Ana sayfa İspanya Barselona Park Güell, Barselona

Park Güell, Barselona

539
0
PAYLAŞ
park guell

Barselona’da bulunan ve dünyaca ünlü sıra dışı bir park olan Güell, sanayici Eusebio Güell tarafından 1910 yılında, Barselona üzerinde yükselen çok özel bir site yapılması amacıyla ünlü mimar Gaudi’ye yaptırılmıştır. Bu park, mimar Gaudi’nin Sagrada Familia eserinden sonra yaptığı en iddialı yapısıdır. Parkta ortak bahçeleri bulunan ve yaklaşık 60 evden meydana gelen farklı bir site inşa edilmesi amaçlansa da proje süresince evlerin sadece iki tanesi bitirilebilmiştir. Yaklaşık olarak yarısı tamamlanan projenin iptal edilmesinden sonra bahçeler, 1922’de halkın kullanımına sunulmuştur.

1984 yılında UNESCO dünya mirasları listesine dâhil edilen ve farklı mimari türlerinin ilginç uyumunu yansıtan bu parkta, Trencadis seramikleri (bazı seramiklerin parçalar haline getirilip mozaik dokular oluşturulacak biçimde tekrardan bir araya getirilmesiyle oluşan tasarım) bulunuyor. Ayrıca bir yılanı andıran bank, eski peri masallarını andıran pavyonlar, ilginç gotik kemerler ve gerçekte bir Pazar alanı olarak tasarlanan koca sütunlu Sala Hipostila bulunmaktadır. Parkta bulunan en ilgi çekici bölümlerin başında Museu Gaudi gelmektedir. Mimarın en yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Fancesc Berenguer tarafından inşa edilen ve tasarlanan bu evde 20 yıl boyunca (1906 – 1926) Gaudi yaşamıştır. Bu ilginç yapının içinde Gaudiye ait farklı projeler için tasarlanmış modelleri ve tasarımı kendisine ait olan mobilyaları görebilirsiniz. Ayrıca mimarın Modernista parkından şehrin ve değişik statülerde tasarlanmış tanrıçalardan denizin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz yakıcı yaz güneşinden uzaklaşarak ağaçlık ve gölgelik yollarda keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Barselona’da görülmesi gereken yerler arasında olması gereken önemli bir yapıttır.

Park Güell Ziyaret Bilgileri

Park Güell, her gün saat 10;00 ile gün batımı arasında kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. Ayrıca Nisan Eylül aylarında 10;00 ile 19;45 saatleri arasında ve Ekim Mart aylarında 10;00 ile 17;45 saatleri arasında Museu Gaudi’yi ziyaret edebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Park Güell Giriş Ücreti

Normal bilet: 7€
7-12 yaş arası: 4.90€
Özel rehberli giriş ücreti: 14€

Park Güell’e Nasıl Gidilir?

ucakbileti_sorgula (1)

Vallarca / Lesseps (parka giden ve en az aktarma olan güzergâh, Passeig de Gracia, Plaça de Catalunya ya da c/Gran de Gracia’dan yola çıkan ve sizi parkın en doğu tarafında bulunan kapıya bırakacak olan 24 numaralı halk otobüsleridir)

Açık adres; C/d’Olot / Barselona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here