Ana sayfa Hollanda Amsterdam Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum, Amsterdam

538
0
PAYLAŞ
Rijksmuseum

Rijksmuseum Hakkında Bilgi

Rijksmuseum, Hollanda’nın en bilindik müzelerinden bir tanesidir. 17. Yüzyılda kullanıma açılmış ve eski dönem koleksiyonlarını bünyesinde bulunduran müze, her gün binlerce konuğu bünyesinde misafir almaktadır. Ortaçağ’ın karanlığından, günümüze kadar uzanan tüm eserleri barındıran müze, 1885 yılında Vondelpark’a taşınmıştır. 2013 yılında restorasyona giren ve kullanıma tekrar açılan müze, alanında 8000’den fazla esere sahip olmasından dolayı dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip olan müzedir. Dönemin ünlü ressamlarını bünyesinde konuk alan ve 17. Yüzyıl Hollanda döneminin kapsamlı eserlerini misafirlerle buluşturan Rijksmuseum, 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Binanın ilk katında Ortaçağ ve Rönesans dönemine ilişkin eserleri bulmak söz konusu olacağı gibi, diğer katlarda da 18 ve 19. Yy eserleri, bir diğer katta ise 17. Yüzyıl eserleri yer almaktadır.

Eğer sizler de Amsterdam ziyaretlerinizde gezmek için bölge arıyorsanız, mutlaka bir gününüzü Rijksmuseum’a ayırın. Hem tarihi yazıtlarla keyifli bir gezinti ortamı oluşturacak, hem de tarihin gizli kalmış eserlerine ulaşabileceksiniz. Rönesans döneminden bu yana ellerinde bulundurulan ve dönemin en önemli sanatçılarının eserleri Rijksmuseum müzesinde sizleri bekliyor! Yılda 5 milyonu aşkın ziyaretçiye kapılarını aralayan müze, her geçen gün daha fazla kişi tarafından ilgi görmektedir. Vondelpark’a yakın olması sebebiyle doğa harikası bölgenin keyfini sürebilir, daha sonrasında da Rijksmuseum müzesinde tarihin içine kendinizi dahil edebilirsiniz. Günümüz koşullarında önem kazanan müze türü, aktif olarak Türk ziyaretçiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Rijksmuseum müzesinde ki en önemli eserler ise şöyle sıralanmaktadır;

App_indir_banner_mobil
  • Gece Bekçisi – 1642
  • Mutfak Hizmetçisi – 1658
  • Yahudi Gelin
  • Aziz Elizabeth Günü Taşkını – 1500
  • Patenciler ve Kış Manzarası – 1618

Rijksmuseum Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

Rijksmuseum müze giriş ücreti: 17,50 Euro (18 yaş altı ücretsiz)

I amsterdam kart ile ücretsiz!

2016 yılı itibariyle güncel fiyatıdır. Ziyaret için girişler sabah 09.00, akşam 18.00 arasıdır. Resmi tatillerde kapalı olan müze, Pazar günleri de kitlelerin ziyaretine kapalı bir haldedir.

ucakbileti_sorgula (1)

İpucu: Müzeye giriş için bilet almaya gittiğinizde çok uzun kuyrukla karşılaşmanız muhtemel. Bu yüzden biletinizi online https://www.rijksmuseum.nl/en/tickets adresinden alırsanız sıra beklemenize gerek kalmadan hemen müzeye girebilirsiniz.

Rijksmuseum Müzesine Nasıl Gidilir?

Rijksmuseum bölgesine giden tramvaylar bulunmaktadır. 15 dakikada bir yeni tramvay kalkmakta ve direkt olarak müzenin önünde sizleri bırakmaktadır. Amsterdam Merkez İstasyonundan 2 ve 5 numaralı tramvaylarla Rijksmuseum’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüsler de saat başı Rijksmuseum müzesine seferler gerçekleştiriyor. Fakat otobüs yolculuğu trafik açısından büyük sıkıntı olacağı için, 10 dakikalık bir tramvay yolculuğu ile bölgeye ulaşmak çok daha basit ve kolay bir hal alacaktır.

Amsterdam’da daha fazla gezilecek yer için Amsterdam gezilecek yerler yazımıza geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here