Ana sayfa Şehirler Avrupa Prag Gezilecek Yerler (20 Muhteşem Yer)

Prag Gezilecek Yerler (20 Muhteşem Yer)

1498
0
PAYLAŞ
prag

Prag gezilecek yerler yazımıza hoşgeldiniz! Altın Şehir, Şehirlerin Anası ve Avrupanın Kalbi lakaplarına sahip bu harika şehirde görmeye değer 20 noktayı detaylarıyla birlikte size aktaracağım. Kafka’nın şehri olarak da bilinen Prag sokaklarında gezerken bu muhteşem şehri hissedeceksiniz. Şehri hissetmenizde size en yardımcı olacak 20 yer ise şu şekilde;

Prag Gezilecek Yerler

[imagebox maintitle=”Prag Gezilecek Yerler” subtitle=”” image=”https://www.gezirehberleri.com/wp-content/uploads/2016/05/prag-.jpg” color=”white” space=”70″ link=”no link”]

1100 yıllık siluet gözlerinizin önüne serildiğinde, güzel kubbeli kiliselerin görkemli görüntüsü ve Prag’ı mimari açıdan eşsiz kılan eski kulelerli gözlerinizi kamaştıracak. Kent Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau tarzı örnekler sunuyor. Avrupa’daki en iyi korunmuş tarihi kent merkezlerinden birine sahip olan Prag’ın dar sokakları, keşfedilmeyi bekleyen güzel eski evleri ve tarihi binaları şehri harika bir atmosfere büründürüyor. Bu yüzden Prag gezilecek yerler listemizde bahsettiğimiz 20 yere giderken şehirde mümkün olduğu kadar yürümenizi tavsiye ediyorum.  Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Prag, yüzyıllardır Kutsal Roma İmparatorluğu’nun eski başkenti olarak önemli bir siyasi, kültürel ve ticari merkez olma özelliğini sürdürüyor. Günümüzde bu önemli UNESCO Dünya Mirası, zengin bir tiyatro ve müzik sahnesinin yanı sıra, eğlenceli gece hayatıyla dünyanın her noktasından ziyaretçi çekmeye devam etmektedir.

1- Prag Kalesi

Bir zamanlar Bohemya krallarının evi olan Prag Kalesi (Pražský hrad), Prag’ın Hradcany semtinde günümüzde Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgahı ve şehrin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biridir. Başlangıçta MS 970 yıllarında surlarla çevrili bir kale olarak inşa edilen kale, yıllar içinde çarpıcı bir şekilde değişti.  Kale duvarlarında Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Toz Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı ve Altın Yol ile Prag’ın en popüler turistik mekanları bulunmaktadır. Dünyanın en büyük antik kalesi olan bu büyük kompleks tura çıkmak için uzun zaman gerektiriyor, ancak buna kesinlikle değdiğini söyleyebilirim! Önemli noktalar arasında, Eski Kraliyet Sarayı’nın ana salonu, Vladislav Salonu, turnuva yarışmalarında kullanılabilecek büyüklükte ve şövalyelerin bunları kullanmasına izin verecek genişlikte merdivenler bulunmaktadır. Ayrıca 1534 yılına dayanan Royal Garden’da vakit geçirdiğinizden emin olun ve Ball Game Pavilion, Singing Fountain ile Kraliyet Yaz Evi ve Lion’s Court’ı da listenize dahil edin. (İngilizce rehberli turlar mevcuttur.)

App_indir_banner_mobil

2- Karl Köprüsü

Avrupa’daki en tanınmış ve eski köprülerden biri olan muhteşem Karl Köprüsü (Charles Bridge), 520 metre uzunluğundadır. Köprü, çok güzel eski heykelleri ile ünlüdür. En önemlileri arasında kutsal Roma imparatoru Charles IV ve ülkenin saygın ismi John of Nopemuk bulunur. Ayrıca Vltava Nehri ve yapının muhteşem Gotik kapıları üzerindeki harika manzaraları büyüleyicidir. Burası şehrin en önemli yerlerinden biri, muhakkak Prag gezilecek yerler arasında ilk üç sırada yer almalı.

3- Eski Kent Meydanı ve Astronomik Saat

Prag’ın tarihi merkezi olan Eski Kent Meydanı (Old Town Square), kenti keşfetmeye başlamak için en iyi yerlerden biri. Burada Tyn Kilisesi ve Clementinum’un yanı sıra birçok güzel eski kilise ve 11. yüzyıla kadar uzanan eski görkemli yapıtlarla karşılaşacaksınız. Yahudi Mahallesi Josefov da kısa bir yürüyüş mesafesinde. 15. yüzyıldan kalma harika Astronomik Saat’in (orloj) ev sahipliği yaptığı Eski Belediye Sarayının önünde her saat başı gerçekleşen geçit töreni buranın en önemli aktivitelerinden. Eski Kent Meydanında ayrıca sanat sergileri ve galerileri, 1382 yılında inşa edilmiş bir şapel ve eski bir hapishane ile muhteşem iç mekana ulaştıran Gotik bir kapı bulunur. Prag şehrinin güzel manzaraları için Eski Şehir Belediye Sarayının Kulesi’ne tepesine çıkmayı (merdiven veya asansörle) ihmal etmeyin!

4- Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita) Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve en önemli Hıristiyan kilisesi. Prag Başpiskoposu’na, birçok saygın kişiliğe ve üç Bohem kralının mezarlarına ev sahipliği yapıyor. MS 925 yılında yaptırılan katedral, 1344 yılında faaliyete başlamış ve 525 yılı aşkın bir süredir tamamlanmış. Modern Neo-Gotik ve 14. yüzyıldan kalma Gotik stillerin bir karışımı olmakla birlikte Barok ve Rönesans etkileri görülmüştür.  Önemli noktalar arasında; kutsal üçlemeyi tasvir eden çarpıcı vitray pencereler, 1370’den (Son Yargı) bir mozaik ve 1.300’den fazla değerli mücevher taşla kaplı St. Wenceslas Şapeli (Svatovaclavska kaple) yer alır.  Prag’ın muhteşem manzaraları için katedralin 97 metrelik ana kulesine çıkmayın unutmayın!

ucakbileti_sorgula (1)

5- Tyn Kilisesi

Prag’ın en tanınmış binalarından biri. Genellikle Tyn Kilisesi olarak kısaltılan bu kilisenin tam adı şu: Church of Our Lady before Týn. Binanın her iki yanında bulunan ikiz 80 metre uzunluğundaki kıvrımları dört küçük kuleyi destekliyor. Göze çarpmayan bir ana girişi var. Giriş için cepheden gizlenen evlerin çevresindeki dar geçitten geçmeniz gerek. 15. yüzyılda tamamlanan kilise, şehirle birlikte yüzyıllar boyunca birçok kez değiştirildi ve iç mekan yenileme çalışmaları sürdürüldü. Görmeye değer sayısız mezar, çarmıha gerilen heykel, muhteşem Gotik kuzey portalı, 1649 yılından kalma erken Barok altarpiece resimleri bulunuyor. Daha sonra kilisenin arkasında yer alan 11. yüzyıldan kalma Ungelt Avlusu’nu ve restoranları keşfedebilirsiniz.

6- Klementinum ve Ulusal Kütüphane

Avrupa’daki tarihi binaların en büyük koleksiyonlarından biri olan Clementinum (Klementinum), Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu güzel Barok yapılar aslında Cizvit Koleji’nin bir parçasıydı ve daha sonra Cizvide kitap koleksiyonunun yanı sıra Karolinum’dan gelen koleksiyona ev sahipliği yaptı. Kütüphane, Cizvitlerin atılmasından sonra devlet mülkiyetine geçti ve Clementinum, Milli Kütüphane olarak kurulduktan kısa bir süre sonra 1782’de halka açık bir kütüphane haline geldi. Altı milyondan fazla kitabı bulunan Clementinum koleksiyonu çok büyük ve Çek Cumhuriyeti’nde yayınlanan her kitabın kopyasını içeriyor. Güzel tavan resimleri, muhteşem Prag manzarası, 68 metre yüksekliğindeki Astronomik Kulesi ve zarif bir dekora sahip görkemli Ayna Şapeli, zarif Barok Kütüphane Salonu’nda göze çarpıyor. İngilizce dil rehberli turları bulunuyor. Unutulmaz bir deneyim için caz ve klasik konserlerin yapıldığı bir mekan olarak da kullanılmaktadır!

7- Belediye Sarayı

Prag Belediye Sarayı, şehirde Art Nouveau’nun en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. 1912’de inşa edilen bu muhteşem görkemli bina, Prag’ın en önemli (ve en büyük) konser mekanlarından biri olan Smetana Salonu’na ev sahipliği yapmaktadır. İç mekanlar oldukça etkileyici vitray pencereler ve önemli tablolar içeriyor. İngilizce rehberli turlar (kapalı tören odalarını görme şansı da dahil olmak üzere) bulunsa da, bu dönüm noktasının tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri, bir konserde veya etkinlikte yer almaktır.

8- Yahudi Mahallesi (Josefov)

Prag’ın Yahudi Mahallesi Castle District bölgesinde yer almaktadır. Mahalle ismini 1200’lü yıllarda Josefov bölgesinde yaşayan Yahudilerden alıyor. Kentin en önemli ve ilginç yerlerinden birine dönüşümü, Art Nouveau apartmanlarının yolunu açmak için büyük bölümlerin yıkıldığı 1800’lü yılların sonlarında gerçekleşti. Günümüzde Josefov, dolaşmak için hoş bir alan. Gitmişken bu bölgede yer alan Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Eski Yahudi Mezarlığı, Tören Salonu, Tiyatro Salonları, Yahudi Müzesi ve Klaus Sinagogu görmeye değer.

9- Lennon Duvarı

Lennon Duvarı, 1980’lerden bu yana barış öncüsü John Lennon’a bir hürmet olarak duruyor. 1980’de şarkıcının öldürülmesinin hemen ardından, Charles Köprüsü yakınlarındaki mütevazi duvarda hayranları kederini göstermeye, resim yapmaya ve sloganlara yer vermeye başladı. Polisin grafitileri silmek için çabalamasına rağmen (Çekoslovakya, o zaman komünist bir yönetimde idi), anıt duvar tekrar ortaya çıktı ve Lennon’un şarkı sözleriyle birlikte kent halkın umudu ve barışın sembolü oldu. Gelenek bugüne kadar devam ediyor. Lennon ölümünün her yıl dönümünde turistler genellikle duygularını duvara yansıtıyor.

10- Wenceslas Meydanı

Prag’ın Yeni Kent Meydanı (Nové Město) bölgesinin öne çıkan meydanı.  Şehrin refah seviyesini genişletmek için büyümek zorunda kalmış bu alan,  Ulusal Müze’yi ve sayısız diğer mimari hazineleri barındırıyor. Wenceslas Meydanı, Charles IV döneminde bir at pazarı olarak kuruldu ve o zamandan beri kullanılan şehrin en önemli kamusal alanlarından biri haline geldi. Burayı ziyaret etmek kesinlikle eğlenceli bir deneyimdir. Ziyaretçilerini şehrin en iyi yemek deneyimlerinin yanı sıra harika alışveriş olanaklarıyla tanıştıracaktır.

11- Ulusal Müze

Prag’daki Ulusal Müze (Národní Muzeum) birkaç yere yayılmış durumda. Mineraloji, zooloji, antropoloji ve arkeoloji ile sanat ve müzik alanlarını kapsayan milyonlarca ögenin bulunduğu çeşitli alanlarda çok sayıda önemli koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Entomoloji koleksiyonu tek başına beş milyondan fazla numuneyi barındırır. Çek Cumhuriyeti’ndeki en eski müze olan Ulusal Müze, 1891’li yılların başında kurulmuş ve 1891 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Özellikle 1. ve 2. yüzyıl Roma eserlerinin geniş koleksiyonuyla birlikte çok sayıda bronz madalyon sergilenmektedir. Ziyaret edilmesi gereken bir diğer müze, ülkenin birçok teknolojik ilerlemesini belgeleyen mükemmel Ulusal Teknik Müze’dir (Národní technické museum) Otomobillerden uçağa, yıllar içinde makine ve teçhizat görüntülerinin yer aldığı bu müze Prag gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

12- Ulusal Tiyatro

Vltava Nehri kenarında yer alan Prag Ulusal Tiyatrosu, sahne sanatlarının tutkunları için bir zorunluluktur. Ülkenin en iyi opera, bale ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapan Ulusal Tiyatro, Çek ulusal kimliğinin simgesi olarak; Çek dilini ve kültürünü tanıtmak için 1881’de açılmıştır. Yangına maruz kalan ve hatta komünistler tarafından kapatılan bina geçmişine rağmen çarpıcı bir yenileme geçirdi. Günümüzde kentin zengin yetenek ve kültürel öneminin bir simgesi olarak duruyor. İngilizce rehberli turlar mevcut.

otobusbileti_sorgula2

13- Dans Eden Ev

Prag’ın en seçkin modern mimari yaratıcısı olan Dans Eden Ev (Dancing House), 1992-1996 yılları arasında Frank Gehry’nin tasarımlarıyla inşa edilmiştir. İki bitişik kuleden oluşan bu görkemli yapı, iki dans figürüne benzeyen benzersiz eğrilere sahiptir. Kulelerden birinin etek giyen bir kadın gibi şekillendiği düşünülür. (Ünlü Amerikan dansçılarından “Fred ve Ginger”) Binanın büyük bölümü ofisten ibaret olsa da, en üst kattaki restoran harika manzaraya sahiptir. Eğlenceli ve farklı görünümüyle Prag gezilecek yerler arasında bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

14- St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi Prag’ın yeni kiliselerinden biridir. Cizvitler tarafından 18. yüzyılda inşa edilen bu kilise, Barok tarzın güzel bir örneğidir ve eşsiz 19. yüzyıl avizesi ile muhteşem iç mekana sahiptir. Çek ressam Karel Skreta’nın büyük küpü süsleyen tabloları dikkat çekmektedir. Kilisede ayrıca, ziyaretçilerin çıkmasına izin verilen bir çan kulesi bulunuyor. (Kilisenin üstünde büyük bir kubbe var ve eşsiz bir manzara sizi bekliyor olacak.) Ziyaretinizi, Mozart’ın Requiem’i ve diğer önemli klasik parçalar da dahil olmak üzere, burada düzenlenen konserlerden biriyle çakışmasını sağlayabilirsiniz

15- Petrin Gözlem Kulesi

Üzerinde bulunduğu tepenin adını alan 63 metrelik Petrín Manzara Kulesi, Paris’teki Eyfel Kulesi’nin minyatür bir kopyasıdır ve Prag’ın panoramik manzarasına sahiptir. 1891’de kullanılan demiryolu raylarından oluşan büyük bir sergi için kurulmuş, daha sonra 1930’lu yıllarda Petrín Hill’e taşınmış ve şehrin önemli turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Petrín tepesine çıkıp kulenin en üst noktasına tırmanabilir ya da yapının 299 basamağını es geçerek füniküler demiryolunda rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

16- Strahov Manastırı

Strahov Manastırı ve Kütüphanesi, 12. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir ve Prag’ın ikinci en eski manastırıdır. Heybetli kapıları ve kiliseleri yeterince etkileyici olsa da, harika süslenmiş iki Barok kütüphanesi daha fazla ön plana çıkmaktadır.

17- Prag Hayvanat Bahçesi

1931’de açılan Prag Hayvanat Bahçesi, kentteki en gözde turistik yerlerden biri. Aynı zamanda dünyanın ilk 10 zoolojik parkı arasında yer alıyor. Şehir merkezinin hemen yakınında bulunan bu hayvanat bahçesi özellikle çocuklarla seyahat edenler için eğlenceli olabilir. Hayvanat bahçesi, yeryüzündeki nesli tükenmekte olan Przewalski’nin atını kurtarma rolüyle dikkat çeker. Birçok hayvan da dahil olmak üzere, 700’den fazla tür, 4800’den fazla hayvan yer alır. Prag gezilecek yerler listenize eğlenceli ve öğretici bir madde eklemek istiyorsanız, buldunuz bile.

18-  Ulusal Galeri

Prag’ın Ulusal Galerisi (Národní galerie v Praze) Avrupa’nın en önemli sanat koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Galerinin büyük kısmı 19 ve 22. yüzyıl eserlerine sahip. Nispeten modern bir yapı olan Veletrzní Sarayı’nda (Veletrzní Palác) yer almaktadır. Çek sanatçılarına büyük önem verilirken; fotoğraf, moda, uygulamalı sanatlar ve heykel gibi diğer sanat biçimlerinin bilindik isimleri Monet ve Picasso gibi yabancı sanatçıların eserleri de yer alıyor.

19- Vyehrad Kalesi

Bir masaldan fırlamış gibi görünen Vyšehrad Kalesi, Prag’a bakan Vltava Nehri’nin üstünde duruyor. Kale yürüyüş veya piknik yapmak için mükemmel bir yer ve buradan şehrin muhteşem manzaraları mutlaka görmeye değer.

20- Kampa Adası

Dünyanın en romantik ikinci şehir adası seçilen Kampa Adası, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve Prag’ın sessiz yönünü keşfetmek için güzel bir seçenek.

Prag gezilecek yerler listenizi tamamlarken konaklayacağınız yerin konumu da oldukça önemlidir. Bu yüzden yazımın son bölümünde konaklama tavsiyelerine yer vereceğim.

Prag’da Nerede Kalınır?

Prag’da konaklamak için ideal bölgeler Mala Strana, Old Town ve New Town olarak adlandırılan bölgelerdir. Buralarda yer alan otellerde konakladığınız takdirde Prag gezilecek yerler arasında kolayca ulaşım geçişleri sağlayabilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz birkaç otel ise şu şekilde: Red & Blue Design Hotel PragUnitas OtelLe Palais OtelGolden Well Otel

Ucuz otel tavsiyelerim ise: Chili HostelHostel One Home ve Czech Inn 

Oteller ve diğer konaklama detaylarına Prag Otel Tavsiyeleri yazımdan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here