Ana sayfa Fransa Paris Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası

491
0
PAYLAŞ
sante couer

Paris’in en ünlü kiliselerinden birisi olan Sacre Coeur Bazilikası, aynı zamanda şehrin en yüksek noktası ve en popüler mekanlarından birisi olan Montmartre’de yer almasıyla birlikte, yıllık olarak çok fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Fransa-Prusya savaşına kadar dayanan bir tarihi bulunan kilise, 1870 yılında Almanya’yı ele geçirmiş olan Prusya’nın Fransa’ya tehdit oluşturmasıyla birlikte, Paris’te yaşayan 2 iş adamının bu savaştan kurtulmaları sonucunda kilise inşa edeceklerini vaat etmesiyle meydana gelmiştir. Oldukça uzun bir süre devam eden savaşın sonunda, nihayet iş adamları kilisenin yapımını görmüşlerdir.

Sacre Coeur Bazilikası Türkçe’de Kutsal Kalp Bazilikası olarak bilinmektedir.

Toplamda 56.000’in üzerinde askerin öldürülmesinin anısını da taşıyan Sacre Coeur Bazilikası, 1914 yılında bitirilmiştir. Paul Abadie tarafından tasarlanan bu bazilika, 1885 yılında başlayan dualarla birlikte, ölülerin ruhları için 24 saat dua etmekte olan rahiplere ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde şehrin neredeyse her noktasından görülebilen Sacre Coeur Bazilikası, şehrin en fazla turist çeken yapılarından birisi olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Kilisenin bulunduğu nokta, tam olarak Montmartre’de yer almasıyla birlikte, Paris manzarasına oldukça hakim bir noktada yer aldığını söyleyebiliriz. Eğer isteyenler olursa, kilisenin kubbesinden de, Paris manzarasını izleme şansına erişebilirler. Ayrıca baktığımız zaman, kilisenin kubbesi, Paris’teki Eiffel Kulesinden sonraki en yüksek nokta olarak kabul edilmektedir.

1912-1922 yılları arasında Luc Olivier Merson tarafından yapılan Muhteşem İsa Mozaiği, kilisenin en önemli kısımlarından birisidir. Aynı zamanda içerisinde, Bronz Kapılar, Kriptanın Tonozları, Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve Çan Kulesi de yer almaktadır. Eşsiz bir tasarım ve görkemli bir yapıya sahip olan Sacre Coeur Bazilikası sadece Hristiyan dünyası için değil; tüm dünya için önemli bir nokta olmaktadır. Yıllık olarak milyonlarca turiste ev sahipliği etmesi, her dinden ve ırktan insanın da zaman zaman ziyaret ettiği bu mekanda, mükemmel zamanlar geçirebilirsiniz. Paris içerisinde yapacağınız gezintilerde, özellikle tarihi yerlere merakınız varsa; kesinlikle bu kiliseyi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Birbirinden özel tasarımlar ve eşsiz görkemiyle birlikte, Paris’i yukarıdan izlemek isteyenler içinde eşsiz bir manzara sunmaktadır.

App_indir_banner_mobil

Paris’in vazgeçilmezleri arasında gösterilen Sacre Coeur Bazilikası, görülmesi gereken yapılardan birisidir.

Sacre Coeur Bazilikası Ziyaret Bilgileri

Ulaşım: Montmartre tepesinde yer alan Sacre Coeur Bazilikası’na Abbesses metro durağına gidip fünikülere aktarma yaparak gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Montmartre Tren’ine binerek gitmek. Yürüyerek gitmek isteyenler ise Abbesses durağından sonra merdivenleri çıkabilir.

Giriş ücreti: Sacre Coeur Bazilikasının Kubbesine çıkarak şehir manzarasını izlemek isteyenlerin 5€ ödemesi gerekiyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Ziyaret Saatleri: Kilise her gün 06:00 – 22:30 arasında hizmet veriyor. Saat 17:30’dan sonra Kubbeye çıkışlar kapatılıyor.

Paris gezilecek yerler yazısına dönüp şehirdeki diğer yerleri keşfetmeye devam edebilir, Paris Gezi Rehberi yazısında ise tüm ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here