Ana sayfa Çek Cumhuriyeti Prag Prag’da Para Bozdurma – Döviz Tavsiyeleri

Prag’da Para Bozdurma – Döviz Tavsiyeleri

1303
0
PAYLAŞ
prag para bozdurma

Prag para birimi Çek Korunasıdır (Kısaltması CZK). 1 Türk Lirası 6.77 Çek Korunası yapar. 1 Euro ise 26.70 Çek Korunası. İlk başta biraz karışık geliyor olabilir. Ben 100 kron = 4 euro mantığıyla düşünerek alıştım.

Prag döviz konusunda en fazla sıkıntıyla karşılaşabileceğiniz şehir. Avrupa Birliğine dahil olmasına rağmen hala kendi para birimini kullanan Çek Cumhuriyeti’nde çoğu döviz para çevirmek için komisyon almaktadır. Komisyon almadığını iddia eden dövizler ise kuru düşük tutarak kâr etmektedir. Bu yüzden paranızı kaptırmak istemiyorsanız biraz titiz davranmanız gerekiyor.

Öncelikle havalimanına iner inmez dövizde asla paranızı bozdurmayın. Burası kuru en az tutan ve komisyonu en fazla alan dövizdir. Gittiğinizde size “şu kadar para verirseniz komisyon almayız” tarzı taktiklerle yanaşabilirler ancak inanmayın. Sadece şehir merkezine ulaşmanız için yeterli olan miktarı bozdurun yeter. Ben 10 Euro bozdurmuştum. İsterseniz hiç bozdurmayıp bilet makinelerinden otobüs biletinizi kredi kartınızla da alabilirsiniz.

Museum metro durağında indikten sonra Wenceslas Meydanı‘ndan aşağı doğru inerken birçok dövizle karşılaşacaksınız. Bunların çoğuna girip döviz kuruna baktım. Hepsinde 2-3 TL’lik farklar var. Bu yüzden emin olamayıp internetten birkaç araştırma yaptım ve orada yaşayan arkadaşlarımdan bilgi aldım. Bunlara istinaden çok ama çok az kur farkı olan iki döviz tavsiyesinde bulunacağım. Seyahat ederken her kuruş önemli, paranızı çok daha eğlenceli yerlere harcayın! 🙂

App_indir_banner_mobil

Eğer başka bir yerde bozduracaksanız kuru iyi kontrol edin. Size para bozdurma işleminden sonra fişi imzalatacaklar. Paranızı sayıp öyle imzalayın. İmzadan sonra para iadesini yapmıyorlar.

İlk Tavsiyem: Yerel arkadaşımın önerdiği, neredeyse verdiğim paranın tam karşılığını aldığım bir döviz. Wenceslas Meydanı’ndan aşağı indikten sonra yolun bittiğinde New Yorker mağazasını göreceksiniz. New Yorker’ın hemen yanındaki sokaktan dümdüz ilerlediğinizde sol tarafta bu sarı tabelalı “Change” ofisi sizi bekliyor olacak.

İkinci Tavsiyem: Yine Wenceslas Meydanı’ndan aşağı doğru inerken ikinci soldan girdikten sonra sokağın sonunda İstanbul Kebap Restoranını göreceksiniz. Bu kebapçının yanındaki ilk dövizden iyi bir oranla paranızı bozdurabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Para işlemini tamamladıysak Prag gezilecek yerler yazımızdaki yerleri keşfetmeye başlayabiliriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here