Ana sayfa Polonya Krakow Oskar Schindler’in Fabrikası

Oskar Schindler’in Fabrikası

600
0
PAYLAŞ
oskar schindler fabrikasi
Oskar Schindler'in Fabrikası

1939 ile 1943 yılları arasında inşa edilen Oskar Schindler Fabrikası, günümüzde bir müzeye dönüştürülmüştür. Schindler’in Listesi adlı filme de konu olan bu muhteşem fabrika hakkında birçok bilgi detaylı olarak ele alınmıştır. İşsiz güçsüz ve başlarda hiç parası olmayan Schindler, sonralarda çeşitli bağlantılar kurarak ülkenin ordusuna mal tedarik etmeye başlamıştır ve sonrasında üretime geçmiştir. Sonrasında Naziler ile yakınlaşan Schindler, içlerine girdiğinde vahşet ve katliama şahitlik ediyor ve Naziler ile çeşitli anlaşmalar yapmaya karar veriyor. Anlaşmada 500 tencere karşılığı, fabrikasında çalıştırılmak üzere 10 Yahudi esir talep ediyor. Schindler’in bu anlaşmada amaçladığı şey, Yahudilerin hayatını kurtarmaktır. Ancak aklındaki fikir büyük bir proje olduğundan elindeki tüm parayı kullanmak zorunda kalıyor ve arabasına kadar her şeyini satmak zorunda kalıyor. Savaş bittiğinde, toplamda 1.100 Yahudi’yi tek başına kurtarmış oluyor.

Kurtarılan bu Yahudiler, teşekkür etmek amacıyla dişlerindeki altın dolguları eritiyorlar ve bir yüzük yapıyorlar. Yüzüğün üzerine de; ‘’Kim bir insanın hayatını kurtarır, o tüm dünyanın hayatını kurtarır’’ şeklinde yazı yazılıdır. Ayrıca bu yazının aynısı fabrikanın kapısı üzerine de yazılmıştır. Oscar Schindler, savaş bittikten sonra Güney Afrika’ya gitmiştir. Daha sonra tekrar Almanya’ya dönmüş ve fakir bir insan olarak hayatını kaybetmiştir. Schindler kurtardığı Yahudiler, şuanda Schindler Yahudileri olarak anılmaktadır ve sayıları filmin çekildiği dönemlerde yaklaşık 6 bin kişi olmuştur. Bu bilgileri daha detaylı öğrenmek için filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu eşsiz müzede o döneme ait mobilyalar, silahlar, fotoğraflar, nüfus cüzdanları, üniformalar, askeri ekipmanlar, tank, özel odalar, gizli belgeler, işkence aletleri, değerli süs eşyaları, fabrikada üretilen tencere ve tabaklar, giysiler, yataklar, toplar, portreler, tahtadan yapılan arabalar ve çeşitli heykeller sergilenmektedir.

Tarihte önemli bir yeri olan bu fabrikayı mutlaka Krakow gezilecek yerler listenize ekleyin.

Oskar Schindler’in Fabrikası Ziyaret Bilgileri

1 Nisan’dan 31 Ekim tarihine kadar müzenin ziyaret saatleri:

App_indir_banner_mobil

Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri: 10:00 – 20:00 arası
Pazartesi: 10-00 – 16:00 arası (Ayın her ilk Pazartesi günü müze saat 14:00’da kapanıyor.)

1 Kasım’dan 31 Mart tarihine kadar müzenin ziyaret saatleri:

Her gün: 10:00 – 18:00 arası (Her ayın ilk Pazartesi günü 10:00 – 14:00 arası)

ucakbileti_sorgula (1)

Not: Girişler kapanış saatinden 90 dakika önce kapatılıyor.

Oskar Schindler’in Fabrikası Giriş Ücreti

Normal: 19 Zloty
Öğrenci: 16 Zloty
Aileler için: 50 Zloty
Tur rehberi: En az 20 kişilik gruplar için – kişi başı 20 Zloty (İngilizce rehber)

! Not: Her Pazartesi Müzeye giriş ücretsiz fakat belirli bir sayıda girişler sağlanıyor. Ücretsiz girişten faydalanmak istiyorsanız erken saatlerde gidebilirsiniz!

Oskar Schindler Fabrikasına Nasıl Gidilir?

Şehirde bulunan tramvaylar ve halk otobüsler düzenli olarak bu müzeye seferler düzenlemektedir. Eğer Yahudi Mahallesindeyseniz, mahalleye giren sokağa sapın ve yaklaşık olarak 400 metre ilerleyin. Karşınıza ilginç bir yay tüneli çıkacaktır. Bu tünelde geçmeniz halinde müzenin önüne çıkacaksınız.

Açık adres; Lipowa 4 / 30-702 Krakow / Polonya

Krakow Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgileri paylaştım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here