Ana sayfa Portekiz Porto Porto Gezilecek Yerler

Porto Gezilecek Yerler

1072
0
PAYLAŞ
porto gezilecek yerler

Portekiz’in ikinci popüler şehri olan Porto’yu rotanızın vazgeçilmezi yapmanız için birçok neden var… Portekiz’in az da olsa Avrupa’dan farklılıkları olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en büyük örneği Porto. Porto, büyük bir şehir olarak anılsa da size küçük bir kasabada geziyor havası veriyor. Fiyatları oldukça uygun. Güler yüzlü insanlar ve lezzetli yemekler Porto’nun güzelliğine güzellik katan faktörler. Porto gezilecek yerler listemiz, şehrin ana ve gerçekten görmeye değer yapıt ve yerlerini içeriyor.

Yaklaşık bir haftamı Porto’da geçirdim. Bu yüzden ne yenir, ne yapılır ve diğer konularda verebileceğim bir çok tavsiye var. Merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Hemen Porto gezilecek yerler ve önerilere başlamak istiyorum:

Porto’da Görülmesi Gereken Yerler

Porto’daki turunuza Casa da Musica istasyonundan başlayabilirsiniz. İstasyondan çevreyi keşfederek merkez nehre doğru Porto’nun sokaklarını hissetmeniz kısa vaktinizi alacak. Nehre ulaştığınızda şehrin sembolü ve en harika görüntünün bulunduğu Ponte Luis köprüsünü göreceksiniz. Bu güzel köprüden karşıya geçmeden önce Se Katedrali çevresinde vakit geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Se Katedrali 1000 yıl öncesinde inşa edilmiş. Portekize özgün bir tarzı mevcut. Katedralin dış yapısı oldukça etkileyici.

App_indir_banner_mobil

Se katedralinden beride Sao Bento tren istasyonu var. Hemen yakınında ise Porto’nun büyük meydanı, Aliados. En yukarıda göreceğiniz büyük bina Belediye binası.

Aliados Meydanı: Bizans döneminin izlerini taşıyan birçok tarihi yapıt ve bina tarafından çevrelenmiş. Şehrin en büyük ve bilindik meydanıdır. Birçok etkinlik ve buluşmalar burada gerçekleşir. Meydanın iki tarafından da trafik akarken, havalimanına giden otobüsler de buradan kalkar. Çevrede birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Atmosfer ve etkileyici yapısıyla turistik yerlerin başında gelir.

Clerigos Kilisesi

ucakbileti_sorgula (1)

Aliados Meydanı’nda bulunan Intercontinental otelini gördükten sonra sağa dönerseniz yokuşu çıkınca Clerigos Kulesine ulaşırsınız. Kule dedim çünkü bu kilise yüksekliği bakımından bir kuleyi andırıyor ve kulenin tepesine çıkıp şehri görme imkanı veriyor. Şehri en iyi gören yer burasıdır. Kule ve katedral giriş ücreti sadece 3 euro…

Sao Francisco Kilisesi

Porto’nun en prestijli Gothic yapıtı. Barok iç dizaynı ile tasarlanmış bu kilise şehrin merkezinde yer alıyor. UNESCO tarafından “World Heritage Site” olarak ilan edilmiş, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yapı artık eskinin aksine, fonksiyonel bir ibadethane olarak hizmet veriyor. Ayrıca maddi açıdan çok değerli dekorasyonlar kullanılmış ve estetik bakış açısı bakımından ülke genelinde en çok ziyaret edilen kilise olma özelliği taşıyor.

Via Catarina Caddesi

Intercontinental otelinin sol tarafında ise Balhao meydanına giden yokuşu göreceksiniz. Eğer oraya çıkarsanız Porto’nun en kalabalık alışveriş caddesini görebilirsiniz. Yokuşu çıkınca sola dönüp devam ederseniz VIA CATARINA caddesine ulaşırsınız. Bu cadde ismini caddede bulunan bir alışveriş merkezinden alıyor. Bizim İstiklal Caddesi’nin bir küçük versiyonu diyebiliriz… Bu bölgede Porto gezilecek yerler listenizi tamamlarken alışveriş de yapma olanağınız yüksek.

Douro Nehri

Nehir çevresi özellikle hafta sonları çok güzel bir havaya bürünüyor. Nehir kenarında balık restoranları, sokak müzisyenleri, etkinlikler ve birçok ilgi çekici olayla karşılaşmanız mümkün. Ribeira olarak adlandırılan bu bölgede Porto Gece Hayatı en hareketli zamanlarını yaşıyor. Hemen nehrin yanında bulunan caddede turunuzu tamamlayıp köprünün dibine geldiğinizde sol tarafta bulunan merdivenlerden Ponte Luis köprüsünün üzerine çıkabilirsiniz.

Dom Luis Köprüsü

otobusbileti_sorgula2

Dom Luis Köprüsünün alt tarafı araç trafiğine açık. Üst tarafı ise sadece tramvaya. Köprünün karşı tarafına geçtiğinizde farklı bir şehre geçmiş olacaksınız. Bu şehrin adı Gaia. Gaia, şarap fabrikalarıyla ünlü bir bölge. Demir yapısıyla Porto şehrinin sembolü haline gelmiş olan köprünün üzerindeki manzara tarif edilemez. Renkli binalar, tekneler ve sandalların mükemmel nehirle olan uyumu köprü üzerinden müthiş gözüküyor. 1886 yılında yapımı biten köprünün uzunluğu 172 metre, yüksekliği ise 44 metre. Bu köprü bence Porto gezilecek yerler arasında en önemli yer. Köprünün üzerinden tüm şehri izleyip muhteşem manzaraya şahitlik edebileceksiniz.

Merdivenlerden köprüye çıkarken geçeceğiniz ara sokakta profesyonel fotoğraflar için çok fazla malzeme var. Keyifle bu sokaktan geçtikten sonra köprünün üzerine ulaşacaksınız. Porto şehrinin tepesinde eşsiz manzaranın keyfini çıkarın ve Gaia’ya geçin.

Gaia Porto’ya göre daha sessiz sakin bir bölge. Burada yapmanız gereken tek şey bir şarap fabrikasına gidip rehber eşliğinde tura katılmak. Ardından lezzetini bir daha başka bir yerde asla bulamadığım şaraplardan tatmak.

Okyanus konusunda ise Porto’ya en yakın Matosinhos bölgesi mevcut. Surf düşünüyorsanız orada yapabilirsiniz.

Museu do Vinho do Porto (Porto Şarap Müzesi)

Porto’nun geleneksel şarabı olan Port nasıl üretiliyor? Bu sorunun cevabını Porto Şarap Müzesi’nden öğrenebilirsiniz. Yüzlerce hatta binlerce şarap fıçısının yer aldığı fabrikada rehber eşliğinde tura katılmak oldukça ekonomik. Üstelik tur sonunda istediğiniz üç adet şarabı deneme şansınız bulunuyor. Şehrin önemli sembollerinden ve ekonomik gelirinden biri olan şarapların tarihçesini merak ediyorsanız bu tur kesinlikle ilginizi çekecek.

Foz

Porto’nun en ilgi gören bölgelerinden biri. Okyanusun hemen yanında alan cafe, restoran ve barlar oldukça ilgi görüyor. Huzurlu ve sakin vakit geçirmek istiyorsanız Foz’da yürüyüşün ardından okyanusun hemen yanındaki cafelerde Porto şarabını deneyin. Bu bölgede yer alan plajları büyük kayalıklar ve dalgalar yüzünden pek önermiyorum.

Kristal Saray Bahçesi

Porto’nun en muhteşem bahçesi, hem de Douro Nehri’ne bakanından. 1956 yılında yapılan bu parkın içerisinde büyük kubbeli Crystal Palace (Kristal Sarayı) yer almaktadır. Günümüzde birçok konser ve spor aktiviteleri burada düzenleniyor. Harika manzaraya sahip bu bahçede ayrıca Romantizm Müzesi, kafeterya ve kütüphane bulunuyor.

J.K Rowling’in Harry Potter serisine esinlendiği Kütüphane, Porto’da yer alıyor. Yukarıda bahsettiğim Clerogos kulesine çok yakın olan bu kütüphaneyi o bölgede kime sorsanız gösterir. Oldukça büyük ve etkileyici olan kütüphanenin mimari yapısı gerçekten göz kamaştırıyor.

Portekiz gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgiye Porto kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Porto’da ne yenir yazımızda Portekiz mutfağına ait geleneksel yemekler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Porto gezilecek yerler listesini görüntülü olarak izleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here