Ana sayfa Avrupa Almanya Oktoberfest ile İlgili Yedi Gerçek

Oktoberfest ile İlgili Yedi Gerçek

237
0
PAYLAŞ

Her yıl 6.4 milyon ziyaretçi Oktoberfest için Münih’e akın ediyor. Oktoberfest 2017 tüm hızıyla devam ederken biz de birkaç ilginç bilgiyi sizin için bir araya getirdik.

1- Ziyaretçilerin Çoğu Turist Değil, Bavyeralı.

Fotoğraf Sputnik Türkiye’ye aittir.

İstatistiklere göre Oktoberfest’e gelenlerin yüzde 70’i Bavyera eyaletinden gelen Almanyalı turist. Zaten Bavyera’ya gittiğinizde, gerek bardak boyutlarından gerek içmeye başlama saatlerinden burada yaşayan insanların biraya olan aşkını fark etmemeniz mümkün değil.

Geri kalanların yüzde 15’i Almanya’nın diğer bölgelerinden gelen yerli turist iken sadece %15 Avrupa, ABD, Avustralya ve Kanada’dan gelen yabancı turistin tamamının oranı.

App_indir_banner_mobil

2- Ekim Festivalinde “Mart Birası” Tüketilir.

Burada tüketilen bira çeşidinin adı “Maerzenbier” yani Mart birası. Bu bira çeşidi Münih’de üretiliyor ve alkol oranı normalden birazcık fazla: %6-7 civarında. Bu da onu en güçlü Alman biralarından biri yapıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Biralar “Mass” adı verilen 1 lt’lik bardaklarda servis ediliyor genelde ve çadırlarda bira fiyatları normalden az daha yüksek. 2017 yılı için fiyat 11 Euro olarak belirlendi. Bir festivalde tüketim miktarı ise ortalama (sıkı durun) 60.000 hektolitre!

3- Pretzel’in gücünü küçümsemeyin. 

Almanya’nın kuzeyinde bunun adı “Bretzel”dir ama Bavyeralılar “Pretzel” der. Bir bretzel normal bir simit ölçüsündeyken, Pretzeller simit-ekmek gibidir, yani daha geniş.

Kaosun içinde ayakta kalmak istiyorsanız gücünü küçümsemeyin zira; Pretzel hamur olması dolayısıyla alkolü absorbe etme işlevine sahiptir. Öte yandan üzerinde bulunan deniz tuzları ise sık tuvalete gitme derdinin önüne geçerek günü kurtarır.

4- Neredeyse kendini unutanlar

Oktoberfestte her sene çok ilginç eşyalar geride bırakılıyor. Geçen yıllarda 350 cep telefonu, 1000’in üzerinde pasaport, 370 gözlük, 425 anahtarlık gibi günlük eşyaların yanısıra, Viking kasketi, elektrikli tekerlekli sandalye gibi daha sıra dışı parçalar unutulanlar arasında yer aldı.

Fakat en ilginç bilgi eşyalara dair değil: Bugüne kadar 48 çocuk da çadırda unutuldu.

otobusbileti_sorgula2

5- 19 dev bira bardağını bir arada taşıyabilen süper kadın

Bavyeralı garson Anita Schwartz bir dünya rekoruna sahip. Kendisi 2008 yılında 19 tane birer litrelik dev bira bardağını hiç dökmeden 40 metre yürüyerek taşıdı ve masaya bıraktı. Beşer tanesini ellerine yerleştiren ve geri kalanlarını da kucağında tutan Anita böylelikle her biri 3.2 kilo kadar olan bardaklardan taşıyarak toplam 45 kg ağırlığındaki bardakları taşıyarak mükemmel biçimde servis yapmayı başararak bir rekora imza attı.

6- Erken planlayan yer alır.

Şüphesiz en büyük sorun Ekim ayında konaklama bulmak. Çünkü haziran ayında dahi otellerdeki fiyatlar 2 katına çıkmış oluyor ve tarih yaklaştıkça da astronomik rakamlara ulaşıyor. O yüzden yarının otelini bugünden ayırtmak gerekiyor.

Eğer bir çadırın içinde masa rezervasyonunuz yoksa ve oturmak istiyorsanız saat 5’ten önce gitmeniz gerekli. Haftasonları ise çadırların tamamı inanılmaz kalabalık olduğu için size önerimiz hafta içi katılmayı planlamanız.

7- Oktoberfest Paris Hilton’u engelledi

Evet, Oktoberfestte içmeyi fazla kaçırıp adab-ı muaşeret kurallarını ihlal etmeniz durumunda böyle bir sonuç mümkün. Bir dahaki yıl kara listede yer alıyorsunuz ve sizi kabul etmiyorlar.

Ancak Paris Hilton’un engellenmesinin nedeni bu değil. İşin dedikodu yanı, “kendisinin festivali ucuzlaştırdığı” yönünde olsa da, asıl nedeni 2006 yılında gördüğünüz geleneksel “drindl” kıyafetiyle beraber festivale giderek bir markanın kutulanmış şaraplarının  tanıtımını yapması. Bira festivalinde şarap tanıtımı yapması yerel üreticileri isyan ettiriyor ve şikayetleri sonucu Paris Hilton kara listeye alınarak Oktoberfestten engelleniyor.

Oktoberfest ile ilgili diğer yazılarımız:

Bir festivalden ötesi: Oktoberfest

Oktoberfest Çadır Seçimi

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here