Ana sayfa Fransa Paris Pont Des Arts (Aşıklar Köprüsü), Paris

Pont Des Arts (Aşıklar Köprüsü), Paris

3161
0
PAYLAŞ
paris aşıklar köprüsü
Aşıklar Köprüsü, Paris

Aşıklar köprüsü (Pont Des Arts) Seine Nehri üzerine kurulmuş Paris’in en ünlü yaya köprüsüdür. 1. Fransa İmparatorluğu zamanında Palais Des Arts olarak adlandırılan bu köprü 1802-1804 yılları arasında inşa edilmiştir. Yalnızca yayalar için inşa edilen köprü Napolyon egemenliği sırasında dokuz kemerli ve metalik olarak tasarlanmıştır. Ayrıca Paris’te inşa edilen ilk metal köprüdür. Daha sonra Fransa Kültür Bakanlığınca 17 Mart 1975 yılında ulusal tarihi anıt listesine girmiştir. Toplam uzunluğu 155 metre, genişliği ise 11 metredir. Ünlü mimar Louis Arretche tarafından yapılmıştır.

Köprünün en büyük özelliği ve aşıklar köprüsü denmesinin sebebi insanların köprüye astıkları binlerce kilittir. Köprünün korkuluklarına dünyanın her yerinden insanlar gelip kilit asmaktadır. Nikâh masasından kalkan tüm çiftler soluğu bu köprüde alır ve beraberinde getirdikleri kilitleri korkuluklara asarlar. Ayrıca astıkları kilitlerin üzerinde çiftlerin adı yer almaktadır. Ülkedeki birçok sanatçı ve ünlü isimde köprüyü sürekli ziyaret ediyor. Buraya kilit asan turistler bir dahaki gidişlerinde kilitlerin yerinde olup olmadığını kontrol ediyor ve bu nedenle diğer bir adıyla Güzel Sanatlar Köprüsü olarak adlandırılıyor. Bu kilitler çoğu zamanda hırsızların hedefi olabiliyor ve geçtiğimiz günlerde kilitlerin ağırlığına dayanamayan korkulukların bir bölümü yıkılmıştır. Birçok insan bu kilitleri kullanarak çeşitli sanat eserleri ortaya çıkarmıştır. Hatta kilitleri eritip heykel yapan ve bu heykeli 700 bin Euro’ya satışa çıkaran bile olmuştur. Kimi koleksiyoncularda bu kilitleri üzerindeki sembol ve yazılara göre biriktirerek meraklarını gidermiştir. Paris’teki köprü sorumluları kilitlerin paslanarak korkuluklara zarar verdiğini düşünüyor ve boyamak istediklerini ancak kilitlerin buna izin vermediğini belirtiyor.

Bu romantik köprüyü kesinlikle Paris gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyorum!

Tavsiyeler

App_indir_banner_mobil

Köprünün etrafında onlarca kilit satıcısı bulunuyor ve dilediğiniz zaman bu kilitlerden satın alıp köprüye asabiliyorsunuz. Ancak bu satıcılar kilitlere yazı işlemiyor ve asacağınız kilide adınızı yazmak istiyorsanız köprüye gelmeden önce kent merkezinde bu işi yapan esnafları bulup kilidinizi orada hazırlatmanız gerekiyor.

Aşıklar Köprüsüne (Pont Des Arts) Nasıl Gidilir?

Yürüyerek gitmeyi düşünüyorsanız şehrin diğer tüm güzelliklerini de görme şansına sahip olacaksınız. Ancak doğruca köprüye gitmek istiyorsanız Metro veya toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Metroların yerini bulmak biraz uzun sürebilir bu nedenle size tavsiyemiz Louvre, Saint Germain, Chatelet istikametinden yürüyerek gitmektir.

Açık adres; 75006 Fransa – Paris – Pont des Arts

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here