Ana sayfa Fransa Paris Paris Alışveriş Rehberi

Paris Alışveriş Rehberi

954
0
PAYLAŞ

Paris Gezi Rehberi sayfamızda bahsettiğimiz Paris’te Alışveriş yazımıza hoşgeldiniz. Burada Paris’te ne alınır? Ekonomik alışveriş nereden yapılır? Hediyelik eşya ne alınır? gibi sorularınıza cevap vereceğim. Ekstra ipuçlarına da hazır olun!

Paris’te görülmesi gereken yerleri keşfettikten sonra gelelim alışverişe.
Birçok kez söylediğimiz üzere, Paris modanın ve alışverişin merkezi. Şanzelize (Champs-Elysees) caddesindeki lüks mağazaları bilmeyenimiz yoktur. Önce bu mağazaları inceleyelim.

Dünyaca ünlü birçok markayı Champs-Elysees caddesinde bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları: Chanel, Gucci, Louis Vuitton, Hugo Boss, Givenchy, Cavalli, Escada. Hepiniz biliyorsunuz demiştik! Devasa vitrinlerde Paris modasını keşfetmeniz için size hiçbir şey engel olamaz. Ancak fiyatlar alışveriş yapmanıza engel olabilir. Engel olmamasını istiyorsanız biraz aşağıda bulunan outlet ipucumuzu okuyabilirsiniz. Ayrıca Zara, H&M, GAP, Abercrombie gibi orta bütçelere hitap eden mağazalara da uğrayabilirsiniz.

Ben alışveriş merkezi olmadan yapamam diyenlere:

App_indir_banner_mobil

Galeries Lafayette Alışveriş Merkezi: Paris‘in en büyük ve bilinen alışveriş merkezi. İçerisinde birçok mağaza barındırır. Pazar günü hariç her gün 19:30’ kadar açık olan bu alışveriş merkezinde aradığınız birçok ürünü bulabilirsiniz.

Printemps: Galeries Lafayette’nin hemen yanında. Pek farklı bir alışveriş merkezi olmasa da burası da oldukça popüler. Özel tasarımlar bulabileceğiniz birçok mağaza var ve çalışma saatleri aynı.

Forum Les Halles: İçerisinde Zara, H&M, FNAC, Sephora gibi mağazaları barındıran alışveriş merkezi. Metronun direkt olarak Les Halles’e durağı var.

ucakbileti_sorgula (1)

Ucuz Alışveriş Nerede Yapılır? Paris Outlet Mağazaları

La Vallee Village: Paris’e kadar gitmişken en iyi markaların ürünlerini ucuza mı almak istiyorsunuz? O zaman sizi biraz şehir dışına alacağız. Merkezden yaklaşık 30 dakika uzaklıkta olan La Valle Village’ye RER trenleri ile gidebilirsiniz. Disneyland yönüne giden trenin sondan birinci durağı olan Val d’Europe’ta inmeniz gerekiyor. Tommy Hilfiger, Diesel, Armani gibi birçok lüks markanın outlet mağazaları burada yer alıyor. Peki fiyatlar nasıl? 400€ olan mont 100€’ya düşmüş olabilir. Ya da sizin bütçenize daha uygun olacak 10-15€ karşılığında bir t-shirt alabilirsiniz.

Primark: Avrupa şehirlerinin çoğunda bulunan Primark ucuz giyim ürünleri satmasıyla meşhur. 5€ karşılığında kazak, 10€ karşılığında ayakkabı alabilirsiniz. Modaya biraz uzak ama kaliteli çeşitler var.

Hediyelik Eşya Ne Alınır?

Giyim: Yukarıda bahsettiğimiz alışveriş merkezlerinden veya outlet mağazalarından hediye olarak alabileceğiniz birçok seçenek var. Özellikle butiklerde özel tasarımlar bulabilir ve çevrenizdekileri şaşırtabilirsiniz. Eğer fazla bütçe ayırmadan hediyelik giyim almayı düşünüyorsanız Fransızların vazgeçilmezi erkekler için şapka ve kravat, bayanlar için fuları 5-10€ karşılığında bulabilirsiniz.

Ufak Hediyelikler: Herkes Paris’ten dönerken geriye anılarını hatırlayacak birkaç şey getirmek ister. Paris’te biblolar oldukça meşhurdur. Önemli kişilerin veya anıtların biblolarını alabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere Eyfel Kulesi anahtarlıkları ve süsleri en çok satılan hediyelik eşyalar. Gidip de Eyfel Kulesinin hemen karşısında yer alan shoplardan alışveriş yaparsanız çok pahalıya patlar hediyelik işiniz. Kulenin çevresinde bu tarz hediyelikleri satan siyahi arkadaşlarımızdan çok ama çok ucuza alabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın! 10 tane Eyfel Kulesi anahtarlığı için 2€ verdiğimi hatırlıyorum. Kendilerinin çantasında magnetler, anahtarlıklar, biblolar ve bileklikler bulunuyor. İlla ki mağazadan alışveriş yapmak istiyorum diyorsanız Champ-Elysees caddesinin ara sokaklarında yer alan ufak shopları tercih ediniz, en azından bir tık daha uygun olacaktır.

Yiyecek & İçecek: Fransızlar tabi ki midesini düşünenleri unutmamış. Birçok geleneksel yiyeceklerini paketleyerek uzun yolculuğa dayanıklı hale getirmişler. Tabi ki hediye olarak kruvasan, makaron veya çikolata götürebilirsiniz. Ayrıca birçok özel tatlıları da alışveriş merkezlerinden paketletme olanağınız var.

İçecek konusunda ise götürebileceğiniz en iyi seçenek şarap. Yıllanmış kırmızı şarap belki de hediye olarak götüreceğiniz kişi en mutlu edecek tercihlerden birisi. Havaalanında freeshoptan da bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz ancak seçenekleriniz kısıtlı olur. Bu yüzden alışveriş merkezlerine son gününüzde uğramanızı tavsiye ediyorum.

Bahsettiğim alışveriş yerlerine nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız Paris şehir içi ulaşım yazımızı okuyabilirsiniz veya yorum yazarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here