Ana sayfa Fransa Paris Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi, Paris

432
0
PAYLAŞ
orsay müzesi

Paris’te gezilmesi gereken yerler denilince akla gelecek ilk yapılardan olan Orsay Müzesi; içerisinde yer alan 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykellerini ve fotoğraflarını gezmek için mükemmel bir yerdir. En önemli özelliklerinden birisi de, yapısıdır. İlk olarak 1900 yılında yapılan Orsay Müzesi’nin mevcut yapısı, ilk olarak Paris Evrensel Sergisinin yapılması için tren istasyonu olarak yapılmıştır. 1939 yılında bu işlemin tamamlanmasının ardından, geçen yıllar içerisinde, farklı amaçlara ev sahipliği yaptı. 1970 yılında yıkımı gündeme gelmesinin ardından, bu karardan vazgeçilerek şimdiki halini, yani Orsay Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Günümüzde hizmet veren bu müze, şehrin en önemli yapılarından birisi olarak bilinmektedir.

Ressamların yıllarca fotoğraf gibi belli objeler çerçevesinde çizimler yapmasına şahit olmuştur. Her ne kadar hayal ürünü olsa da; gerçek bir nesneymiş gibi düşünülerek çizilmişti. Fakat Parisli ressamların bir kısmının, eserlerinde hayali olarak belirlenmiş olan çizgilerden dışarıya çıkmaları sonucunda ortaya çıkan ve belirsizleştirdikleri çizgilerle yola çıkarak devam ettirdikleri yeni akım olan Empresyonizm yani izlenimcilikle birlikte, mükemmel eserler meydana geldi. İşte Orsay Müzesini diğer müzelerden ayıran ve değerli olmasını sağlayan bir diğer özellikte, içerisinde barındırdığı bu Empresyonizm tablolarının oluşturduğu koleksiyonlardır.

Orsay Müzesini ziyaret ettiğiniz süre boyunca, Edouard Manet, Paul Cezanne, Claude Monet ve Vicenet van Gogh gibi dünyaya mal olmuş ressamların eserlerini inceleme şansına da erişebilirsiniz.

İçerisinde eşsiz eserler ve dünyada tek parça bulunan mükemmel tablolara da yer verilen Orsay Müzesi, müze olduktan sonra birçok insan tarafından ve aynı şekilde; dünya çapında gelen turistlerin ziyaretlerine de açılmıştır. Cehennem Kapıları, Kırda Yemek, Moulin de la Galette’te Dans, La Belle Angele ve Mavi Nilüferler, müzede bulunan başlıca eserlerdir.

App_indir_banner_mobil

İç mimari açısından da oldukça keyifli ve kaliteli bir yapıya sahip olan Orsay Müzesi sayesinde, eşsiz eserlere dokunmanın tadını çıkartabilirsiniz. Eğer yolunuz Paris’e düşerse, Paris’te gezmeniz gereken ilk yerlerden birisi de Orsay Müzesi olmalıdır.

Ziyaret Bilgileri

Adres: 1 Rue de la Legion d’Honneur, Paris

Ziyaret Saatleri: Salı’dan Pazar’a kadar olan günlerde 09:30-18:00, (Perşembe günü 21:45’e kadar). 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık kapalı olan günlerdir.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here