Ana sayfa Şehirler Avrupa Polonya Gezilecek Yerler (Bilgiler & Gezi Rehberi)

Polonya Gezilecek Yerler (Bilgiler & Gezi Rehberi)

1184
1
PAYLAŞ
polonya

Yolu Polonya gibi güzide bir ülkeye düşenler için hazırladığımız Polonya seyahat rehberine hoşgeldiniz! Burada Polonya seyahatiniz sırasında ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Polonya Hakkında Bilgi

Polonya Cumhuriyeti’nin başkenti Varşova’dır. Avrupa’da oldukça geniş bir toprak parçasına sahip olan ülkede 38 milyondan fazla insan yaşıyor. Polonya, tarihte çok büyük olaylara tanıklık etmiş bir ülkedir. Ülkede yaşayan insanların büyük bir kısmı dindardır. Varşova’dan sonra en büyük ve tarihi şehri Krakow‘dur. Yer altı kaynakları ile ciddi gelir elde eder.

Polonya Nerede?

App_indir_banner_mobil

Polonya, Orta Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir. Komşu ülkeleri: Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Rusya, Belarus ve Ukrayna’dır.

Polonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Polonya’ya seyahat etmek için en güzel zaman bahar aylarıdır. Kışın Polonya’da inanılmaz bir soğuk oluyor. Bu soğuklardan dolayı çoğu yer kapalı olduğu gibi insanlar da sokaklara çıkmamayı tercih ediyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinde ise yerel halk genellikle tatil bölgelerine gittiği için en ideal tatil mevsiminin ilkbahar olduğunu açıkça söyleyebilirim.

ucakbileti_sorgula (1)

Polonya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Varşova’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır ancak fiyatlar çok yüksek olabilmektedir. Ancak Polonya’ya Avrupa içinde birçok low cost (Ryan Air, Wizz Air) uçak firması gittiği için aktarma ile çok uygun fiyatlara gidebilirsiniz. Ayrıca Prag, Budapeşte, Berlin gibi şehirlerden otobüs ile de ulaşabilirsiniz.

Polonya Para Birimi

Polonya her ne kadar Avrupa Birliği’ne dahil olsa da kendi para birimi Zloty’i kullanmaktadır. 5 Zloty ortalama 4 TL’ye denk gelir.

Polonya’da Ne Yenir?

Polonya, kendine özgü yemekleri ile dikkat çekiyor. Çeşit çeşit çorbaların yanı sıra domuz eti sıkça tüketiliyor. Pierogi, Golabki ve Kielbasa mutlaka denenmesi gereken geleneksel Polonya yemekleridir. Polonyalıların vodka tutkusu çok fazla. Tatlıları ise genellikle keklerden oluşuyor.

Polonya’da Nerede Kalınır?

Polonya’da Varşova ve Krakow seyahatleriniz sırasında kalacağınız otelleri seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Krakow’da Nerede Kalınır ve Varşova’da Nerede Kalınır yazılarımızı okuyabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Polonya Vizesi

Polonya’ya giriş yapmanız için Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Türkiye’den Polonya’ya direkt olarak başvurabilirsiniz veya multi Schengen vizeniz ile ülkeye giriş yapmanız mümkün.

Polonya Türk Konsolosluğu

Polonya’da Türk Konsolosluğu başkent Varşova’da bulunuyor.

Telefon: +48 22 854 6134 (Askeri Ataşeliğin telefon numarasıdır, Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi’nin telefon numarası +48 22 854 61 11’dir.)
Faks: +48 22 646 40 11
e-Posta: turkmilat@gmail.com
Adres: ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa, Poland

Polonya Gezilecek Yerler

Varşova

Polonya’nın başkenti Varşova, Polonya’da görmeniz gereken ilk yerlerden. Ülkenin en büyük şehri olan Varşova’da Kraliyet Sarayı, Old Town, Kültür Bilim Sarayı ve Lazienki Parkı mutlaka görülmeli. Varşova ülkedeki en modern şehirdir ancak aynı zamanda tarihi dokusunu da kaybetmemiştir. Ayrıca Krakowskie Przedmiescie adlı bölge, birçok filmin çekildiği, kendinizi en iyi Polonya’da hissedebileceğiniz yer.

Krakow

Avrupa’da “en değeri bilinmeyen şehir” olarak seçilen Krakow, ülkenin en eski şehirlerinden. Polonya’ya gittiyseniz Krakow’a mutlaka ayak basmalısınız. Auschwitz Nazi Kampı Krakow’da yer almaktadır. Tarihin en üzücü olaylarının yaşandığı bu toplama kampının yanı sıra Avrupa’nın en eski meydanı Krakow Old Town, Wieliczka Tuz MadeniOskar Schindler’in Fabrikası, Wavel Kalesi ve Meryem Ana Kilisesi gezilmesi gereken yerlerden.

Gdansk

Danzig olarak da bilinen Gdansk şehri, Kuzey Polonya’nın en büyük şehri. Baltik Denizi’nin kıyısında olmasından dolayı da birçok doğa güzelliğini barındırıyor. Şehir biraz karışık politika geçmişine sahip. 2. Dünya Savaşından önce zaman zaman serbest bölge, Polonya’nın ve Almanya’nın himayesinde olmuş. Şehir savaştan sonra tekrar restore edilerek muhteşem bir Old Town’a sahip oldu. Gdansk’ta dünyanın en büyük tuğladan yapılan kilisesi de bulunuyor ve buranın adı Meryem Ana Kilisesi.

Wroclaw

Oder Nehrinde bulunan Wroclaw, Batı Polonya’nın en büyük şehri. Şehrin devasa ve uyumlu tarihi binaları ilgi çekici. Öte yandan şehir pazarı, Old Town, Elizabeth’in Kilisesi şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler. Biraz keyifli vakit geçirmek için ise Polonya’nın en büyük hayvanat bahçesine de Wroclaw’da gidebilirsiniz.

PoznanPoznan, Polonya’nın akademik merkezi. Genellikle halk öğrencilerden oluşuyor. Birçok Türk erasmus öğrencisine de bu şehirde rastlayabilirsiniz. Rengarenk binaları Poznan’ı eşsiz kılıyor. Şehirde birçok geleneksel etkinlikler düzenleniyor ve yabancı öğrencilere ülkenin kültürü hakkında bilgi veriliyor.

Tatra Ulusal Park

Tatra dağlarıyla çevrilmiş yemyeşil bir alan, ortasında bir göl. Ayrıca parkta Wielka Siklawa şelalesi bulunuyor. Hiking sevenler için harika bir yer.

Torun

Vistula Nehrinde bulunan Torun şehri, Copernicus’un doğduğu şehir olarak anılıyor. Şehirdeki gotik mimari birçok turistin ilgisini çekmekte. 2. Dünya Savaşından etkilenmeyen nadir şehirlerden biri olduğu için çoğu tarihi bina ve yapıt korunmuş durumda bu şehirde. Torun Katedrali mutlaka görülmesi gereken yapıtların başında gelir.

Bialowieza Ormanı

Belarus Cumhuriyeti ve Polonya Cumhuriyeti sınırında bulunan bu ormandan ülke sınırlarını yürüyerek veya bisiklet aracılığıyla geçebilirsiniz. Dünyada Bizon (yaban öküzü) hayvanlarının serbest yaşadığı nadir ormanlardan biri. Bunun dışında birçok yabani hayvan da görülmesi mümkün.

Lublin

Vistula nehrinin doğusunda yer alan Lublin, ülkenin doğu sınırında. Şehir ayrıca Yahudi örgütlerinin en büyük merkezi olarak biliniyor. Bu şehirde insanlar gerçekten nasıl eğlenileceğini biliyor. Kültür-sanat mekanlarının yanı sıra gece kulüpleri de gitmeye değer.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here