Ana sayfa Yunanistan Atina Plaka Bölgesi, Atina

Plaka Bölgesi, Atina

881
0
PAYLAŞ
atina plaka
Plaka bölgesi

Atina’nın, daracık sokaklara sahip olduğu iki bölge bulunmaktadır. Bunlardan biri Anafiotika, diğeri ise günlük hayatın ritmini tutan Plaka Bölgesidir. Anafiotika bölgesinin hemen aşağısında yer alan Plaka Bölgesinde, çok eski antik kalıntılara ve geniş meydanlara pek fazla rastlanmamaktadır. Ancak daracık taşlarla örülmüş sokakları, tavernaları, sokakta bulunan seyyar satıcıları, eşsiz antika dükkânları, sardunya cumbalı tek tip evleri, yemekleri ve devasa galerileri ile Plaka Bölgesi, şehirde kesinlikle görülmesi gereken kültürel zenginliklerin başında yer almaktadır.

atina plaka
Plaka bölgesi

Gündüzleri eğlenceli gezintiler yapabilir ve satıcılardan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Gündüzleri çok eğlenceli sürprizlere gebe olan bu bölgede, asıl hayat karanlık çöktükten sonra başlamaktadır. Şehrin en renkli gece hayatı bu bölgede yaşanmaktadır. Sokaklar Yunan melodileriyle dolar taşar ve tavernalar aniden canlanır. Şehre gelen nerdeyse tüm yerli ve yabancı turistler, en az bir akşam bu eğlenceli tavernalardaki eğlencelere katılarak saatlerce eğlenirler. Uzo, rembetiko ve eşsiz Yunan yemekleriyle sabaha kadar durmadan eğlenilebilir. Özellikle ülkemizden giden insanlar, Yunanistan ile Türkiye arasındaki kültür benzerliğinin ne kadar şaşırtıcı olduğuna şahitlik ederler. Bu bölgede çeşitli el işi ve nakış işlerinin sergilendiği Yunan Halk Sanatları Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca bu müzede Yunan tarihine ait çok değerli tablolarda sergilenmektedir. Yunan Halk Sanatları Müzesinin hemen karşı tarafında Kanellopoulos Arkeoloji ve Bizans Müzesi bulunmaktadır. Bu müzede klasik Roma ve Yunan heykellerinin yanı sıra Bizans ikonları da sergilenmektedir. Ayrıca bu müzenin yanında diğer bir müze olan ve sadece çocuklara hizmet veren Çocuk Müzesi de bulunmaktadır. Müzeler ziyaretçilere açıktır ve dilediğiniz zaman gezebileceğiniz şekilde ayarlanmıştır.

Tavsiyeler

Eğer bu bölgede gezinti yaptıktan sonra gece hayatına katılmak istiyorsanız, hiçbir yere ayrılmadan Plaka Bölgesinde havanın kararmasını bekleyin. Çünkü Atina’da gece hayatı ilk olarak bu bölgede başlar ve en hareketli geçtiği bölge yine bu bölgedir.

App_indir_banner_mobil

Plaka bölgesi, Atina’da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda olmalıdır. Atina’nın kalbi olan bu bölgede ufak bir yürüyüşün ardından Akropolis‘e geçebilir, alışveriş de yapabilirsiniz. Atina gece hayatının en hareketli anları da burada yaşanıyor.

Plaka Bölgesi Taverna Önerileri

  • Electra Palace Restaurant
  • Daphne’s
  • 2mazi
  • Eat at Miltons
  • Platanos Taverna

Plaka Bölgesine Nasıl Gidilir?

ucakbileti_sorgula (1)

Plaka bölgesi şehir merkezinde bulunduğu için, kısa bir yürüyüş yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehirdeki tramvay ve toplu taşma araçlarının hemen hepsi bu bölge üzerinden taşımacılık yaptığı için herhangi bir araca binmeniz yeterli olacaktır. Toplu ulaşım ile Monastiraki durağından indikten sonra sağ taraftan yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Açık Adres; Zone Plate 15, Atina, 07 745 Yunanistan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here