştir. Gezi Rehberleri olarak sizlere şimdiden iyi ve sıkıntısız yolculuklar diliyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here