Ana sayfa Şehirler Avrupa Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler

1621
0
PAYLAŞ
roma-gezilecek-yerler

Roma her sokağında bir tarihi yapı bulunan bir şehir. Gezilecek çok fazla yer bulunmakta ancak Roma gezilecek yerler yazımızda size belli başlı görmeniz gereken yerleri tanıtacağız. Roma dediğimiz zaman ilk olarak akla gelen Kolezyum, Panteon, Aşk Çeşmesi gibi yerler hakkında bilgilerin yer aldığı bu yazımızda diğer kesinlikle görmeniz gereken yerlere de ulaşabileceksiniz. Roma, tarihi açıdan muazzam yapıtlara sahip bir şehir. Bunu yazının devamında kolayca anlayabilirsiniz.

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

Kolezyum

Antik Roma’nın en önemli yeri. MS 80 yılından beri varlığını koruyan bir baş yapıt. Gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği arena. Roma’nın en turist çeken yeridir. İçeriye giriş paralı ve uzun kuyruklar oluşabiliyor. Önceden alacağınız online bilet ile sıra beklemeden direkt olarak içeriye girip gezebilirsiniz. Konum olarak Circus Maximus ve Roma Forumu’nun arasında kalıyor.

Villa Borghese

App_indir_banner_mobil

Roma’nın en meşhur parkı. Avrupa’nın en huzurlu parklarından biri diyebiliriz. Yeşiller içerisinde bir gölet, kuğular, kuş cıvıltıları. Parkın içerisi oldukça büyük, bu sebepten bisiklet kiralamanız uygun olabilir. Roma halkı genelde buraya kitap okumak ve spor yapmak için gidiyor. Sizde gidip huzurun tadını çıkartabilirsiniz. Gölet’de sandal kiralayıp kuğuların içinde gezebilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı & Bazilikası

Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikası (San Pietro) Vatikan’da bulunuyor. Oldukça geniş bir meydan olan Aziz Petrus’un yukarıdan görünümü birçok kişinin kadrajında yer bulmuştur. Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılan meydana çok fazla emek harcanmış. Günümüzde belli bir düzene sahip olmasının en büyük nedeni de harcanan bu emekler. Meydanda iki adet, herkes tarafından ilgi gören çeşme var. Ayrıca Aziz Petrus Bazilikası da burada yer alır. Hristiyan dünyasının en önemli yapıtlarından biri olan Aziz Petrus Bazilikası dünyanın en büyük kilisesi olma unvanına sahip. Roma’ya gidip bu muazzam yapıtın üzerine çıkarak harika manzaranın keyfi mutlaka çıkarılmalı.

ucakbileti_sorgula (1)

Vatikan

Roma gezilecek yerlerin olmazsa olmazı. Hristiyanlığın başkenti ve Papa’nın evi Vatikan. Roma’nın içinde bulunan ancak kendine ait sınırları olan bir ülkedir. Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Nüfusu yaklaşık 1000 kişidir ve burada papaz ve rahibeler kalmaktadır. İçinde devasa bir kilise ve müze bulunmaktadır. Gününüzün minimum yarısını burada harcamalısınız. Müzesine giriş ücretlidir ancak kiliseyi gezmek ücretsizdir. İçerisinde günah çıkarma yerleri, kutsal İsa heykeli, kutsal geçit kapısı ve azizlerin vaftiz edildiği oda bulunuyor.

Vatikan Müzeleri

Rönesans döneminde inşa edilen, dünya tarihi açısından önemli eserlerin sergilendiği birçok müzenin bulunduğu bina. Resmi verilere göre toplamda 54 galeri bulunuyor. Vatikan’da yer alan galeri ve müzelerin arasında Sistine Şapeli de bulunuyor.  Leonardo da Vinci, Giovanni Bellini, Giotto di Bondone, Raffaello Sanzio gibi önemli sanatçıların eserleri Vatikan Müzelerinde yer almaktadır.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna Meydanı

İspanyol merdivenleri Piazza Spagna Meydanı’nda bulunuyor. Bu meydan restaurantların ve mağazaların bulunduğu meşhur bir meydan. İspanyol merdivenleri 1700’lü yıllarda inşa edilmiş. Uzun bir süredir restorasyondaydı ancak önümüzdeki günlerde tekrardan açılıyor. Karşısında da meşhur çeşmesi bulunmakta. İspanyol merdivenlerini gezdikten sonra alışveriş yapabilir, publarda soğuk içkinizi yudumlayıp dinlenebilirsiniz.

Trevi Fountain (Aşk Çeşmesi)

İmparator Augustus döneminde inşa edilen çeşme, turistlerin en rağbet ettiği yerlerden biridir. Dünyanın en meşhur çeşmelerinden biridir. Çeşmeye bozuk para atan bir kişinin tekrardan yolunun Roma’ya düşeceğine inanılıyor, bu yüzden çeşmenin içi bozuk para dolu. Özellikle akşam saatlerinde de etkileyici bir görüntüye sahiptir.

otobusbileti_sorgula2

Pantheon

Roma’nın en tarihi yerlerinden biri olan Pantheon, Antik Roma tanrıları için inşa edilmiştir. Uzun bir süredir kilise olarak kullanılmakta. Girişi ücretli değil. Etkileyici bir yer olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka gidilmesi gereken bir yapı.

Circus Maximus

Roma’da tarihi antik hipodrom ve eğlence yeri. Antik Roma’da çeşitli yarışlar da burada düzenlenirdi. Yıllar geçtikte yıpranan yapıdan geriye pek bir şey kalmamış açıkçası. Circus Maximus Kolezyum ve Roman Forum’a çok yakın. Bu sebeple yol üzerinden geçerken buraya da göz atabilirsiniz.

Roma Forumu

Antik Roma’nın şehir merkezi diyebiliriz. Ticaret ve adalet yönetimi burada gerçekleşmekteydi. Yıllar geçse de hala kalıntıları durmakta. Girişi ücretli. Kolezyum için aldığınız bilet ile burayı da görebiliyorsunuz.

Vittoria Emanuele 2 Abidesi

2. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmış yapıdır. Emanuele İtalya’nın birleşmesi fikrini ortaya koyan, İtalya’da önemli yeri olan biridir. Yapıtın içini ücretsiz olarak gezebilir, balkonuna çıkıp Roma manzarasının keyfine varabilirsiniz. Konum olarak Roma Forumu’nu geçtikten sonra Piazza Venezia meydanındadır.

Navona Meydanı

Roma kültürünün belki de en güzel şekilde sunulduğu, günün her saati hareketli meydan. Çevrede bulunan kafelerde sürekli bir turist sirkülasyonu mevcut. Navona Meydanını güzelleştiren unsurlardan biri de meydanda bulunan üç adet çeşme. Dört Nehir Çeşmesi bunlardan en çok dikkat çekeni ve bilineni. Biraz hareket ve güzel vakit için Roma gezilecek yerler arasına eklenmeli.

Campo de’ Fiori

Roma’nın en hareketli meydanı. Şehirde yaşayan gençlerin uğrak meydanı olma özelliğiyle birlikte çevrede bulunan barlar, cafeler ve dükkanlar bu meydana ayrı bir hava katmaktadır. Bu meydanda bir çiçek pazarı bulunmaktadır ve meydan ismini de bu dükkandan alır. Hediyelik eşya alışverişinizi buradan yapabilirsiniz, zira şehirdeki çoğu yerden daha uygun fiyatlarla karşılaşırsınız. Meydanın hemen ortasında Giordano Bruno’nun heykeli bulunur. Bruno, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü iddia ettiği için yakılarak öldürülmüştü.

Palatino Tepesi

Tarihi şehir Roma’da, tarihi kalıntılar bitmek bilmiyor. Palatino Tepesi, Roma’nın tarihi kalıntıları açısından en zengin yeri ve yedi tepesinden en yükseği. Roma Forumunun hemen üzerinde bulunuyor. Mitolojiye göre Romulus ve Romus’un bir kurt tarafından kurtarılma olayı bu tepede gerçekleşmiş.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın önemli kiliselerinden Santa Maria Maggiore, iç ve dış mimarisiyle görenleri etkiliyor. Çan Kulesi ve diğer bölümlerde kullanılan altın, mozaik ve mermer kiliseye ihtişamlı bir görüntü katmış. Farklı bölümlerden oluşan kiliseyi mutlaka Roma gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Castle Sant’Angelo

Eskiden Roma’lı papazların yaşadığı kaledir. Şu an müze olarak hizmet vermektedir. Yanından Tiber nehri geçiyor. Bu kale bir dönem hapishane olarak da kullanılmış ve Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da burada sürgün hayatı geçirmiştir.

Trastevere

Roma’nın eğlence merkezi. Nehrin kıyısında ve ara sokaklarda çeşitli barlar ve restaurantlar bulunmakta. Gençler genellikle bu bölgede takılmaktalar. Gece saatlerinde eğlenmek için iyi bir bölge.

Roma gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik fakat Roma’yı keşfetmeyi tabi ki bitirmedik! Buraya tıklayarak Roma kategorimize giderek şehirle ilgili tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here