Ana sayfa Avrupa Portekiz Portekiz Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Portekiz Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

1992
0
PAYLAŞ
algarve
Faro, Algarve

Avrupa’da sayılı okyanusa sahip ülke bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en güzeli Portekiz’dir. Portekiz’de görülmesi gereken birçok şehir ve yer var. Özellikle yaz aylarında birçok turist Portekiz’i tercih ediyor. Birbirinden güzel plajları, tarihi yapıtları, sıcakkanlı insanları ve meşhur şarabıyla Portekiz, herkesi kendisine hayran bırakıyor. Portekiz hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere ve gezilecek yerlere bu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Portekiz’e Portekiz turları ile gidebileceğiniz gibi İstanbul’dan direkt uçuşlarla bireysel olarak da ulaşabilirsiniz. Aşağıda vereceğim ipuçları sayesinde Portekiz’in en önemli turistik yerlerini keşfetmeniz mümkün.

Portekiz Nerede?

Portekiz, Avrupa’nın batı sonudur. Avrupa’nın güneybatısında, İber yarımadasında yer almaktadır. İspanya’nın batı kıyısında konumlanır.

App_indir_banner_mobil

Portekiz Vizesi

Portekiz’e gitmek için Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Schengen vizesi nasıl alınır yazımızdan vize hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Portekiz Para Birimi

Portekiz’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Her ne kadar Euro kullanılsa da diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz.

Portekiz’de Hangi Dil Konuşuluyor?

Portekiz’in resmi dili Portekizcedir. Halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca bilmektedir.

Portekiz Gezilecek Yerler

Lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon, Portekiz’de görülmesi gereken ilk şehirdir. Şehirde birçok tarihi yapıt vardır. Oldukça sıcak hava iklimine sahip bu şehrin plajları her yıl binlerce turisti ağırlar. Uygun vakitlerde şehrin önemli yerlerini keşfedip, öğlen sıcaklarında okyanusun serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Lizbon hakkında detaylı bilgiye Lizbon kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Porto

Portekiz’in ikinci büyük ve meşhur şehri Porto, Lizbon’a göre daha küçük olsa da sıkça tercih edilir. Porto daha çok bir nehir kenarında bulunan kasabayı andırsa da oldukça büyük bir şehirdir. Douro Nehri’nin geçtiği bu şehrin kenarında bulunan Ribeira bölgesinde eğlenceler düzenlenir. Harika yemekler ve Porto şarabı eşliğinde halk sıcak havanın keyfini çıkarır. Porto plajları ve Porto’da gezilecek yerler gibi tüm bilgileri Porto kategorisinden öğrenebilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Sintra

Portekiz’in en bilindik kasabalarından biri Sintra. Masallardaki kasabaları andıran Sintra’da birbirinden güzel saraylar ve yapıtlar bulunur. Lizbon’dan yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan bu kasaba kesinlikle görülmeye değer. Sintra Gezilecek Yerler yazımızda sizinle detayları paylaştık.

Cascais

Portekiz’in en batısında bulunan kasabalardan biri. Cascais tamamen plajlarıyla meşhur. Yine Lizbon’dan trenle gidilebilen bu kasaba yaz aylarında binlerce turist ağırlıyor. Birbirinden güzel plajlarında güzel vakit geçirmek için Cascais’i tercih edebilirsiniz.

Algarve

Çoğu zaman “Dünyanın En Güzel Yerleri” galerilerinde karşımıza çıkan bu muhteşem yer Portekiz’de yer alıyor. Algarve’nin Faro ilçesinde yer alan plajlar dünyaca ünlü. Faro’da bulunan bazı plajlara hiçbir araçla gidilemiyor. Sadece sandal kiralayıp gidebildiğiniz için el değmemiş, tertemiz ve harika uyumlu kayalıklarla oluşmuş kumsallara gidip süper bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aveiro

Küçük bir balıkçı şehridir. Romantikliğiyle bilinir. Renkli binaları ve kanallarıyla turistleri mest eden bu şehirde 1-2 günlük vakit geçirmemeniz için hiçbir neden yok. Dar sokaklı ve şirin mi şirin bu şehri de Portekiz gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Madeira

Portekiz’de birkaç adadan oluşan Madeira şehri doğa güzellikleriyle ve şarabıyla meşhur. Özellikle adadaki ormanlarla birlikte doğa yeşilinin okyanus mavisiyle olan uyumu harika.

Berlenga Adası

Lizbon’dan 1,5 saat uzalıktaki Peniche kasabasından gidilen bu ada resmen cennet. Turistler tarafından pek bilinmeyen bu adaya dalga pek uğramıyor. Dingin sulara adanın en tepesinden baksanız dahi suyun dibini görebiliyorsunuz. Çok uygun fiyatlara sandal kiralayıp ada etrafında tur atarak çeşit çeşit okyanus balıklarını ve hayvanlarını görebilirsiniz.

Portekiz’in en büyük iki şehri Lizbon ve Porto kategorilerinde bu şehirlerle alakalı ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here