Ana sayfa Portekiz Porto Porto Şarap Müzesi

Porto Şarap Müzesi

430
0
PAYLAŞ
porto sarap muzesi
Porto Şarap Müzesi

Porto şarap müzesi (Museu do Vinho do Porto), yüzlerce hatta binlerce şarap türünün ve şarap fıçısının yer aldığı devasa bir müzedir. Bu müzeye tur düzenleyen büyük şarap fabrikalarının turlarına katılarak hem binlerce şarabı keşfedecek hem de bu şarapların ayrı ayrı tadına bakabileceksiniz. Ayrıca tadına baktığınız şaraplar tamamen ücretsiz olarak servis edilmektedir. Porto şehrinin en önemli sembollerinden ve gelir kaynaklarından biri olan bu eşsiz şarapların tadına gerçekten bakmalısınız. Bu müze sayesinde Porto, efsanevi şaraplarını tüm dünyaya tanıtma fırsatı yakalıyor. Şarap mahzenleri, şarap evleri ve şarap müzelerinin bulunduğu bu muazzam şehir, kısaca zamanın durduğu yer olarak tabir ediliyor.

Şehrin Zorro’su, ünlü Sandeman Ailesine ait olan şarap müzesinin eşsiz bir mahzeni bulunmakta ve mahzende ortalama 100 yıllık şaraplar, 1800 yıllarından kalma bu aileye ait çeşitli aksesuar ve eşyalar, dönemin shipping evrakları, müdürler ve şaraplar bulunuyor. Müzenin hemen yan tarafında bulunan Sandeman Cafe sayesinde nefis Ruby ( Ruby, 5 yıl boyunca meşede dinlendirilen şarap şişelerinin harmanlanması demektir) eşliğinde yöresel estrela peyniri ve lezzetli karidesli börek keyfi yapabiliyorsunuz. Şaraplar ile aranız iyiyse, eminiz ki bu eşsiz müze sizi çok heyecanlandıracak. Binlerce şarap çeşidi ve bir o kadar ünlü şarap markasının yıllanmış hallerini ilk defa bu müzede göreceksiniz. 100 yılın üzerindeki yıllanmış şarapları görmekle kalmayacak aynı zamanda bu şarapları ayrı ayrı tadabileceksiniz. Ancak fabrikaların düzenlediği turlarda sadece 3 çeşit şarap tatma şansınız bulunuyor. Bu turlar dışında kendiniz gezerseniz, dilediğiniz şarabı özgürce tatma şansına sahip oluyorsunuz.

Tavsiyeler

Şarap müzesine girerken İngilizce rehber eşliğinde müzenin her yerini gezebilirsiniz. Biraz kısa sürse de Portekiz şaraplarıyla ilgili ilginç bilgiler veriliyor. Ayrıca aldığınız pakete göre turun sonunda şarapları ücretsiz olarak tadabiliyorsunuz. Turun sonunda sizi şarapların satıldığı alana getiriyorlar. Beğendiğiniz şarabı burada satın alabiliyorsunuz. Portekiz’in meşhur şaraplarıyla ilgili bilgilere sahip olmanızı ve Porto gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Porto Şarap Müzesine Nasıl Gidilir?

Eğer Porto şehir merkezindeyseniz, kısa bir yürüyüşle hem çevredeki diğer eşsiz yerleri görebilir hem de kısa sürede müzenin olduğu adrese ulaşabilirsiniz. Ponte Luis köprüsünün üzerinden karşı tarafa geçtikten sonra sağ tarafa doğru ilerlediğiniz zaman karşınıza çıkacak. Bunun dışında toplu taşıma araçlarını kullanmanızı öneririm çünkü taksi ücretleri 20 Euro’nun üzerinde oluyor.

App_indir_banner_mobil

Açık adres; R. de Monchique – 4050 – 394 Porto – Portekiz

Bu kadar şaraptan bahsedince, Porto’da ne yenir yazımıza da gitmeyi düşünebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here