Ana sayfa Fransa Paris Pantheon, Paris

Pantheon, Paris

593
0
PAYLAŞ
pantheon paris
Pantheon

Paris’te bulunan en önemli yapılardan biri olan Pantheon, günümüzde ünlü mezarlarının bir anıtı olarak kabullenmiş olsa bile önceden bir kilise olarak kullanılmıştır. Bu anıtı 1744 yılında XV. Louis, Gut hastalığından kurtulan Azize Genevieve anısına yaptırmıştır. Mimari olarak Roma’daki Pantheon ve Londra’daki St Paul’s Katedrali’ne benzetilen bu anıt 1790 senesinde tamamlanmıştır. Devrim zamanlarında ünlüler için mozole olarak kullanılması üzerine Napolyon, bu yapıyı 1806 yılında tekrar kiliseye çevirmiştir. Ancak 1885’te tekrar değiştirilip kamu binasına dönüştürülmüş. Kubbesi bu anıtın en önemli bölümüdür ve 3 katlı demir iskeleden yapılmıştır. Esrarengiz ve gizemli olan bu kilisenin loş ışıkla aydınlatılması için çok küçük bir bölmeden gün ışığı görmesi sağlanmış. İsterseniz bu kubbenin üzerine çıkıp Paris’in eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Girişin hemen üstünde bulunan Üçken alınlık rölyefi, Azize Genevieve’nin Freskleri, Foucault Sarkacı ve Diderot Anıtı bu yapının en ilgi gören bölümleridir. Dünyanın kendi çevresinde döndüğünün en büyük kanıtı Foulcault Sarkacıdır. Ünlü fizik profesörü Jean Foucault’un 1851 yılında yapının kubbesinden aşağıya doğru sarkıttığı düzenek,  bilimsel olarak dünyanın döndüğüne kanıt olarak sayılmıştır. Anıttaki en önemli diğer bir kısımda Kripta’dır. Ünlü Fransızların anıt mezarı buradan görülebilir. Filozof ve yazar Voltaire, Büyük yazar Victor Hugo ve Braille alfabesini bulan Louis Braille’nin de mezarı burada bulunur. Braille Alfabesi görme özürlülerin dokunarak okudukları alfabedir ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Tavsiyeler

Bu anıtı ziyaret etmek istiyorsanız belirli gün ve saatlere uymanız gerekir. 1 Mayıs, 25 Ocak ve 1 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır. Eylül-Nisan aylarında 10;00-18;30 saatleri arasında ve Mart-Ekim aylarında 10;00-18;00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Anıta giriş ücretlidir ve ortalama fiyat 8 Euro yani yaklaşık 23 TL’dir.

Pantheon’a nasıl gidilir?

Bu anıta ulaşmak için iki seçenek mevcuttur. Dilerseniz Cardinal Lemoine ve Lussieu Metro duraklarından birini kullanarak hızlı bir şekilde anıta varabilirsiniz. Metro duraklarını bulmak biraz zor olabilir bu nedenle alternatif olarak Luxembourg RER otobüs duraklarını kullanarak gitmeyi deneyebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Açık adres; Place du Pantheon – Fransa – Paris

Buraya tıklayarak Paris’te gezilecek yerler yazısına dönerek diğer yerleri de keşfedebilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here