Ana sayfa İspanya Barselona Plaça de Catalunya Meydanı

Plaça de Catalunya Meydanı

469
0
PAYLAŞ
placa de catalunya
Plaça da Catalunya Meydanı

Şehrin en işlek ve popüler caddelerinden biri olan Plaça de Catalunya, Eixample ve eski şehir bölgeleri arasında yer almaktadır. Tüm gün yabancı ve yerli turistlerin akınına uğrayan bu devasa meydan aynı zamanda, La Rambla, Ronda de Sant pere, Passeig de Gracia ve Rambla de Catalunya gibi çok önemli caddelerin merkezi konumundadır.  19. Yy ortalarına kadarda şehrin duvarı dışında kalan bu eşsiz meydan, 1858 yıllarında Madrid hükümetinin aradaki bu duvarı yıkması sayesinde hem daha popüler hem de daha işlek bir hal almıştır. Ayrıca ağaçlar ile çevrili olan bu meydan oval bir şekle sahiptir ve bu nedenle de trafikten uzaktır.

Bu meydan heykel ve çeşmeleri ile ünlüdür. Meydanda gelişi güzel yerleştirilmiş onlarca heykel bulunmaktadır. Bunların arasında en popüler olanı, Katalan hükümetinin eski başbakanı için yaptırılan Francesc Macia Heykelidir. 1991 yıllarında Sagrada Familia’nın inşasında çalışan Josep Subirachs tarafından yapılmıştır. En çok dikkat çeken heykellerden biride, Joseph Clara’nın yaptığı ilginç bir kadın figürüdür. Bu heykel La Deessa o I’Enigma yani, Enigma tanrıçası adını taşımaktadır ve meydandaki bir havuzun orta bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca 1982 yılında yaptırılmış olup, meydanda en çok ziyaretçi çeken yapıtların başında gelmektedir. Meydanın doğu kısmında El Corte Ingles’in evi olan bembeyaz bir bina bulunmaktadır. Bu bina, tüm ülkede şubeleri olan bir alış veriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Bahçe ürünlerinden elektronik eşyalara kadar onlarca ürünü rahatça bulabilirsiniz. Şehrin kalbi olan bu meydanı kesinlikle Barselona görülmesi gereken yerler listenizde başlara eklemelisiniz.

Tavsiyeler

Alışveriş merkezini gezmek istiyorsanız, sabah 08;00 ile akşam 22;00 saatleri arasında uğramanız gerekiyor. Ayrıca ürünler, ülkemize kıyasla çok daha ucuz satıldığı için dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Meydanı gezmek için ise herhangi bir saat kısıtlaması bulunmamakta ve günün her saati dileğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Aynı zamanda meydana giriş için herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz. Hard Rock Cafe de bu meydanda bulunmaktadır. Ayrıca meydanda bulunan Zara mağazasını gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Fiyatlar Türkiye’ye oranla daha uygun ve ürün çeşitliliği fazla.

App_indir_banner_mobil

Havalimanına giden otobüsler bu meydandan kalkmaktadır.

Plaça de Catalunya Meydanına Nasıl Gidilir?

Yüzbinlerce ziyaretçinin şehirdeki ilk adreslerinden biri olan bu meydana, havalimanı servisleri, REBFE trenleri, Metro ve halk otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle en hızlı ve hesaplı ulaşım yöntemi olan Metroyu kullanmanızı öneririz. Catalunya Metro durağında inerek kolaylıkla meydana ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Plaça de Catalunya / 08002 Barselona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi yazıma giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here