Ana sayfa Şehirler Avrupa Rovaniemi Gezi Rehberi – Bilgiler ve Tavsiyeler

Rovaniemi Gezi Rehberi – Bilgiler ve Tavsiyeler

1437
0
PAYLAŞ

Fin Lapland’inin başkenti olan Rovaniemi kuzey kutup dairesi içinde bulunan çok tatlı bir şehir. Coğrafi açıdan Avrupa’daki en büyük şehirlerden biri olmasına rağmen nüfusu sadece 60.000, yani aslında bir kasaba nüfusuna sahip. Şehir, Ounasjoki ve Kemijoki nehirlerinin birleşme noktasında bulunuyor ve kuzeydeki ticaret, insanlar ve kültürler için tarihi bir buluşma noktası. Bugün ise iki önemli fonksiyonu var; bunlardan biri tahmin edebileceğiniz gibi popüler bir seyahat destinasyonu olması ama Rovaniemi aynı zamanda canlı bir üniversite kenti.

Rovaniemi’ye ne zaman gidilir?

Bu soruya cevap vermeden önce biraz Rovaniemi’nin mevsimlerinden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de yaşadığımız 4 mevsimin aksine, Rovaniemi’nin yerlileri hava koşullarının devamlı bir değişim halinde olmasından dolayı bir yıl içinde 8 mevsim olduğunu düşünüyorlar. Bu mevsimleri saymam gerekirse; karakış, karlı bahar, ilkbahar, yaz, hasat mevsimi, sonbahar, ilk kar ve Noel.

Karakış: Ocak-Şubat aylarını kapsayan bu dönem tam anlamıyla kışın kalbi. Sadece birkaç saatlik günışığı, karlar, kış aktiviteleri ve kuzey ışıkları ile Rovaniemi’nin bence en güzel hali.

App_indir_banner_mobil

Karlı bahar: Gün ışığı miktarının Şubat ayı sonuna doğru artmaya başlamasıyla başlayan bu dönem, karların Nisan ayının sonunda erimesine kadar devam ediyor. Yerli halk için yılın favori zamanı olarak gösterilen bu dönemin bir önemli artısı, bir tane de önemli eksisi var. Gün ışığı miktarı arttığı ama henüz karlar erimediği için kayak, buzda balık tutma veya kızak turlarını daha ılık bir havada yapabiliyorsunuz. Ama tabii ki geceler kısaldığı için de kuzey ışıklarını görme ihtimaliniz azalmış oluyor.

İlkbahar: Nisan sonunda karların erimesiyle başlayan bu dönemde etraf yeşillenmeye ve çiçekler açmaya başlıyor, bu yüzden de bence Rovaniemi’nin sezonu bitiyor. Kuzey ışıklarını görme ihtimalinizin neredeyse sıfıra inmesinin yanı sıra şehirde mutlaka yapmanız gerekenler listesinde bulunan Ren geyiği turlarını da bu dönemde yapamıyorsunuz. Çünkü geyikler, çiftleşmeleri ve doğal ortamda büyümeleri için Mayıs ayında ormanlara salınmaya başlanıyor.

Yaz: Mayıs ayının sonundan Ağustos ayının başlarına kadar süren bu dönemin en ilginç tarafı gece yarısı güneşin hala tepede olması. Sıcaklıkların 25 dereceye kadar çıktığı yaz aylarında 24 saat gündüzler yaşanıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Hasat mevsimi: Ağustos ayında başlayan bu dönem yerliler için doğanın ekinlerini, yani ormanlarda meyveleri ve mantarları toplama zamanı. Geceler Ağustos ayının ortalarında daha koyu hale gelmeye başladığı ve uzadığı için de kuzey ışıkları sezonu yavaş yavaş başlıyor.

Sonbahar: Eylül ayında sonbahar renkleri şehri kaplamaya başlıyor ve çok güzel manzaralara sahne oluyor. Sonbahar, Rovaniemi’de açık hava etkinlikleri, özellikle doğa yürüyüşü için ideal bir dönem.

İlk kar: Gece sıcaklıklarının Ekim ayının başında sıfırın altına düşmeye başlamasıyla birlikte şehre ilk kar düşüyor ve böylece Rovaniemi’nin sezonu başlıyor. Kaya pistleri, bir önceki kış depolanan karların da yardımıyla açılıyor.

Noel: Aralık ayında gecelerin iyice uzamasıyla Rovaniemi’nin sezonu tam anlamıyla başlıyor. Kar, Noel ışıklarıyla ve Auroralar ile bir kuzey rüyası yaşamak için Aralık ayı gerçekten mükemmel. Ayrıca Rovaniemi kuzey kutup dairesinin içinde bulunduğu için yılın en kısa günü 21-22 Aralık’ta (her yıl değişir) şehirde güneş hiç yükselmiyor. Bu dönemin Rovaniemi’nin en yoğun turist çektiği dönem olduğunu söylemekte fayda var.

Gelelim sorunun cevabına… Rovaniemi veya Lapland dendiğinde hemen hemen herkesin aklına gelen karlarla kaplı ormanları, arktik hayvanlarını ve Kuzey ışıklarını görebilmek için tercih etmeniz gereken mevsimin, yukarıdaki bilgileri de okuduktan sonra, kış olduğunu siz de anlamışsınızdır. Rovaniemi’de Ekim ve Nisan ayları arasında kış yaşanmasına rağmen ben seyahatinizi Kasım ve Mart ayları arasında yapmanızı tavsiye ederim, bunun sebebi de Kuzey ışıklarını görme ihtimalinizi artırmak. Aslında yılın herhangi bir zamanının kuzey ışıklarını görmek için daha iyi olduğunu gösteren kesin bir araştırma bulunmamasına rağmen yazın 24 saate yakın gündüzler yaşandığı için Auroraları görmeniz mümkün değil. Kasım ayından Mart ayına kadar ise 16 saatten uzun hatta Ocak ayında 24 saate yakın geceler yaşandığından seyahatiniz için bu dönemi tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Rovaniemi’ye nasıl gidilir?

Rovaniemi’ye ulaşım için dört seçeneğiniz bulunuyor; uçak, tren, otobüs veya araba. Bu seçeneklerin her biri için de öncelikle gitmeniz gereken yer Helsinki. İstanbul-Helsinki uçuşundan bahsetmeyeceğim; çünkü detaylı bilgiliyi Helsinki yazımda bulabilirsiniz. Rovaniemi’ye geri dönecek olursak; ben bu 4 seçenek arasından size yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen seçenekler olan uçak ve treni önereceğim.

Helsinki-Rovaniemi arası günde yaklaşık 4 tane uçuş bulunuyor. Uçuş fiyatları mevsimden mevsime çok değişse de biletlerin en pahalı olduğu Noel zamanında bile gidiş-dönüş uçuşlar 600TL. Havaalanı ve şehir arasındaki ulaşım için ise iki seçeneğiniz var. Bunlardan biri tabii ki de taksi ama havaalanı shuttle’ları hem daha ucuz hem de oldukça kullanışlı. Shuttle servisinin ücreti kişi başı 7 € ve neredeyse şehirdeki tüm büyük otellere uğruyor. Eğer uğradığı otellerden birinde kalmıyorsanız da önemli değil, merkezde indiğiniz taktirde tüm oteller en fazla 3 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Ayrıca isteğe bağlı olarak özel adreslerde durmalar mümkünmüş. Öte yandan yine shuttle’ı kullanarak havaalanına dönmek de çok kolay, shuttle bir sonraki uçuşun kalkışından 1 saat 10 dakika önce merkezi otobüs istasyonundan ayrılıyor.

Bir diğer seçeneğiniz ise Helsinki’den Rovaniemi’ye 11 saatlik bir tren yolculuğu yapmak. Peki neden uçak gibi daha kısa süren bir seçenek varken treni tercih etmelisiniz? Bunun bence birkaç nedeni var. İlki eğer gündüz bu seyahati yapıyorsanız karlarla kaplı ormanların, küçük Fin kasabalarının arasından geçerken mükemmel manzaralarla karşılaşıyor olmanız. Ama gününüzü trende harcamak istemezseniz de geceyi trende geçirerek otel masrafından da kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra tren biletleri uçak biletlerine göre daha uygun fiyatlı, en azından benim deneyimimde bu şekildeydi ama yine de gitmeden önce fiyatları karşılaştırmakta yarar var. Trenin bir diğer artısı ise sadece 5 €’ya biletinizde değişiklik yapabiliyor olmanız. Kuzey ışıklarını orada olduğunuz sürede görememe ihtimaline karşı kalış sürenizi uzatabilmeniz için biletinizin değiştirilebilir olması büyük bir avantaj. Ayrıca tren istasyonu şehirden 10 dakika mesafede, otelinize yürüyerek gidebilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Rovaniemi’de ne yapılır?

Rovaniemi’nin en popüler aktivitesi kesinlikle Kuzey Işıkları Avı. Gece 10 gibi başlayan ve 5 saate kadar sürebilen bu avlar sırasında genellikle bir otobüs içerisinde kuzey ışıklarını görebileceğiniz bir nokta arıyorsunuz ve sonrasında karlarla kaplı ormanın içinde belirlenmiş noktalarda mangal yapıyorsunuz. Bu deneyim sadece Rovaniemi’de yapılması gerekenler listesinde 1 numarada değil, ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde de çok üst sıralarda. Kuzey ışıkları ile ilgili daha çok bilgiyi ve benim deneyimimi buradan uzun uzun okuyabilirsiniz.

Şehirde mutlaka yapılması gereken diğer bir aktivite ise safariler. Eğer Arktik hayvanlarını tanımak ve Fin kırsal hayatıyla ilgili fikir edinmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken safariler Ren Geyiği veya Husky Safarileri. Fakat bunların dışında jetski’ye benzeyen kar taşıtları ile de safariler yapabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat süren (daha kısa veya uzun seçenekleri de mevcut) safarilerin sonunda çok uzun süre soğukta kalmanın verdiği zararları azaltmak için ise küçük bir çay saati yapılıyor. Ayrıca bazı turlar Donmuş Gölde Balık Avı ile safari turlarını da birleştirebiliyorlar. Bu konseptteki turlarda safarinizi yaptıktan sonra donmuş bir gölün ortasına açılan bir delikten balık tutuyorsunuz. Kısaca o Neutrogena reklamlarındaki elleri soğuktan çatlayan Norveçli balıkçılar misali bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Gelelim Rovaniemi’nin en çok sevilen ve en iyi bilinen sakinine; yani Noel Baba’ya. Noel Baba iddialara göre merkezden 8 km uzaklıkta olan ve otobüsle kolayca ulaşabileceğiniz Santa Claus Village’de yaşıyor, hatta şehrin sloganı bile bu köyle ilgili (The official hometown of Santa Claus). Tabii ki bu tümüyle bir mizansen, yine de Rovaniemi’ye kadar gidip Noel Baba ile tanışmamak olmaz. Ayrıca şehrin en güzel hediyeliklerinin de burada olduğunu ekleyeyim.

Safarilerden kalan zamanınızı Rovaniemi merkezinde geçirmek istiyorsanız uğrayabileceğiniz birkaç nokta şu şekilde; Lapland tarihi ve Arktik araştırmaları ile ilgili bir müze olan Arktikum, sanat sergileri ve konserlerin yapıldığı Korundi Kültür Evi ve kuzey ormanlarının çeşitliliğini ziyaretçilere sunan Pilke Bilim Merkezi. Müze gezmeyelim kayak yapalım derseniz ise gitmeniz gereken adres Ounasvaara Kayak Merkezi.

Son olarak ise bir ilginç bilgi ve farklı bir aktivite önerisi eklemek istiyorum. II. Dünya Savaşı’nda Rovaniemi’nin merkezindeki binaların yaklaşık %90 yıkıldığı için 1944’te şehir tekrardan inşa ediliyor. İlginç olan kısım ise planı yapan mimar Alvar Aalto’nun şehri bir Ren Geyiği şeklinde planlamış olması. Bugün bu Ren Geyiği şeklindeki kasaba planını takip ederek bir yürüyüş turu yapabiliyorsunuz, yürüyüş turu haritalarını turist ofisinden alabilirsiniz. Tüm bu okuduklarınız ile ilgili detaylı bilgiyi ve benim deneyimlerimi de buradan okuyabilirsiniz.

Rovaniemi’de ne kadar kalmalı?

Bu sorun cevabını vermek biraz zor; çünkü bence Rovaniemi’de ne kadar kalacağınız kesinlikle ne zaman kuzey ışıklarını görebileceğinize bağlı. Mesela ben sadece 1 gece konaklamayı düşünürken, şehri çok sevdiğim ve Auroraları ilk gece göremediğim için 3 gece kaldım. Ama 10 gün geçirip son gecesinde kuzey ışıklarını görebilen ya da ilk gecesinde görebilecek kadar şanslı olan insanlar da biliyorum. Kuzey ışıklarını bir kenara bırakırsak da 3 günün tüm aktiviteleri yapmak ve hatta şehri ezberlemek için oldukça yeterli olduğunu söyleyebilirim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here