Ana sayfa Şehirler Avrupa Paris Şehir İçi Ulaşım

Paris Şehir İçi Ulaşım

1007
0
PAYLAŞ
paris metrosu
Paris Metrosu

Paris Ulaşım Rehberine hoşgeldiniz! Paris’in gelişmiş metro sistemi aslında her yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Öncelikle Paris Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa ilgili yazıyı sitemizden okuyabilirsiniz. Burada ise sadece şehir içi ulaşım bilgilerini ve tüyolarını paylaşacağım.

Şehir içerisinde yaygın olarak tercih edilen ulaşım aracı Metro. Gitmek istediğiniz çoğu yere gelişmiş metro ağı sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Ancak otobüs, tramvay ve taksi seçenekleriniz de mevcut tabi.

Metro: Paris metrosunda tam tamına 16 hat, 300 istasyon bulunuyor. Şehrin altında inanılmaz büyük bir metro ağı var. Özellikle turistik mekanların neredeyse tamamına metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Metrolar özellikle merkez duraklarda kalabalık oluyor. Gece geç saatlerde merkezden uzak metro duraklarında bulunmamanızı öneriyorum. Çoğu zaman tehlikeli olabiliyor. Metro girişlerinde elektronik geçiş sistemi var. Biletinizi okuttuktan sonra cam ekran açılıyor. Ayrıca metroda sık sık bilet kontrolü de yapılıyor. Özellikle turistlere katı ceza uygulaması olduğu için biletsiz şansınızı demenizi pek tavsiye etmiyorum. Metroda ineceğiniz durakta kapının açılması için düğmeye basmanız gerek. Havalimanına indikten sonra hemen bir ücretsiz ulaşım haritası alıp metro hatlarını görebilirsiniz. Sortie = Çıkış demek.

Paris Metrosu Çalışma Saatleri

Hergün (Cuma hariç): 05:30 – 00:30
Cuma: 01:30 – 02:00 (Neredeyse hiç durmadan çalışıyor.)

App_indir_banner_mobil

Paris Metro Bilet Fiyatları

Tekli geçiş: 1,80€
10’lu geçiş: 14,10€
10’lu geçiş(10 yaş altı): 7,05€

Metro biletlerini online olarak Parisinfo websitesinden alabilirsiniz.

Otobüs: Paris’te metro en yaygın ağ olduğu için otobüslerde seferler daha az. Genellikle çalışan kesim otobüs ile ulaşımı tercih ediyor. Çalışma saatleri 07:00 – 20:30 arasında. Metroların çalışma saati bittikten sonra Night Bus olarak adlandırılan otobüsler hizmet veriyor. Şehrin ana güzergahlarında hizmet veren bu otobüslere metrodan aldığınız biletleri kullanabilir veya şoförden bilet alabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Tren: Paris‘ten şehir dışına gitmek için RER olarak adlandırılan trenleri kullanabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinden havaalanına veya şehir dışında bulunan Disneyland gibi yerlere gitmek için trenleri kullanabilirsiniz. RER trenleri metroya göre daha hızlıdır. Bilet fiyatları gideceğiniz yere göre farklılık gösteriyor. Fazla hattı bulunmamakla birlikte şehir dışına sağladığı hizmetle oldukça verimlidir.

Taksi: Paris’te İstanbul kadar olmasa da şehir trafiği çok yoğun. Bu yüzden taksi ile istediğiniz yere ulaşma süreniz biraz uzayacaktır. Ancak centilmen şoförleri ve taksilerin konforluğu sizi ikna edici unsurlar olabilir. Pek beklenmese de taksi ücretleri diğer şehirlere oranla gayet ucuz Paris’te. Taksimetre açılış ücreti 5€. Kilometre başına ise 1€ yazıyor. Ekstra çantanız var ise çanta başına artı 1€ daha ekleniyor.

Şehirde bisikletler için özel yollar mevcut. Bisiklet kiralayıp çoğu turistik noktaya çok ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca yürüme parkurları da oldukça geniş. Şehrin her yerini keşfetmek istiyorsanız bisikletle veya yürüyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise hop-on hop-off otobüsler. Bu otobüslerle şehir içi tüm seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Paris’te Araba Kiralama

Öncelikle kafalardaki soru işaretlerini giderelim. Türkiye’den edindiğiniz ehliyetinizi Avrupa’nın herhangi bir şehrinde 6 ay süreyle kullanabilirsiniz. Kesin bilgi.

Paris’te araç kiralama için seyahatinizden önce rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum. Birçok bilindik firmadan birini seçebilirsiniz. Ben size Hertz veya Europcar’ı önerebilirim.

Paris’te araba kiralamak çok doğru bir hareket olmayacaktır. Seyahatinizin uzun bir bölümünü trafikte geçirme olanağınız var. Ayrıca trafik cezaları çok katı. Belirtilen hız sınırını geçtiğiniz takdirde 100€’dan fazla ceza kesiliyor. Şehir içi yasal hız sınırı 50 km. 51 km hız yaptığınız an ceza plakanıza işleniyor.

Ulaşım konusunda aklınıza takılan herhangi bir sorunuz varsa yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.
Paris’te Gezilecek Yerler ve Paris Yeme İçme Rehberi yazılarımız ile keşfe devam edebilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here