Ana sayfa Şehirler Avrupa Plaza Mayor Meydanı – Madrid

Plaza Mayor Meydanı – Madrid

488
0
PAYLAŞ
plaza-mayor-madrid

Madrid‘in en büyük meydanı olarak ün salmış ve pek çok etkinlik için de ev sahipliği yapan yerdir Plaza Mayor. Özellikle ulaşılabilir konumu sayesinde turistlerin uğrak noktalarından birisi. 1620 yılında yapıldığı belirtilen meydan günümüze kadar çeşitli eklemeler ve düzenlemeler ile birlikte gelmeyi başarmış ve artık yerel yönetimler tarafından da daha çok turistik geziler için cazibe merkezi haline gelebilmesi adına çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Başlangıçtaki ismi Plaza Mayor olmasa da yaşanan olayların ardından bu bölgeye Plaza Mayor adı verilmiştir. 3 katlı olması heybetli bir görünüme kavuşmasını sağladığı gibi yapıda tam 237 tane balkon bulunmaktadır. Bu bakımdan yapı sadece bu haliyle bile oldukça ilgi çekici durumdadır. Şu anda turistik bir merkez olması nedeniyle bölgenin pek çok farklı yerinde turistlerin zaman geçirebileceği, alışveriş yapabileceği mekanlar açılmıştır. Plaza Mayor gittiğinizde hem dinlenmek hem de alışveriş yapmak adına çevredeki bu yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Geniş meydanı ziyaret ettiğinizde muhtemelen şovlar, etkinlikler veya fotoğraf çekinebileceğiniz kostümlü sokak sanatçılarıyla karşılaşacaksınız. Meydanın etrafında bulunan cafe ve pub’larda vakit geçirmenizi de tavsiye ederiz.

Oldukça büyük olması pek çok farklı etkinliğin burada yapılmasını sağlar ve özellikle devlet kutlamalarında ve resmi kutlamalarda bu bölge daha çok tercih edilmektedir. Bölge aslına sadık kalınarak yapılan restorasyonlar sayesinde günümüzde İspanya tarihini yansıtan en önemli yapılardan biri halindedir. Üstelik şehir mimarisinin uygun bir şekilde hazırlanmış olması bölgenin genel anlamda popüler olmasını sağlar.

Dünyanın ilk restoranı Botin Restaurant, Plaza Mayor’un hemen bir sokak altında yer alıyor. Üstelik Puerto del Sol meydanı da buraya sadece 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde. Birçok turistik noktanın bir arada olduğu bu bölgede Madrid gezilecek yerler listenizin büyük bir kısmını tamamlayabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Plaza Mayor’a Nasıl Gidilir?

Plaza Mayor meydan olduğu için pek çok farklı bir yerden kolay bir şekilde erişilebilir durumdadır. Fakat bölgeye gelmek isteyen kişilerin en çok yararlandığı ulaşım aracı Metro olduğundan dolayı metro ile daha kolay bir şekilde ulaşmak ve ekonomik bir şekilde bu bölgeye seyahat etmek mümkündür. Genelde 2 numaralı metro hattının kullanılması bölgeye ulaşılması için yeterli olmaktadır. Sol durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından meydana hemen ulaşabilirsiniz.

Dikkat! Plaza Mayor ve çevresinde hırsızlık olayları diğer yerlere göre daha fazla oluyor. Bu yüzden çantanıza ve değerli eşyalarınıza dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Çevredeki mekanların yanı sıra yapı ile bütünleşen ve özleşen çeşitli şekiller, heykeller görülmeye değer yapıdadır. Bu bakımdan meydandaki bu heykellere de mutlaka göz atmalısınız. Öyle ki özellikle heykeller çok fazla onarım geçirmediği gibi özgün haliyle günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

ucakbileti_sorgula (1)

Plaza Mayor ve çevresi konaklamak için de ideal. Madrid’de nerede kalacağınız konusunda tavsiyelerimizin yer aldığı Madrid Otel Tavsiyeleri yazımız işinize yarayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here