Ana sayfa Fransa Paris Pompidou Merkezi, Paris

Pompidou Merkezi, Paris

461
0
PAYLAŞ
pompidou
Pompidou Center

Pampidou Merkezi 1977 yılında açılmış ve Paris’teki en ilginç yapılar arasına girmiştir. Fransa’nın eski başkanının adını taşımaktadır ve Renzo Piano ile Richard Rogers isimli mimarlar tarafından inşa edilmiştir. Şekil itibariyle şehirde bulunan diğer tüm yapılardan farklıdır ve tüm tesisatı binanın dışında çıplak bir şekilde binayı sarmış vaziyettedir. Yapının çevresini saran borulardan yeşil olanları su, kırmızı olanları asansör ve merdiven tesisatı, sarı olanlar elektrik ve mavi olanlar ise havalandırma olduğunu gösterir. Tüm tesisatın dışarı aktarılması hem binaya farklı bir hava katmış hem de kullanılan alanın artmasını sağlamıştır.

Binanın içerisinde ulusal modern sanat müzesi, mağazalar, sinema, sergi alanları, kütüphane, seyir bölümü ve restoranlar bulunmaktadır. 4 ve 5. Katta kalıcı sergiler, ilk 3 katta ise kütüphane yer alır. Kalıcı eserler 5. Katta sanat eserleri ise 4. Katta sergilenmektedir. En üst katta manzara izleyebilir ve 1-6. Katlarda büyük sergileri gezebilirsiniz. Büyük sergilerin izlenmesi için belirlenen gün ve saatler vardır. Bu kata çıkmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ülkede sanatsever akınına uğrayan bina binlerce sanatçının on binlerce eseriyle sanat koleksiyonuna sahip olmuştur. Paris’e giden insanlar sanata ilgisi olsun veya olmasın bu binayı ziyaret etmeden ayrılmıyorlar. Merkezin önünde devasa bir alan bulunmakta ve binlerce insan bu alandaki Stravinsky Çeşmesini ziyaret etmektedir.

Tavsiyeler

Müzecilik konusunda yepyeni bir evre olan Pampidou Merkezini ziyaret etmek isteyenlerin çoğunluğunu koleksiyoncular oluşturmaktadır. Eğer sizde koleksiyoncuysanız ve gerçek anlamda bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu merkezi görmeden Paris’ten ayrılmayın. Sadece en üst kattaki manzara izleme noktası ücretlidir ve diğer katlardan da rahatlıkla manzara izlenebileceği için ücret ödemenize gerek yoktur.

App_indir_banner_mobil

Kütüphane sergileri Pazartesi ve Çarşamba 22;00’da, geçici sergiler 11;00-21;00 arasında, Ataile Brabcuski ise 14;00-18;00 saatleri arasındadır. Pazartesi ve Çarşamba günleri dışında bu alanları kullanamazsınız.

Paris gezilecek yerler listenize kesinlikle Pompidou’yu da ekleyin.

Pampidou Merkezine Nasıl Gidilir?

Metro ile gitmek için Rambuteau, Hotel de Ville ve Chatelet duraklarını kullanmanız gerekir. Bunun dışında Chatelet-Les-Halles RER otobüs duraklarını kullanarak da merkeze ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık Adres; Place Georges Pompidou – 4th arr – Fransa/Paris

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here