Ana sayfa Hollanda Amsterdam Oude Kerk Kilisesi, Amsterdam

Oude Kerk Kilisesi, Amsterdam

476
0
PAYLAŞ
oude-kerk

Özellikle dini yapıları gezmeyi seven kişilerin uğrak yerlerinden olan Oude Kerk, Amsterdam’ın en büyük ve en dikkat çeken ibadet merkezlerinden birisidir. Kilise olmasına rağmen büyük yapısı ile katedrallere dahi taş çıkaran Oude Kerk, yapılan araştırmalar sonucunda 13. Yüzyıla tarihlenmiştir. Bu bakımdan uzun yıllardan beri ayakta kalmayı başaran ve yapılan restorasyonlar ile birlikte günümüze kadar gelen Oude Kerk, büyük bir öneme ve tarihi değere sahip. Red Light bölgesine adım attığınızda ihtişamlı görüntüsüyle hemen dikkatinizi çekecektir.

Oude Kerk, Avrupa tarihinin en önemli sembollerinden birisi olduğu gibi özellikle Hollanda’da en çok değer verilen ve ziyaret edilen kiliselerde olmayı da başarmıştır. Ortaçağ ve Rönesans dönemlerine tanıklık eden kilise, aynı zamanda dönemin sanat zevkini de yansıtmaktadır. Gotik esintiler ile birlikte vitraylar ve ikonalar, mekana ilk defa giriş yapan kişileri etkisi altına almaktadır.

Kiliseyi gezen kişiler, müzenin görkemli yapısı dışında, çeşitli heykeller, küçük el işçiliği objeler, mezar bölgelerini ve öldükten sonra kişilerin yakıldığı bölümleri görebilir. Ayrıca Türkiye’deki pek çok önemli ismin de katılım gösterdiği ve destek verdiği merkezlerden olan kilise bu açıdan Türkiye için de önemli yerlerden birisi olarak görülür. Bu bakımdan Hollanda’yı ziyaret eden pek çok kişinin Amsterdam gezilecek yerler listesinde Oude Kerk yer almaktadır.

Sosyal Bir Yapı: Oude Kerk

Oude Kerk kilise olmasına rağmen son derece farklı etkinliklerin düzenlediği bir sanat merkezi olarak da kabul edilmektedir. Öyle ki her ay içerisinde 4-5 büyük etkinlik düzenlenir. Bu etkinlikler ücretli olduğu gibi bilet satışları resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu bakımdan Oude Kerk iyi bir gelir kaynağı olarak Hollanda ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Zira bölgeye gelen turistlerin büyük bir bölümü hem Oude Kerk Kilisesi’ni ziyaret etmek hem de etkinliklere katılma konusunda oldukça aktif.

App_indir_banner_mobil

Oude Kerk Giriş Ücreti ve Ziyaret Bilgileri

27 Nisan tarihinde kapalı olan kilise için kişilerin Pazartesi ile Cumartesi günlerinde sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyaret imkanı bulunmaktadır. Fakat 17.45 itibari ile bilet satış noktası kapatılmaktadır. Pazar günleri geç açılan kilise 13.00 itibari ile ziyaretçi kabul ederken, 17.30 itibari ile kapılarını kapatmaktadır.

Giriş ücreti 7.5 Euro olan kilise için gezi kartı olan kişiler ücretsiz bir şekilde gezebilmektedir. Ayrıca 13 yaş altındaki çocuklardan da ücret alınmamaktadır. Detaylı bilgi, rezervasyon ve iletişim için +31 20 – 625 82 84 telefon numarası ya da info@oudekerk.nl e-mail adresi kullanılabilir.

Amsterdam şehri hakkında tüm bilgilerin yer aldığı Amsterdam gezi rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here