Ana sayfa Şehirler Avrupa Paris’te Görülmesi Gereken 10 Yer

Paris’te Görülmesi Gereken 10 Yer

905
0
PAYLAŞ
belleville

Ana turistik yerleri gezmekten bıktınız mı? Eyfel Kulesi, Şanzelize Caddesi, Louvre Müzesi… Kesinlikle görülmesi gereken bu yerleri Paris gezilecek yerler yazımızda bahsetmiştik. Şimdi gelelim Paris’te keşfedilmeyi bekleyen ve görmeye değer 10 yere.

Klasik şehir turu yaptıktan sonra daha maceracı ve keşfe açık bir geziyle daha önce Paris’in görülmemiş yüzüyle tanışabilirsiniz. Yerlilerden alınabilecek tavsiyelerle bu listenin daha da uzaması mümkün.

1- Ballon Air de Paris

Şehrin göbeğinden kalkan bu balon, Paris‘i kuş bakışı görmenizi sağlıyor. Dünyanın en büyük gezi balonu olma özelliğine de sahip. Panoramik bir görüntüyle şehri gezmek için güzel bir atraksiyon olmaz mı?

App_indir_banner_mobil

Adres: Andre Citroen Parkı içerisinde yer alıyor.

Ücret: 12€

2- Bois de Bologne’de Kayık Kiralama

ucakbileti_sorgula (1)

Bir zamanlar Fransa Kralının avlanmak için kullandığı bu orman günümüzde insanların dinlenmek ve huzur bulmak için gittiği bir yer haline gelmiş. Yemyeşil parkın içerisinde bulunan gölde kayık kiralayarak suyun ve ormanın huzuruna kendinizi bırakabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden kaçmak için güzel  bir fırsat.

Saatlik bot kiralama ücreti: 10€

3- St. -Quentin Market

Bir şehri gezmeye gittiğinizde oranın geleneksel pazarını ziyaret etmek oranın kültürünü anlamak açısından oldukça önemli. Tamamen Parislilerin yaşam tarzlarına ait ürünlerin satıldığı bu pazarı gezip atmosferi yaşayabilirsiniz. Üstelik Fransız kültürüne ait birçok yiyecek, hediyelik eşya veya ikinci el ürünleri çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Adres: 85 bis boulevard Magenta 75010 Paris

Ziyaret Saatleri: Salı – Cuma 8:30 – 19:00 arası, Pazar 8:30 – 13:00 arası

4- Küçük Sri Lanka

Fransa’da 100.000’den fazla Sri Lankalı yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu ise Paris’teki “Küçük Jaffna” olarak adlandırılan yerde. Genellikle çok ucuza satış yapan alışveriş dükkanlarının yer aldığı bu bölgede uygun fiyatlı Hint restoranları da var. Paris’in ortasında Güney Asya’nın atmosferini yaşamak için güzel bir fırsat, Hint çayını denemeden dönmeyin!

otobusbileti_sorgula2

Adres: Rue du Faubourg-Saint-Denis caddesinin sonu

5- Belleville

Belleville eskiden Paris’te şarap üretilen küçük bir köydü. Fakat burası zamanla daha canlı, farklı kültürlerin barındığı güzel bir merkez haline geldi. Çevrede Çin, Vietnam, Fransa ve diğer birkaç ülkeye ait restoranlar ve bistrolar bulunuyor. Burası belki de Paris’in en ucuz yeri. Üstelik sokakları şirin ve birbirinden güzel grafitiler ile mutlaka görmeye değer bir yer haline gelmiş.

6- Paris Kanalizasyon Sistemi

Bu zamana kadar ziyaret ettiğiniz en ilginç müze hangisiydi? Listenize Paris Kanalizasyon Sistemini de ekleyin. Burası sadece Paris’in kanallarının nasıl oluştuğunu anlatan bir müze değil, şehrin altında bir macera. Şehrin ilk kanalı 1200 yılında kurulmuş, o zamandan günümüze kadar yapılan bu sistem gerçekten büyüleyici.

Adres: face au 93 Quai d’Orsay, 75007 Paris

Ziyaret Saatleri: Perşembe ve Cuma hariç her gün 11:00 – 16:00

7- La Conciergerie

Paris‘in ilk hapishanesi. Çok büyük bir bina. Zamanında hapishane olarak kullanılmasıyla biliniyor fakat daha çok mahkeme olarak da kullanılmış. 3.000’den fazla kişi idam edilmeden önce son günlerini burada geçirmiş. Marie-Antoinette, Charlotte Corday ve Danton gibi ünlü isimler bu hapishanede mahkum olarak kalmış. Günümüzde bir müze olarak gezilebilen bu binada Mahkum Galerisi, Kadınlar Meydanı, Marie-Antoinette’nin zindanı ve Fransız Devrimine ait birçok ize sahip yerler gezilebiliyor.

Adres: 2 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri: Her gün 09:30 – 18:00

Giriş Ücreti: 8,5€

8- Paris Yer Altı Mezarları

Paris’te görebileceğiniz en enteresan yerlerden biri. Paris’te bir dönem insanların çoğu mezarlıklarda bulunan ölülerin salgın hastalıklara neden olduğunu düşünmüş. Bunun ardından şehirdeki birçok mezarlık kaldırılmış. Mezarlıkta bulunan tüm kemikler ise buraya taşınmış. Fakat buradaki ilginç durum tüm kemiklerin bir sanat eseri şeklinde düzenlenmiş olması. Yerin 130 basamak altında olan, kafatasları ve kemiklerle oluşturulmuş tünelleri gezmeniz için ödemeniz gereken giriş ücreti 12€.

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 – 20:00

9- Parc des Butte Chaumonts İçindeki Dağ

Paris’in en büyük parkı olan Parc des Butte Chaumonts’ta birçok köprü, şelale, yamaç ve farklı bitkiler bulunuyor. Parkın içerisinde hiking için uygun bir dağ mevcut. Dağın tepesinde ise Sibylle tapınağı var. 19. yüzyılın Roman mitoloji izlerine sahip bu tapınağın yanı sıra harika bir manzara sizleri bekliyor olacak.

10- La Butte aux Cailles

Paris’e komşu bu bölge aslında tam olarak Parislilerin yaşam izlerini taşıyor. Global mağazaların hiçbirine ev sahipliği yapmaz, tamamen geleneksel dükkanlar bulunur. Kendinizi “gerçek” Paris’te hissetmek istiyorsanız burası tam size göre. Şirin cafeler, Fransız yemeklerinin en lezzetli olduğu restoranlar ve görmeye değer sokakları için gidilebilir.

Sonuç:

Paris’te Notre Dame, Sacre Cour gibi yerlerin gölgesinde kalmış birçok güzel yer bulunuyor. Bunlardan 10 tanesini sizlerle paylaştık. Paris’i mutlaka bir de Parisliden dinleyerek keşfetmeyi, turist olmaktan çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

İyi seyahatler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here