Ana sayfa Avrupa Portekiz Portekiz Nerede ve Nasıl Gidilir?

Portekiz Nerede ve Nasıl Gidilir?

9166
0
PAYLAŞ
Pina, Sintra, Portekiz

Portekiz, Avrupa kıtasının güneybatısında yer almaktadır. İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz, 91.470 km2 toprak ve 620 km2 su kapsar. Avrupa kıtasının batı sınırında yer almaktadır. Son noktaya ulaşmak için Lizbon‘dan 1 saatlik tren yolculuğuna çıkılması gerekir.

portekiz nerede

Portekiz’in tek komşu ülkesi İspanya’dır. Kuzeyden ve doğudan İspanya ile çevrelenmiş olan ülkenin kalan kısımları ise Atlantis Okyanusu ile çevrilidir. Avrupa’da okyanusta yüzme deneyimi sunan nadir ülkelerden bir tanesidir. Halkının büyük bir çoğunluğu gemicilik ve balıkçılık ile ilgilenir. Nitekim Portekiz mutfağının büyük bir bölümünü de deniz ürünleri kapsamaktadır.
Portekiz, 1139’da kurulmuştur. Nüfusu ise 10.35 milyon (2015)

Portekiz Haritası

App_indir_banner_mobil

Portekiz haritası üzerinde de görebileceğiniz Lizbon ve Porto, ülkenin en büyük iki şehridir. Portekiz’in başkenti Lizbon, en fazla turist çeken, İstanbul‘a da oldukça benzetilen harika bir şehirdir.

Portekiz para birimi Euro’dur. Konuşulan dil ise Portekizce’dir. Ancak halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca bilir.
Ülkenin telefon kodu 351’dir ve Portekiz siteleri internet domain uzantısı .pt’dir.

Portekiz’e Nasıl Gidilir

Portekiz’e İstanbul’dan direkt uçuş sağlayan tek Türk firması Türk Hava Yolları’dır. Lizbon ve Porto’ya düzenlenen uçuşlar 4 saat 55 dakika sürer. Portekiz firması TAP Portugal da İstanbul’a seferler düzenliyor. Bilet fiyatları özellikle yaz aylarında çok yüksek olduğu için Portekiz’e Avrupa içinden low cost uçak firmaları ile ulaşmak çok daha ucuz. Madrid veya diğer İspanya şehirlerinden tren seferleri düzenleniyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Genel olarak Portekiz’e şu üç aşamadan biriyle ulaşabilirsiniz:

  • İstanbul’dan Lizbon veya Porto’ya THY direkt uçuşları ile
  • Türkiye’den herhangi bir Avrupa şehrine ve oradan Ryanair/Wizz Air/Easy Jet tarzı low cost uçak firmalarıyla Portekiz’e. (Örn: İstanbul > Budapeşte > Porto)
  • İstanbul’dan Madrid’e uçakla ve Madrid’den Lizbon’a tren ile. (Madrid – Lizbon tren yolculuğu 12 saat sürüyor ve ücret ortalama 25€ civarında.)

Portekiz’de Ne Yapılır

Portekiz gezilecek yerler yazımıza göz atarak en önemli şehirler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ek olarak;

  • Portekiz’in meşhur şaraplarını deneyin.
  • Okyanusta yüzme ve sörf yapma deneyimini es geçmeyin.
  • Portekiz mutfağının lezzetli deniz mahsüllerini tadın.
  • Sokak partilerine katılın.
  • Tepelerinden eşsiz şehir manzaralarını izleyin.
  • Tarihi ve kültürel turlara çıkın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here