Ana sayfa Fransa Paris Sainte Chapelle

Sainte Chapelle

439
0
PAYLAŞ
Sainte-Chapelle
Sainte Chapelle Kilisesi

Paris’te bulunan Gotik başyapıtlardan biri olan Sainte Chapelle, IX. Louis tarafından 1248 yılında yaptırılmıştır. Asıl amacı; kutsal emanetlerin ve eşyaların barındırılması için olmakla birlikte, kilise görevi de görmekteydi. Bunun yanı sıra bilmeniz gerekir ki; IX. Louis, Fransa’da Aziz unvanına layık görülen tek kraldır. Louis, 1239 yılında seferdeyken, Hz. İsa’ya ait olan dikenli tacı Bizans’tan satın almıştır. Bunun ardından, çarmıhın geriye kalan parçalarını da elde etme başarısını sağlamıştır. Öyle ki; bahsi geçen kutsal emanetlerin toplanması için harcanan toplam tutar, Kilisenin yapımında harcanandan daha fazladır. Bu Kilise, vitray pencerelere sahip olmasıyla birlikte; Paris’in en güzel kiliselerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 15 Metre yüksekliğe kadar uzanan vitray pencereler, ilk gördüğünüz andan itibaren etkilemeye başlamaktadır.

İncil’den sahnelerin tasviri olarak kullanılmış olan vitray pencereleriyle büyüleyici bir havaya sahip olan Sainte Chapelle, devrim sırasında büyük hasar görmüştür. 19. Yüzyılda tekrardan restore edilmesiyle şimdiki halini almıştır.

Sainte Chapelle, Hristiyan dünyası için büyük öneme sahiptir. Gerek yapılma amacı; gerekse içerisinde barındırdığı kutsal emanetlerle birlikte, yılda milyonun üzerinde ziyaretçiyle birlikte, Paris’te turist akını başlatılmasına sebep olmuştur. İçerisinde günümüze kadar saklanmayı başarılan birçok kutsal emanet bulunmasıyla birlikte, farklı yapısı ve eşsiz mimarisiyle birlikte, insanları etkileyecek birçok içeriğe sahiptir. İlk gördüğünüz andan itibaren etkileyici bir yapı olduğunu anlayabileceğiniz farklı bir tasarıma sahip olan Sainte Chapelle, gören herkesi direkt olarak büyüsü altına almaktadır. Ayrıca içerisinde önemli bölümlerde bulunmaktadır. Bu bölümler;

Gülpencere: 86 vitraylı panelin yer aldığı bu pencere, 1485 yılında VIII. Charles tarafından yaptırılmış olup, sonradan eklenmesine rağmen oldukça büyük bir öneme sahiptir.

App_indir_banner_mobil

İsa’nın Çilesi Penceresi: Yapının belki de en güzel ve en özel penceresi olan İsa’nın Çilesi Penceresi, Son Yemek betimlemesine sahiptir.

Kutsal Emanetler Penceresi: Bu pencerede ise; Çarmıhın ve çivilerin kiliseye nasıl geldiği, nasıl yolculuk ettiği anlatılmaktadır.

Havari Heykelleri: Orta çağ ağaç oymacılığının en önemli eserlerinden olan bu heykeller, üst şapelin on iki sütununu süslemektedir.

ucakbileti_sorgula (1)

Bir gün yolunuz Paris’e düşerse, Sainte Chapelle, kesinlikle görmeniz gereken yapıların başında gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here