Ana sayfa İspanya Barselona Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası

692
0
PAYLAŞ
sagrada familia
Sagrada Familia

Barselona’da bulunan Sarada Familia, dünyaca ünlü bir bazilikadır ve şehrin simgesi haline gelmiştir. Doğadan esinlenen birçok simgeyle dolu olan bu bazilika, Barselona’ya onlarca ölümsüz eseriyle hayat veren dünyaca ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’ye ait en büyük eserdir. 1882 yılında yapımına başlanan bu devasa bazilika, projenin başına Francesco del Villar’ın geçmesi ile başlamışsa da, çok kısa bir süre sonra kiliseyi yaptıran vakfın sahipleri ile anlaşmazlığa düşmüştür ve görevden ayrılmıştır. Onun yerine 1883 yılında yetenekli ve genç bir mimar olan Gaudi getirilmiştir. O zamandan sonra kırk yıl boyunca ömrünü bu devasa projeye adayan mimar Gaudi, hayatının yaklaşık 14 senesini şantiyede yaşayarak geçirmek zorunda kalmıştır. Tek amacı, Avrupa’nın gelmiş geçmiş en büyük bazilikasını yapmaktı.

Üç cephesinin ölüm, doğum ve Hz. İsa’nın yeni baştan canlanışını temsil eden taştan bir İncil, Dört Evanjeliği, 12 havariyi, Hz. İsa ve Hz. Meryem’i temsil eden 18 mozaik kule ve kubbe tasarlamıştı. Hayatının neredeyse tamamını bu bazilikaya adayan mimar, 1926 yılında bir tramvayın kendisine çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. 1950 yılında başlayan tartışma ve çalışmalar, günümüzde halen devam etmektedir. Sagrada Familia Bazilikasında bulunan en önemli bölüm, Büyük Çile Kapısıdır.  1980 yıllarının sonunda Josep Maria tarafından tamamlanan bu kasvetli ve soğuk cephedeki figürler çok aykırı bir şekilde köşeli ve ürkütücüdür. Hz. İsa’nın çilesini ve çarmıha gerilmesini temsilen yapılmıştır. Diğer bir bölüm, Hz. İsa’nın Doğum Cephesidir. İnanç, dinsel sevgi ve umudu temsil eden 3 taç kapının yer aldığı bu cephe, 1904 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca Kripta, Çan Kubbeler ve Sarmal merdivenlerde, bu bazilikayı oluşturan diğer önemli bölümlerdir. Özelikle her biri yaklaşık 370 basamaktan oluşan ve sarmal biçimindeki taş merdivenler adeta bir salyangozu andırmaktadır. Diğer tüm kulelere çıkabileceğini bu merdivenler gerçekten bazilikada görülmesi gereken en güzel bölümlerden biridir.

Tavsiyeler

Bazilikaya girişler C/Marina ve C/Sardenya üzerindedir. C/Marina tarafında, aşağıda bulunan müzeye inen merdivenler ve çan kulelerine çıkan merdivenler bulunuyor. Ayrıca rehberli turlara katılabiliyorsunuz ve bu turlar her gün 11;00 ile 13;00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bazilikaya girişler ücretlidir ve 09;00 ile 20;00 saatleri arasında her gün ziyaretçilere açıktır.

App_indir_banner_mobil

Barselona’nın en büyük yapıtı olan Sagrada Familia’nın dış görünümü kadar iç görünümü de etkileyicidir. Şehir için oldukça önemli olan bu yapıtı kesinlikle ziyaret etmenizi ve Barselona’da Görülecek Yerler listenizde ilk sıralara yerleştirmenizi öneririm.

Giriş Ücreti

Sagrada Familia giriş ücreti seçeceğiniz pakete göre değişiklik göstermektedir. En ucuz (basic bilet) 15€, en pahalı ve kapsamlı giriş bileti ise 29€’dur.

ucakbileti_sorgula (1)

Ziyaret saatleri

Kasım – Şubat ayları arası: 09:00 – 18:00

Mart ayı: 09:00 – 19:00

Nisan – Eylül ayları arası: 09:00 – 20:00

Ekim ayı: 09:00 – 19:00

25-26 Aralık, 1-6 Ocak: 09:00 – 14:00

Kapanış saatinden 15 dakika önce biletler satıştan kaldırılmaktadır.

Sagrada Familia Bazilikasına Nasıl Gidilir?

Bazilikaya gitmek için en iyi ulaşım aracı metrodur ve Sagrada Familia durağında inmeniz yeterlidir. Metro istasyonundan çıkar çıkmaz bazilikanın devasa görüntüsüyle karşılaşacaksınız. Dilerseniz halk otobüsler veya tramvayları da kullanabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Açık adres; C/Mallorca 401 / Barselona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi yazıma giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here