Ana sayfa Şehirler Avrupa Oslo Gezilecek Yerler

Oslo Gezilecek Yerler

837
0
PAYLAŞ
oslo-turu

Norveç’in başkenti Oslo aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. İskandinavya’nın da dördüncü büyük şehri olma özelliğini taşıyan bu şehir özellikle kış aylarında doğayla birlikte oluşturduğu harika güzelliklerle ön plana çıkıyor. Dünyanın en pahalı şehirlerı arasında yer alan Oslo, yüksek ve kaliteli bir yaşam sunan nadir şehirlerden. Bu sayede dünyanın en mutlu şehirleri arasında da kendine yer buluyor. Türkiye’den ortalama 4 saat süren uçuşun ardından Oslo’ya ulaşabilirsiniz. Ulaştıktan sonra mutlaka görmeniz gereken yerler işte tam burada, Oslo gezilecek yerler listemizde yer alıyor!

Öncelikle mutlaka görmeniz gereken 15 yere aşağıdaki tablodan hemen erişebilir, ardından bu yerlerin kısa açıklamasına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Oslo Gezilecek Yerler
Oslofjord
Akershus Kalesi
Oslo Katedrali
Oslo Belediye Binası
Ulusal Müze ve Galeri
Kraliyet Sarayı
Karl Johans Gate
Vigeland Sculpture Park
Aker Brygge
Doğal Tarih Müzesi ve Botanik Bahçeleri
Oslo Opera Binası
Viking Gemi Müzesi
Nobel Barış Merkezi
Fram Müzesi
Munch Müzesi

Oslo Gezilecek Yerler

1- Oslofjord

App_indir_banner_mobil

Oslofjord İskandinavya’da bir fiyort. 120 km uzunluğunda ve 5 milyon Norveçlinin yüzde 40’tan fazlası, fiyorda 45 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşmaktadır. Pastoral adalar, plajlar ve orta büyüklükteki şehirlerle dolu Oslofjord, İskandinavya’nın Yunanistan’ı olarak bilinir. Yaz aylarında gece klübü, eğlenceler ve ada turları için mükemmeldir.

2- Akershus Kalesi

13. yüzyılın sonlarında Hakon V tarafından yaptırılan görkemli Akershus Kalesi, Oslofjord’un üzerinde bulunuyor. Hakon VII (1872-1957) mezarının ve orijinal ortaçağ kalesinin kalıntıları ile şirin şapelini keşfetmeden önce harikulade liman manzaralarına sahip surları dolaşmaya vakit ayırın. Ayrıca Norveç Direniş Müzesi de burada bulunmaktadır. Müzede 1940-45 Alman işgali hakkında bilgilere sahip olmak için birkaç saatinizi harcamanızı tavsiye ederim.

ucakbileti_sorgula (1)

3- Oslo Katedrali

1697 yılında kutsanmış olmasına rağmen, Oslo Katedrali birçok kez yenilenmiştir. II. Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra iç kısımları yenilenen kule, 1850 yılında yeniden inşa edilmiş. Süslü bronz kapılara sahip katedralin ana giriş kapısının yanı sıra H. L. Mohr, Barok kürsü (1699) ve Emanuel Vigeland’ın vitraylı tavan resimleri de dikkat çekici özelliklere sahiptir. Ardından eski kilise duvarlarının yanında bulunan Oslo Çarşısını ziyaret ettiğinizden emin olun. 1841 yılına dayanan bu büyüleyici salon galeri, kafe ve antika satıcılarını içermektedir.

4- Oslo Belediye Binası

Oslo’nun muazzam Belediye Sarayı (Rådhuset) şüphesiz şehrin harika simgelerinden biri. Beton tuğla ile çevrili olan bu heybetli bina, Arnstein Arneberg ve Magnus Poulson tarafından tasarlanmış. Dev bir saat yüzüyle süslenmiş iki kulesi mevcut. Kulelerden birinde liman alanının heryerinden duyulabilecek 38 çan bulunuyor. Heykeller ve kabartmaları ile büyüleyici cephesinin yanı sıra, iç mekan da Henrik Sørensen, Per Krohg, Edvard Munch ve diğer ünlü Norveçli sanatçılar tarafından zengin değerlere sahiptir.

5- National Museum of Art, Architecture and Design (Ulusal Müze ve Galeri)

Oslo’nun Ulusal Müzesi, mutlaka görülmeli. Şehir genelinde birçok sergiye ev sahipliği yapıyor, bu nedenle bunları keşfetmek için vakit geçirmeye hazır olun. Tam olarak şunları içerir:

  • Ulusal Galeri (J. C. Dahl ve Edvard Munch da dahil olmak üzere 19. yüzyıldan günümüze kadar olan Norveçli sanatçılar)
  • Çağdaş Sanat Müzesi (modern Norveçli ve uluslararası sanatçılar)
  • Ulusal Müze: Mimarlık (çağdaş mimari üzerinden tarihsel temalar)
  • Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi (çağlar boyunca tasarım ve el işleri)

6- Kraliyet Sarayı

1825 yılında inşa edilen Norveç Kraliyet Sarayı şehir manzarasına hükmediyor. Etkileyici 173 odalı bina halka açık olmasa da, ziyaretçiler bahçelerde dolaşabilir ya da askerlerin düzenli nöbet değişimini izleyebilir.

otobusbileti_sorgula2

7- Karl Johans Gate

Oslo’nun en bilindik, işlek ve popüler caddesi. Caddenin bir ucunda Kraliyet Sarayı diğer ucunda ise ulaşımın merkezi Central Station bulunuyor. Birçok diğer turistik noktayı da içeren bu caddede ayrıca kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları da var. Şehri gezerken en az 2-3 kere geçmek zorunda kalacağınız Karl Johans Gate caddesinde bir süre geçirmenizi tavsiye ediyorum. İster istemez Oslo gezilecek yerler arasına girecek olan caddede bulunan mekanların birinde kahve içmelisiniz.

8- Vigeland Sculpture Park

Oslo’nun ikonik ve en çok bilinen turistik noktalarından biri olan Vigeland Heykel Parkı, içerdiği heykeller ile bir açık hava müzesi. Ayrıca dünyanın en büyük parkı ünvanına sahip. Oslo gezilecek yerler arasında kesinlikle bulunmalı. Nitekim gittiğinizde birçok turist ve gezginin burada olduğunu göreceksiniz. Fragner Parkın bir parçası ve yıl boyunca açık olan bu benzersiz heykel parkı, Gustav Vigeland’ın hayat tarzı ve dinamik heykellerini içeriyor. Vigeland, heykellerin çoğunluğunu üstleniyor. En büyüğü, insan yaşam döngüsünü tasvir eden çeşme grubudur ve bunun ötesinde, birbirine bağlı 121 insan vücudundan oluşan 55 ft yüksekliğindeki Monolit‘ten bahsetmek gerekebilir. (Vigeland hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Oslo Belediye Müzesi yakınlarındaki Vigeland Müzesini ziyaret edebilirsiniz.) Ayrıca parkta bulunan Angry Boy heykeli de turistler tarafından çokça bilinen, Oslo’nun sembolik heykellerinden biridir.

9- Aker Brygge

Terk edilmiş bir tersanede inşa edilen Aker Brygge bölgesi, şehrin kalbi ve ruhudur. Gece gündüz hareketli ve canlı. Çarpıcı mimarisi her yerde sergileniyor. Yılda ortalama 12 milyon kişinin burayı ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Deniz önü tahta yürüyüşleri, güzel alışveriş mekanları, harika restoranları ve veranda barları ile öne çıkıyor. Ziyaretiniz esnasında Astrup Fearnley Modern Sanatlar Müzesi’ne girmeyi unutmayın. Müzede Andy Warhol, Damien Hirst ve Jeff Koons gibi devlerin eserleri sergileniyor.

10- Doğal Tarih Müzesi ve Botanik Bahçeleri

Oslo’nun Doğal Tarih Müzesi şunları içeriyor: Jeoloji Müzesi, Zooloji Müzesi ve Botanik Bahçeleri. Norveç’in en büyük doğal tarih koleksiyonudur. Jeolojik Müze, mineraller, değerli metaller ve meteoritler ile etkileyici bir dinozor iskeleti koleksiyonu içerirken, Zooloji Müzesinde Norveç faunasının dioramalarını bulacaksınız. Bununla birlikte en ilgi çekici yeri tahmin edebileceğiniz üzere Botanik Bahçesidir. 1814 yılında kurulan bahçede, Norveç’ten ve dünyanın diğer bölgelerinden 7.500 farklı bitki türü var.

11- Oslo Opera Binası

Norveç Ulusal Opera ve balenin yanı sıra Ulusal Opera Tiyatrosu’na ev sahipliği yapan 1364 koltuklu Oslo Opera Binası, şehrin limanına çok yakın bir konumda bulunuyor. İtalyan mermer ve beyaz granit giymiş Opera Binası, 14. yüzyılda Trondheim’daki Nidaros Katedrali’nden bu yana Norveç’te inşa edilen en büyük kültür binası. Ziyaretçiler, birçok performansının yanı sıra, çeşitli ilginç halk programları ve sahne arkası turlarına katılabilir. Unutmadan! Binanın çatısında gezinmenin tadını çıkarın.

12- Viking Gemi Müzesi

Müze, 9. yüzyılda inşa edilmiş dünyanın en iyi korunmuş iki adet ahşap Viking gemisinin yanı sıra küçük tekneler, kızaklar, olağanüstü süslemeli bir araba, aletler, araçlar, tekstil ve ev eşyalarını sergiliyor.

13- Nobel Barış Merkezi

Nobel Barış Merkezi, Norveç’te Nobel Barış Ödülü ve temsil ettiği idealler için bir vitrin olarak görülüyor. Merkez aynı zamanda savaş, barış ve çatışma çözümü gibi konularda katılım, tartışma ve düşünmeyi teşvik etmek için kültür ve siyasetin birleştiği bir merkezdir. İsminden dolayı çok büyük bir beklentiyle buraya gidebilirsiniz fakat turistik anlamda oldukça yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Yine de Oslo gezilecek yerler arasına eklemekte fayda var.

14- Fram Müzesi

Fram, şimdiye kadar yapılan en güçlü ahşap gemidir ve bu ünvanını hala elinde tutar. Fram Müzesi’nde gemide bulunabilir, mürettebatın ve köpeklerinin dünyanın en soğuk ve tehlikeli yerlerinde (Kutup ve Antartika’da( nasıl hayatta kaldıklarını düşleyebilirsiniz. Ayrıca müzede yüzlerce yıl önce kutup seferlerinin soğuk ve tehlikelerini anlarını yaşayabileceğiniz bir kutup simülatörüne katılabilirsiniz.

15- Munch Müzesi

Norveç’in en büyük ressam Edvard Munch’un eserlerini barındırıyor. (1863-1944)  Sanatçının resim, grafik sanat, çizim, suluboya ve heykeller koleksiyonunu görebilirsiniz. Ek olarak yaklaşık 28.000 eser içeren müze; film gösterimleri, konserler, rehberli turlar, özel kütüphanesi ve dersler Munch’un belirli yönlerini ortaya çıkarıyor. Meşhur The Scream eserini görmek için bu müzeyi Oslo gezilecek yerler arasına eklemenizi tavsiye ederim.

Oslo’da Nerede Kalınır?

Oslo seyahatiniz esnasında yukarda bahsettiğimiz Oslo gezilecek yerler listesini kolayca gezebileceğiniz, merkezi konuma sahip otel önerilerimiz şu şekilde:

Otellerin ismine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz!

Lüks Oteller

Thon Hotel Rosenkrantz Oslo: Merkez İstasyona 700 metre, Aker Brygge 1 km uzaklıktaki bu lüks otel 4 yıldızlı. Odaların tamamında mini bar, klima, tv mevcut. Banyoda küvet vs. herşey düşünülmüş. Otelin içinde Norveç yemeklerini tadabileceğiniz restoran ve bar mevcut.

Hotel Continental: Karl Johan Gate caddesinin hemen dibinde bulunan bu otel lüks hizmetinin yanı sıra aileler için çok uygun bir konsepte sahip. Çoğu turistik noktaya yürüme mesafesinde olan bu otel, Norveç’teki tek 5 yıldızlı otel olma ünvanına sahip!

Size Özel Orta Düzeyde Oteller

Clarion Collection Hotel Folketeateret: Merkez İstasyona ve Karl Johan Gate caddesine 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde. Otelin çatı terasında şehir manzarası mevcut. Dileyenler spor salonunu da kullanabiliyor. Merkezi ve uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı otel.

Oslo Guldsmeden: Kraliyet Sarayına 5, Karl Johan Gate caddesine  10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Guldsmeden otelde Türk hamamı ve sauna bulunuyor. 3 yıldızlı bir otel fakat konumu iyi olmasına rağmen fiyatları çok uygun diyebilirim!

Bütçe Dostu Oteller

Cochs Pension: 1900’lerden kalma bir binada nostaljik hizmet sunan, iki yıldızlı bir pansiyon. Ahşap zemine sahip odalarda kendinizi eski çağlarda hissedebilirsiniz. Konumu gayet iyi, toplu taşıma ile çok kısa sürede her yere ulaşırsınız.

Smarthotel Oslo: Yine Karl Johan Caddesinin dibinde yer alan, gayet iyi ve modern bir konsepte sahip 3 yıldızlı bir otel. Fiyat/performans açısından çok iyi!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here