Ana sayfa Avrupa İtalya Pisa Kulesi (Pizza Kulesi) Hakkında 11 İlginç Bilgi

Pisa Kulesi (Pizza Kulesi) Hakkında 11 İlginç Bilgi

4509
0
PAYLAŞ
Pisa Kulesi, İtalya

Dünyaca bilinen ve her geçen gün turist ziyaretlerine maruz kalan kule, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza Dei Miracoli’de yer almaktadır.

Bu isim İtalyancada mucizeler meydanı anlamına gelmektedir. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak olacak bir şekilde 6 sütun dizisinden oluşmaktadır. 56 metre yüksekliğinde olan Pisa Kulesi üzerine ise 294 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır.

Zemin kat ve en üst katıyla birlikte kulenin toplam katı ise 8 olmaktadır. En üst katında çanların bulunduğu bölüm yer alır.

Bu yapı, yani kule 1063-1090 yıllarında yapılmış olan şehir katedralinin çan kulesi olarak ana yapıdan ayrı bir şekilde 1173 yılında yapılmıştır.

App_indir_banner_mobil

Pisa Kulesi Nerede?

Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde, Piazza Dei Miracoli’dedir. Pisa, İtalya’nın en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen sadece bu kule sayesinde her yıl binlerce turisti ağırlar.

Ziyaret saatleri: 10:00 – 18:00

ucakbileti_sorgula (1)

Adres: Piazza del Duomo, 56126 Pisa PI, İtalya

Pisa Kulesi Neden Yamuk?

Bilindiği gibi oldukça yamuk bir fiziğe sahip olan kule yapıldığı günden bu zamana kadar güneye eğilmekle bilinmektedir. Buna sebep olarak gösterilen durum ise temelde bulunan yumuşak zemindeki çökme olmaktadır.

Kule her yıl düzenli olarak milimetrenin onda yedisi kadar yani 100 yılda ortalama 0,7 cm kadar eğilmektedir. Kulenin şuandaki eğilimi ise 5,5 kadar olmaktadır.

Biraz daha tarihi araştırmalarına baktığımız zaman ise kulenin, Pisa’nın zenginliği ve gücü olarak bilindiğinden ötürü Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmış olduğunu anlamaktayız.

Dünya genelinde bu ülkeye gidip de şimdiye kadar kule ile fotoğraf çekilmeyen tek bir turist bile yoktur diyebiliriz. Hemen ön kısmına geçerek arkada eğik bir kulenin yer aldığı resimlere televizyon kanallarında da şahit olabilmekteyiz.

Belli yıllar arasında onarım sürecine giren Pisa Kulesi 1990-2001 yıllarında onarım nedeni ile kapalı tutulmuştur. Her şeyin başlama sebebi olan zemin çökmesi, 20 milyon sterlinlik bir projeye mal olmuştur.

Bu projenin yapılması ve hızlandırılması ise birkaç yıl içerisinde yıkılabileceği ihtimallerine karşılık olarak alınan bir önlem olmaktadır. Onarımdan sonra ise 45 cm bir düzleştirme sonucunda kule eski haline getirilmiştir.

Yapılan araştırmalara göre kulenin eğilme durumu ilk olarak ikinci katın yapılması ile başlamıştır. Toplam ağırlığı 14500 ton olan Pisa Kulesi içerisinde her biri bir notaya denk gelecek şekilde 7 tane çan bulunmaktadır.

otobusbileti_sorgula2

Çok fazla özelliği olmayan bu kulenin sırf eğilmesinden dolayı her yıl düzenli olarak 1 milyon turistin ziyaret ettiğini de bilmekteyiz. Ziyaretler esnasında çekilen o komik ama güzel fotoğraflar ise hep anı olarak saklanmaktadır. Ziyaretler esnasında ortalamalara göre 40 dakika ara ile sadece 30 turist alındığı bilinmektedir.

Pisa Kulesi’ni Kim Yapmıştır?

Bir diğer merak edilen ayrıntılardan bir tanesi de bu kuleyi kimin inşa ettiği sorusudur. Yani o çok merak edilen ünlü mimar ise hala tam olarak bilinmediğinden ötürü kayıtlarda sadece Bonanno Pisano, Gherardo di Gherardo, Giovanni Pisano ve Giovanni di Simone isimleri geçmektedir.

Kulenin büyük restorasyonunun 1990 yılından 2001 yılına kadar sürdüğünü açıklamıştık. Bu restorandan sonra kulenin yaklaşık olarak 300 yıl kadar daha kuleyi ayakta tutabileceği vurgulanmıştır.

Mühendislerin 2008 yılında yapmış oldukları açıklamalara göre ise ilk kez eğilmenin durdurulduğu söylenmektedir. Bu eğilmeler aslında sadece Pisa Kulesi için değil, aynı zamanda coğrafyadan kaynaklanan durumlar neticesinde başka yapılarda da eğilme olduğu bilinmektedir.

Bundan dolayı olurda bir gün yolunuz bu bölgeye düşerse ve o çok merak edilen kule hakkında bilgi alışverişi yapmak isterseniz sizlere tavsiyemiz yapıyı yerinde görmeniz ve harika görselliğe şahit olmanız yönünde olmaktadır.

Pisa Kulesi Hakkında 11 İlginç Bilgi

 1.  Pisa Kulesi inşaası 199 yıl sürdü. Ağustos 1173’te başlayan inşaat iki kere durdu. İlk durma işlemi 100 yıl kadar sürdü. İkinci durma işlemi ise 1284 yılında gerçekleşti. İkisinin sebebi de savaşlardı.
 2. Pisa Kulesi’nin temeli yoğun bir kil karışımı üzerine kurulmuştur. Kil ortaya çıktığında, kuleyi dik tutacak kadar güçlü değildi.
 3. Pisa’da yamuk duran birkaç kule daha mevcuttur. 1989’da kuzey İtalya’daki Pavia’da benzer şekilde inşa edilmiş bir kule aniden çöktü.
 4. Kule ağırlığı yaklaşık 14.500 ton.
 5. Kulenin sekiz ayrı hikayesi vardır.
 6. Kule içinde yedi çan var. Her çan, bir müzik notasını temsil eder.
 7. Kulenin tepesi dikey olarak 3.9 metre uzunluğunda.
 8. Kule, daha fazla eğilmesine veya çökmesine engel olması amacıyla hafifçe kavisli olarak inşa edilmiştir.
 9. Bölgedeki küçük bir deprem bile yıkıcı sonuçlar doğurabilir.
 10. 2008’de mühendisler, kule eğiliminin durduğunu belirtti.
 11. Mühendisler kulenin en az 200 yıl daha istikrarlı şekilde kalmasını bekliyorlar. O zamana kadar, başka müdahaleye gerek duyulması durumunda, iyileştirme yapmak için mevcut teknoloji çok daha gelişmiş olabilir ve kuleyi 800 yıl daha muhafaza edebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here