Ana sayfa Şehirler Avrupa Puerta del Sol Meydanı, Madrid

Puerta del Sol Meydanı, Madrid

467
0
PAYLAŞ
puerta del sol meydan
Puerta del Sol Meydanı

Puerta del Sol İspanya’nın en dikkat çeken bölgelerinden birisi olmakla birlikte ziyarete giden herkesin en az bir fotoğrafı buraya aittir. Güneşin kapısı olarak adlandırılan bu bölge İspanya’da Madrid gezilerinin en önemli uğrak yerlerinden birisi olmuştur. Bölge özellikle şehirdeki ulaşım sisteminin ana merkezi olarak kullandığından dolayı da kolay bir şekilde erişilebilir durumdadır. Bu sayede kişiler bölgeye erişimde sorun yaşamadığı gibi pek çok farklı noktaya gitmek için de bu yerden geçilmesi gerekecektir.

Puerta del Sol Madrid’in şehir merkezi olarak kabul edilir. Madrid’e gittiğiniz zaman adım atmanız gereken ilk yer burası olmalı. Buradan hem ulaşım kolay, hem de diğer turistik yapıtlar yakın. Üstelik çevrede birçok İspanyol lezzetlerini tadabileceğiniz mekan mevcut. Madrid gece hayatı denildiğinde de akla ilk bu meydan gelir.

Büyük bir meydan olarak hazırlanan Güneşin Kapısı bu sayede çoğu kişinin gün içerisindeki dinlenme noktalarından da birisi olmuştur.

Puerta del Sol meydanı daha önceki yazılarda bahsettiğimiz Plaza Mayor, Botin Restaurant, Gran Via gibi diğer Madrid gezilecek yerler listesinde bulunan noktalara yürüme mesafesinde.

App_indir_banner_mobil

Puerta del Sol özellikle tarihi yıllarda surlarla çevrili Madrid’in önemli kapılarından birisidir. Özellikle on beşinci yüzyıldan kaldığı düşünülen surlar ve kapıya bu bakımdan günümüzde çok daha fazla önem verilmekte ve bakımları yapılmaktadır. Şu anda bölgede yapılan son imar çalışmaları ile birlikte turistik hale uygun çeşitli yenilikler getirilmiş ve oldukça geniş bir meydan hazırlanmıştır.

Öylesine önemli bir merkezdir ki pek çok kutlama ve yılbaşı gibi durumlarda bu bölgede sabahlara kadar süren eğlenceler düzenlenir. Şehrin Doğu bölümünde bulunan kapı bu özelliği ile güneşin kapısı olarak adlandırılmaktadır. Her sabah güneş bu bölgeden doğarak Madrid’i aydınlatmaktadır.

Dedikodu Merkezi

ucakbileti_sorgula (1)

Günümüzde olduğu gibi ilk oluşturulduğu yıllarda da önemli merkezlerden birisi olarak kullanılan Puerta del Sol, şehrin havadis merkezi olarak da bilinir. Pek çok farklı olay ya da ülkede yaşanan gelişmeler bu merkezde yapılan dedikodular ile tüm şehre yayılır.

Puerta del Sol’da Görülmesi Gereken Yapıtlar

Puerta del Sol çevresinde görülmeye değer önemli merkezler de bulunmaktadır. Bu bakımdan bu meydana gelen kişiler çevredeki önemli yerleri de gezerek daha iyi bir İspanya gezisi yapabilir. Bu konuda uğranacak yerle arasında eski postane, Tio Pepe, ay ve kocayemiş ağacı heykeli bulunur.

Puerta del Sol’da Ulaşım

Bölgede özellikle gelişmiş bir metro hattının bulunması pek çok farklı noktaya merkezden ulaşımı kolaylaştırmıştır ve aynı zamanda bu bölgeye gelecek kişilerin de kolay bir şekilde ulaşım sağlamasını mümkün kılmaktadır. Bölgeye aracınız ile gitmek istediğiniz durumlarda Puerta del Sol, S/N 28012 Madrid bilgilerini kullanmanız gerekir. Metro üzerinden buraya ulaşmak isteyen kişiler ise 1, 2 ya da 3. hattı kullanabilir. Sol durağı, şehrin merkezi olarak kabul edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here