Ana sayfa Fransa Paris Paris Opera Binası

Paris Opera Binası

2068
0
PAYLAŞ
paris opera binası
Paris Opera Binası

Dünyada oldukça ünlü bir hal alan Opera National de Palais Garnier, yani Paris Opera Binası; 1989 yılında modern olarak inşa edilen Opera de Paris Bastille’nin açılışına kadar ana opera salonu olarak kullanılmış olsa dahi; artık bale gösterilerinin sergilendiği salon olarak hizmet vermektedir. Paris’in simgelerinden birisi olan Paris Opera Binası’nın yapımına 1862 yılında başlanmış olup, 1875 yılında tamamlanmasıyla hizmete başlamıştır. 19. Yüzyıl Barok tarzının ise, en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Charles Garnier tarafından tasarlanan yapı, dönemin İmparator’u olan III. Napolyon için tasarlanmıştır. Dış görünüşe baktığınız zaman oldukça görkemli ve etkileyici bir bina olmasına rağmen; içinin de dışından geriye kalır yanı yoktur.

Oldukça gösterişli bir iç dekorasyona, görkemli ve etkileyici merdivenlere, Büyük Fuaye’yi tamamen kapsayan tavan resimlerinin yanı sıra, tavanın komple tasarımını da Marc Chagall yapmış olup, oldukça etkileyici bir eser olarak günümüze kadar gelmiştir. Binanın alt bölümünde ise, binanın yapımının uzamasına neden olan bir göl bulunmaktadır. Bahsi geçen göl, Gaston Leroux’un Opera’daki Hayalet gösterinin de ilham kaynağı olduğu söylenmektedir. Oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş olmasının yanı sıra, her türlü ihtişam ve mükemmel malzemelerin kullanılmasıyla da kusursuz bir hal alan Paris Opera Binası, gezilesi ve görülesi bir mekan olarak; Paris’in en güzide mekanlarından birisi olmaktadır.

Günümüze kadar gelen Palais Garnier Paris’in en önemli mimari eserlerinden birisi olarak varlığını sürdüren Paris Opera Binası, daha moderni yapılmadan önce asıl amacına  hizmet ederken; modern tasarımıyla ünlü olan Opera de Paris Bastille aktif olmasının ardından sadece bale gösterileri ve sergi amacıyla ön plana çıkmıştır.

Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Bazilikası ve Louvre gibi mekanlarla birlikte ön plana çıkan Paris Opera Binası, Paris’i ziyaret eden turistlerin uğrak yeridir. Paris’i ziyaret eden herkesin en azından bir kere ziyaret etmesi gereken, gördüğü zaman mükemmel bir atmosfer ve etkileyici bir tasarıma şahitlik edecek olduğu bu mekanla beraber, en iyi zamanlarını geçirmek içinde olağanüstü bir hal almaktadır. Sizlerde Paris gezintinizde, Paris Opera Binasına Paris Gezilecek Yerler listenizde yer vermeyi ihmal etmeyin.

App_indir_banner_mobil

Paris Opera Binasına Nasıl Gidilir?

Birçok metro hattının geçtiği “Opera” metro durağında inerek Paris Opera Binasına ulaşabilirsiniz.

Paris Opera Binası Ziyaret Bilgileri

Giriş ücreti: Paris’te opera seyri yaşamak istiyorsanız biletinizi online olarak https://www.operadeparis.fr/en adresinden satın alabilirsiniz. (Bilet fiyatı opera etkinliğine göre değişiklik gösteriyor.) Opera gösterisi haricinde binayı turla gezmek istiyorsanız 12-25 yaş arası bilet ücreti 7€, 25 yaş ve üzeri 11€.

Ziyaret saatleri: Her gün saat 17:30’a kadar açık. Opera etkinlik günlerinde saat 13:00’e kadar açık, resmi tatillerde ise tam gün kapalı.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here