Ana sayfa Portekiz Porto Porto Ulaşım Rehberi

Porto Ulaşım Rehberi

446
0
PAYLAŞ
porto ulasim

Porto’ya Türkiye’den henüz direk uçuş yok. Türk Hava Yolları aracılığıyla Lizbon’a ulaşıp ardından Ryanair, otobüs veya tren ile Porto‘ya ulaşabilirsiniz fakat bu biraz pahalı olabilir. Ucuz yöntemlerden biri Madrid‘ten trenle 20€ karşılığında Porto rotası veya İstanbul-Budapeşte-Porto rotasını low cost uçak firmalarıyla gerçekleştirmek olacaktır. Eğer seyahat planınızı esnek tutarsanız ve uçak biletlerini iyi araştırırsanız çok uygun fiyatlara Porto’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Budapeşte-Madrid-Lizbon-Porto rotasını 70€ karşılığında oluşturmuştum.

Porto Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Porto Francisco Sa Carneiro Havalimanı şehirden sadece 11 km uzaklıkta konumlandırılmış. Bu yüzden ulaşım oldukça kolay. Havalimanında bulunan metro ile direkt olarak şehir merkezine yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan otobüsler de bulunmaktadır ancak yüksek konfor sunmalarından dolayı bilet ücreti biraz pahalı olabiliyor. Fiyatlar konusunda havalimanında bulunan danışmadan veya broşürlerden bilgi alabilirsiniz.

Porto Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşım 20-30 dakika arasında sürmektedir. Ortalama taksi ücreti ise 20-25€ arasında tutuyor. Portekizli taksiciler gayet iyi İngilizce konuşuyor ve yardımsever. Eğer iki kişiden fazla iseniz taksi sizin için en iyi seçenek olabilir.

App_indir_banner_mobil

Porto Şehir İçi Ulaşım

Porto’da çoğu turistik yere yürüyerek gidebilirsiniz. Sokaklarda kaybolarak keşfe çıkmak en verimli ve eğlenceli seçenek. Ulaşım araçlarına pek ihtiyacınız olmayabilir, fakat biz yine de bu konuda size tüm detayları aktaracağız. Porto’da en çok tercih edilen ulaşım aracı metro. Büyük ihtimal otobüsü sadece Foz bölgesine veya Serralves Müzesine gitmek için kullanacaksınız. Taksiyi ise gece kulüplerine ulaşım için veya rahatınıza çok düşkünseniz tercih edebilirsiniz. Porto tam 12 adet bölgeye ayrılmış durumda. Bu bölgeler yerleşim yerlerini daha net belirlemek amacıyla ayrılmış. Çoğu turistik yer birinci bölgede yer alıyor.

Metro

Porto’da metro ile ulaşım 2002 yılında başladı. Şehrin hem yer altında hem de yer üstünde birçok noktaya ulaşım metroyla sağlanabiliyor. Metro çalışma saatleri her gün sabah 06:00 gece 01:00 arasında. Porto’da herhangi bir ulaşım aracını kullanmak istiyorsanız ANTANDE kartına sahip olmanız gerek. Öncelikle bu kartı boş olarak edindikten sonra kredi yükleme işlemine geçmeniz gerek. Kartın ücreti 0,60€. Metroya veya otobüse binmek için ise yüklemeniz gereken kredi ücreti hatlara göre değişkenlik gösteriyor. Z2 hattı 1,20€, Z3 hattı 1,30€, Z4 hattı 1,85€ gibi artan bir fiyat politikası mevcut. 24 saat geçerli bilet 4,15€. Kredi yükleme işlemini tamamladıktan sonra metroya binerken elektronik cihazlara kartınızı okutmanız gerek. Yeşil ışığı gördükten sonra kartınızın okunduğunu anlayıp metroya binebilirsiniz. Eğer kartsız veya kredisiz binerseniz kesilecek ceza 100€ civarında.

ucakbileti_sorgula (1)

Otobüs

Porto’da ulaşım olarak kullanabileceğiniz bir diğer seçenek olan otobüs hizmetini STCP olarak adlandırılan firma üstlenmektedir. Her sabah 06:00 akşam 21:00 arası hizmet veren otobüsler saat 21:00’dan sonra daha seyrek çalışmaya başlıyor. Gece 01:00’den sonra ise sadece belirli rotalara hizmet sağlanıyor. Eğer biletiniz yoksa otobüse binerken şoförden gerekli yardımı alabiliyorsunuz. Rota, duraklar ve saatler hakkında detaylı bilgiye www.stcp.pt adresinden ulaşabilirsiniz.

Tramvay

Porto’da hala hizmet veren iki tramvay rotası mevcut. 1 numaralı tramvay keyifli bir yolculuk sunarken nehir bölgesinden Foz’a ulaşım sağlıyor. Tramvaya binerken yine şoförden biletinizi alabiliyorsunuz.

Taksi

Porto’da taksi ücreti Avrupa’ya kıyasla biraz daha ucuz. Taksi renkleri genellikle siyah ve yeşil. Açılış ücreti 3€. Kilometre başına ücret ise 0,40€. Eğer 2 kişiden fazla iseniz Porto’da taksi sizin için kurtarıcı olabilir.

Porto Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Porto Kart şehirde birçok avantaj sağlayan, ulaşım araçlarına ücretsiz binebileceğiniz ve diğer fırsatları bir arada sunan bir sistemdir. Avantajları ise şu şekilde:

  • 11 müzeye ücretsiz giriş
  • 21 restoranda %15 indirim
  • 8 müze giriş ücretinde %50 indirim (Serralves Müzesi dahil)
  • 1,50€ karşılığında telefon kartı
  • Porto şehir rehberi kitapçığı
  • Porto şehir haritası
  • Birçok turistik mekanda indirim avantajı

Porto Kart ulaşımda ise sınırsız geçiş imkanı sağlıyor. 1,2,3 veya 4 günlük seçenekleri mevcut, sizin için en uygun olanı seçebiliyorsunuz.

otobusbileti_sorgula2

E ben Porto Kartımı aldım, Porto’da Gezilecek Yerler neresi? diyorsanız hemen linke tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here