Ana sayfa Fransa Paris Paris Havalimanlarından Şehir Merkezine Ulaşım

Paris Havalimanlarından Şehir Merkezine Ulaşım

622
0
PAYLAŞ
Charles de Gaulle Havaalanı

Avrupa’nın en kolay ve gelişmiş ulaşım sistemine sahip Paris‘te üç adet havalimanı bulunuyor. Paris havalimanlarından şehir merkezine ulaşım için tüm seçenekleri sunuyoruz:

Paris Şehir İçi Ulaşım yazımızda ise şehir içindeki ulaşım araçları hakkında bilgi ve ipuçları veriyoruz.

Charles de Gaulle Havaalanı

Paris‘in en büyük Avrupa’nın da en işlek havalimanı olan Charles de Gaulla, ismini Fransa’nın 18. cumhurbaşkanından almıştır. Birçok uluslararası transferler buradan yapılır. Havalimanının üç adet terminali var. Terminal 1’de uluslararası uçuşlar, 2’de ise ulusal uçuşlar yapılıyor. Türkiye’den ise sadece Türk Hava Yolları Charles de Gaulla’ya uçuyor. Havalimanından şehir merkezine gitmenin ise üç yolu var:

Tren: RER olarak adlandırılan trenler en sık tercih edilen yöntem. Terminal 3’ten her 15 dakikada bir kalkar ve ücreti yaklaşık 10 Euro’dur. 40-45 dakika arasında şehir merkezine rahat bir yolculuk geçirerek ulaşabilirsiniz. http://www.ratp.fr/ üzerinden online bilet alabilir, bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Otobüs: Eğer Paris şehir merkezine otobüs ile gitmeyi tercih ediyor iseniz iki adet seçeneğiniz var. Air France otobüsleri özel seferler düzenliyor. Ayrıca Paris halk otobüslerinin de Opera bölgesine kadar seferleri var. Air France otobüslerinin bilet ücreti 15€ ve her 15 dakikada bir kalkıyor. Trafik durumuna bağlı olarak 40 dakika süren yolculuğu var. Halk otobüslerinin ücreti ise 8,5€. Aynı güzergahı kullanıyor ve aynı sürede ulaşımı gerçekleştiriyor.

Taksi: Her havaalanında olduğu gibi Paris şehir merkezine de taksi ile ulaşabilirsiniz. Ücret yaklaşık 50€ tutarken ortalama yarım saatte ulaşımınız tamamlanır. Çanta başına ek olarak 1€ ilave ediliyor. Eğer en az 4 kişilik bir grup iseniz taksi ile ulaşım en mantıklı olanı.

Orly Havaalanı

Paris’in ikinci büyük havaalanı. Merkeze yaklaşık 18 km uzaklıkta. İki adet terminali bulunuyor ve Türkiye’den Pegasus Havayolları Orly Havaalanı’na seferler düzenliyor. Terminallerden Orly Sud uluslararası uçuşlar için kullanılırken Orly Ouest ulusal uçuşlar için kullanılıyor. Şehir merkezine ulaşımın ise üç yolu var:

ucakbileti_sorgula (1)

Tren: Orlyval treni ile yaklaşık 30-40 dakika arasında şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Terminal 1’den kalkan Orlyval otobüsleri şehir merkezinin bulunduğu metro durağına yaklaşık yarım saatte ulaşıyor. Her 15 dakikada bir seferi olan otobüslerin bilet ücreti 7,5€. Ayrıca bu havaalanından da Air France otobüsleri hizmet vermekte. 11€ karşılığında merkeze ulaştıran otobüsler her 20 dakikada sefer düzenliyor.

Taksi: Orly Havaalanından şehir merkezine taksi ücreti ortalama 30-35€ arasında tutuyor. Yine gruplar için ulaşım olarak taksiyi öneriyorum.

Beauvais Havaalanı

Paris’in en küçük havaalanı. Buraya özellikle Avrupa içinde low cost seferler düzenleyen firmalar uçmaktadır. Özellikle Ryan Air ile ucuz uçak bileti bulan gezginler bu havaalanına ulaşıyor. Birçok kişinin bu havaalanında yaşadığı sorunlar mevcut. Bunlardan bazıları ücretsiz internetin olmaması ve gece kapalı olması. Havaalanında uyumayı düşünenler bunu göz ardı etmemeli. Direkt olarak havalimanından şehir merkezine ulaşmanın tek yolu otobüs. Şehir merkezinden oldukça uzak bir havaalanı olduğu için otobüs ücreti de pahalı. Bilet fiyatları 18-20€ arasında. Muhtemelen Ryan Air ile aldığınız uçak biletinden daha fazla. Yolculuk süresi ise trafiğe göre 1 veya 1,5 saat arasında sürüyor.

Paris Şehir İçi Ulaşım yazımızı okuyarak metro, otobüs ve diğer ulaşım araçları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here