Ana sayfa Hollanda Amsterdam Red Light District, Amsterdam

Red Light District, Amsterdam

564
0
PAYLAŞ
red-light

Red Light District, Türkçe adıyla Kırmızı Fener Mahallesi, Amsterdam’ın bir diğer dünyaca ünlü bölgesinden bir tanesidir. Bölge, aslen 14. Yüzyılda hayat kadınlarına ihtiyaç duyan denizciler için kurulmuştur. Alanında birçok erotik shop, genel ev, gay barlar, özel sinema ve tiyatro gibi yerler barındırmaktadır. Her yıl milyonlarca turist bu bölgeye akın ediyor, alanın tarihi yapısını gözlemleme şansına sahip oluyor.

Bölge halen genel ağırlığını hayat kadınlarından oluşturmaktadır. Gündüzleri birçok kişinin turistlik gezi yaptığı Red Light District, akşamları ise kırmızı sokak lambalarının devreye girmesiyle beraber sokağın adını aldığı ortama bürünmektedir. Hayat kadınlarının aktif olarak kullandığı bölge, birçok turist açısından önemsenen bir yapıya sahiptir. Ayrıca birbirini kesen dar sokaklardan oluşan bölge, akşam saatlerinde ise aktif olarak gece kulüpleri ve barların hizmet vermesi dahilinde turistleri veya yerel halkı bünyesinde ağırlamaktadır. İlgi çekici kafeler, bar restoranlar da gündüz saatlerinde gezginler için bir dinlenme noktası olabilir. Ek olarak bölge de fotoğraf çekimi yasak! Bu yüzden anı fotoğraflamak isterseniz hayat kadınlarından büyük tepkiler görebilirsiniz.

Bölge de birçok uyuşturucu satıcısı olmasından kaynaklı da akşam saatlerinde yanınıza biri yaklaştığı zaman kibar bir dille reddetmeniz yeterli olacaktır. Panik yapmanıza gerek yok çünkü halk, turistlere fazlasıyla önem veriyor! Eğer taa Amsterdam’a kadar gitmişim, bu deneyimi yaşamak istiyorum demek istiyorsanız alışveriş yapacağınız yer şehrin ilk kurulan cafeler zinciri Bulldog Coffeeshop’lar olmalı. Amsterdam’da birçok Bulldog Coffeeshop bulunuyor. Red Light bölgesinde toplamda 3 tane var. Bunlardan ilkinde ot satışı yapılıyor. Alkol satışı yok. Kahve veya soğuk içecekler alabiliyorsunuz. Otların gram ücreti 12 Euro. Space kek ücreti 7 Euro. Dilerseniz hazır sarılmış olanlar tekliler 4 Euro. Mantar denemek isteyenler ise yine bölgede bulunan mekanlarda “Magic Mushroom” tabelasına sahip olan yerlerden alışveriş yapabilir. En hafif olanının ücreti 20 Euro ve iki kişilik.

Red Light bölgesinde iki tane daha Bulldog Coffeeshop bulunuyor. Hepsi aynı sokak üzerinde. İlkini geçtikten sonra sadece alkol, yiyecek ve içecek satışı yapan ikinci The Mack Bulldog cafeyi göreceksiniz. Mekanlarda hem ot hem de alkol satışı yapmak yasak. Ayrıca normal sigara içmek, hatta kutusunu masanın üzerine koymak bile yasak. Üçüncü Bulldog ise hem cafe hem otel. Burada konaklayabilirsiniz de.

App_indir_banner_mobil

Red Light District, tüm dünya tarafından bilinen önemli bir turistik bölge. Burayı her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Bölgedeki atmosferi mutlaka hissetmeniz açısından Amsterdam gezilecek yerler arasına eklemenizi tavsiye ediyorum.

Red Light District’e Nasıl Gidilir?

Amsterdam Central Station’a ulaştıktan sonra Dam Meydanı istikametinde ilerlerken solda bulunan sokaklardan birine girdiğiniz zaman kısa bir yürüyüşün ardından Red Light District ile karşı karşıya kalacaksınız. Dam Meydanı’nda bulunan Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın hemen karşısında bulunan sokaktan da girdiğinizde aynı yere ulaşabilirsiniz.

Nieuwmarkt isimli metroya binmenizle beraber hemen şehrin içerisinde ineceksiniz. Tek ulaşım kaynağı olan metrolar fazlasıyla sık bir şekilde ziyaret etmektedir. Bu nedenle de ulaşım kolaylaşıyor ve sizlerin gezmesine dair ortamlar kolaylıkla yaratılıyor!

ucakbileti_sorgula (1)

Red Light District Ücretleri Nasıl?

Red Light District’e sadece gezme amaçlı gidecekseniz aslen pek fazla para harcamazsınız. Fakat bu bölge genel olarak eğlence mekanları, uyuşturucu satıcıları ve hayat kadınlarından oluşan bir bölge olmasından dolayı da sizlerin ne kadar eğlenmek istediğinizle alakalı bir meblağ harcaması olabilir. Bu yüzden her ihtimale karşı 100 Euro gibi bir parayla gitmek sizlerin küçük çaplı eğlencelerini karşılayabilir. Harcamalarınızı kısıtlı tutmanızda fayda var, çünkü bölgeye adım attığınız andan itibaren ihtişamlı gece hayatına kapılmanız söz konusu olabilir!

Hayat kadınlarının genel olarak talep ettiği ücret 50 Euro.

Coffeeshop’larda satılan otların gramı 12 Euro.

Erotik tiyatroları (canlı) izlemenin ücreti ortalama 50€.

Barlarda bira ücreti ortalama 2-5 Euro.

Red Light District, Avrupa’da fuhuş, uyuşturucu ve çeşitli seks şovlarıyla bilinen bir bölge olsa da, gün boyu polis koruması altında tutulmaktadır. Zira her gün binlerce turistin gündüz ve akşam ziyaret ettiği bölge, sizlerin de keyifli bir rehber turuna dahil olmanıza yardımcı olabilir. Her ihtimale karşı akşam bu bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız değerli eşyalarınızı yanınıza almamanızda önem taşımaktadır. Bölgede ki eğlence anlayışını beğenmeseniz dahi, şehrin dünyaca ünlü bir yapıya sahip olmasından dolayı da Amsterdam ziyaretinizde tercih sebebi olabilir. Eğer eğlence mantığınız yoksa ve sadece gezmek adına bu bölgeyi düşünüyorsanız gündüz gitmenizi tavsiye etmekteyiz.

Amsterdam gezi rehberi ile şehir hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here